• aragorn arwen'i ilk gördüğünde gençliğinin baharında, arwen ise orta yaşın bayağı üzerinde, atıyorum, altıyüz yaşında...
  • bu karakterin icinde oldugu film icin uydurulmus bir sahne vardır. soyle ki; frodo mordor bıcagıyla zehirlendiginden ayrıkvadiye yetistirilmezse obur tarafa gececektir, neyse agır yaralı sekilde zifiri karanlık son anlarında bir ısık huzmesi icinde anlamadıgı dilde birseyler soyleyen bir melek gorur onun cagırmasıyla tekrar bizim tarafa gelir hede hode anladınız iste sahneyi. ben bunun aynısını 2 haziran 2013 ankara direnisinde yasadım, kurgu falan degil gercekmis arkadas. mesrutiyeti yogun gaz yuzunden asamayınca olgunlar tarafından bulvara ordan da tam basbakanlıgın karsısına inebilmisdik ki; gaz bombası salvosu ustumuze yagmaya basladı. bir gaz bombasına tekme attım, digerine de dogru kosarken lank diye onume dusen yeni bir taneyi komple yuttum (bkz: icine cekmek). allahım sastı yeminle onumu goremiyorum nefes alamıyorum, kosan insanlar carpıyor sesler falan birbirine girdi, tam o sırada bir ferahlama, bir rahatlama yavas yavas sesleri ayırtedebilme, sulu sulu ilk gormeye basladıgımda karsımda bir cift mavi goz agzında maske yuzume talcid li su sıkıyor ovmamamı soyluyor. 10 saniye sonra uzman gibiydim, destek icin gelen tıp fakultesi ogrencilerinden biriymis gruptan biri soyledi, bir daha gormedim. keske diyorum adını ogrenseydim, kızım falan olursa koyardım belki, bildigin kurtarıcı melek gibiydi. neyse olaylar daha devam eder, cok gaz yeriz daha.
  • arwen kitapta avrupa edebiyatındaki ideal lady'yi temsil eder. çok güzel, sessiz ve etliye sütlüye karışmayan.

--- spoiler ---
    tek olayı olaylar bittikten sonra gelip kraliçe olmaktır.
    kitapta cesur kadını,aktif insanı bir tek eowyn oynamış, o da sonradan belasını bulup, uslanmış ve evinin kadını olmuştur.
    --- spoiler ---
  • undomiél, ak$am yildizi ..

edit: cezmi??? canim sen cezmi misin, ersoz musun? nesin? bu ne his ishali be? okuyan da arwen seni onceki ak$am reddetti sanacak. allahim yarabbim ya. "undomiyel, ak$am yildizi..." aksanlari falan da kacirmadan hem de. ah yavrum. sana cok yazik ya. yaziklar olsun be. defol.
  • filmde canlandiran ki$i liv tyler olunca cok gorunmesi,kitaba sadik kalinmamasi gibi $eyleri sorun olmaktan cikaran elf abla*.
  • kendisi elrondun kızı olup, aragorn ise elrond'un kardeşi elrosun soyundan geldiğinden birleşmeleri bir nevi akraba evliliği olarak görülebilir. tabii aradan geçen binlerce senenin antenli çocukların doğmasını engellediği düşünülebilir. yine de eşler arasındaki yaş farkı öyle yenilir yutulur cinsten değildir, bi 2-3 bin yıl kadar olduğundan kelli.
  • yarı-elf kendisi. diğer yarısı da insan.

bu yüzden aragorn'la evlenirken, elflikten insanlığa geçmiyor aslında. insan olan yarısını seçiyor bir anlamda.
  • aragorn'un yavuklusu. elf prensesi arwen aragorn için ölümsüzlüğünden feragat eder. kitaplarda tek olayı aragorn'a süslü sicimli bir sancak işlemek ve sauron yenildikten sonra gelip gelin olmaktır.
  • arwen undomièl, beren ve luthien'in elf lady'si luthien tinuviel ile binlerce sene sonra ayni kaderi ya$ami$ bir elf lady'sidir. o da, luthien gibi, sevdigi bir adan ugruna sonsuz ya$amindan vazgecmi$ ve eldamar'a seyahat etmek yerine aragorn ile kalip olumlu olmu$tur. elrond ile celebrian'in kizi, elladan ve elrohir'in kizkarde$i. onu taniyanlarca verilen isimlerden birisi lady evenstar.

ilk kar$ila$malarinda aragorn bir anda kendisini luthien'i goren beren gibi zannetmi$, onlari anlatan $iirden dizeler okumu$tur, buna kar$ilik olarak lady arwen, kendisinin luthien'in soyundan oldugunu, ama o olmadigini soylemi$tir. ilk goru$te a$ktir a$klari. elrond, kendi gozetimi altinda buyumu$, normalden kat kat daha fazla omre sahip, hatta karde$inin* soyundan gelme, elf dostu elendil'in soyundan gelen bu adan'in kizina duydugu a$ki terslemez. yalniz bir $arti vardir, bu adan, eger kendisi icin cok degerli varliga* sahip olmak istiyorsa, o zaman yitik arnor ve kralsiz gondor kralliklarini birle$tirmeli ve sauron'u yok ederek kral olmalidir. bu her ne kadar her iki sevgili tarafindan kabul edilse de, onlarin onunde aci ve dirayet dolu bir gelecek acmi$tir, cunku aragorn dogu$tan gelen hakki ile rangers of the north'un ba$idir, arwen'in karde$leri elladan ve elrohir de birer ranger'dir ve beraber uzun yillar boyu butun middle earth'u gezerler, sava$irlar, bu sirada arwen ve aragorn cok seyrek goru$ur. her bulu$malarinda dolu dolu huzun vardir, kisa olan zamani bununla harcamak istemeseler de.

yuzugun yeniden ortaya cikmasi ve fellowship of the ring'in kurulmasi ile umutlar yeniden filizlenir. lady arwen, aragorn icin elendil'i simgeleyen white tree ve numenor'un simgesi olan 7 yildizi i$ler aragorn'un sancagina, dostu halbarad ile de aragorn'a gonderir. halbarad, pelennor duzluklerinde bu sancagi ta$iyan sancaktardir.

yuzuk yok edildikten sonra, rivendell ve lothlorien'den gelen bir elf kafilesi e$liginde gondor'a gelen lady evenstar, kral elessar telcontar ile evlenir, ba$ta eldarion olmak uzere bir cok cocuklari olur. aragorn fourth age 120'de olunce, lady evenstar lothlorien'e geri doner, bir sene sonra da orada olur. mezari aragorn ile birbirlerine a$klarini sunduklari cerin amroth tepesindedir.
  • son nesil elflerin en güzeli, hatta bir kaç nesil öncesine kadar da atarlanabilecek bir şaheser. bunun sebebi ise basit, bir canlıda hem melian'ın hem onun kızı luthienin hem anne tarafından feanorun hem de beren'in genleri bir araya gelirse ortaya pek tabii arwen çıkar. hatun orta dünya'nın en müthiş kırması lan.
hesabın var mı? giriş yap