498 entry daha
  • bir kökten hemen hemen 10 kelime çıkarabiliyoruz. bu yüzden bu dili çok seviyorum.

ekrem buğra ekinci hocanın evlilik rehberi kitabını okurken inzal diye bir kelimeye geldim. boşalmak* anlamına geliyormuş. sonra nişanyan'dan kökeni araştırdım. kelimenin mastarı -nzl (inme,iniş gibi anlamlara geliyor) dolayısıyla inzal yani boşalmak aslında meninin inişi, inmesi, çıkması gibi manaya doğru çıkıyor.

ayrıca yine aynı kökten nüzül felç manasına gelen halk arasında inme indi... sözüne de karşılık geliyor.

hatta nüzül bir mana olarak da allah'ın peygamberlere emirlerini indirmesi anlamına da geliyor.

sonra buradan nezle kelimesine geçtim. o da manaen burunlardan ve boğazlardan enfeksiyonun inmesini karşılıyor zaten.

daha sonra tenezzül kelimesine aktarıldım. o da manaen bildiğimiz üzere dizginleri indirmek anlamına geliyor. yani bir insanın seviyesine erebilmek için alçalmak, inmek..

sonra menzil kelimesi karşıma çıktı. o da inecek yer, konak anlamına çıkıyor.

böyle böyle gidiyorum.*

haliyle bu dilde kelime öğrenmek kolaylaşıyor. bir masdar ile yaklaşık 10 kelimenin kapısı açılıyor.

burada en güzeli ise -cm kökü: toplanmak, birleşmek kökünü karşılıyor:

o halde

cami: müslümanların ibadet için toplandıkları alan
    camia: topluluk
    cemaat: dini topluluk
    cemiyet: topluluk
    cima: erkek ve kadının birlikteliği/toplaşması
    cuma: farz olan ve erkeklerin topluca ibadet ettikleri namaz/gün
    cumhur (cumhuriyet, cümbür cemaat)
    icma: karar birliği
    içtima: asker içtiması(toplanamsı) ceza içtiması (suçların/cezaların toplanması)
    mecmu (mecmua): yazıların toplanıp derlenmesi
  • kuran'ı anlama konusunda, bilmemenin müthiş önyargı yarattığı dil. tarihsel bir birikim var sonuçta. çoğunluk topu geçmişe attığı için "bu kadar insan yanılıyor olamaz" algısı oluşuyor. salatı ikame ederek zekata yani arınmaya ulaşın derdim ama salatı namaz, zekatı para vermek sanıyorsunuz... kuran'dan öğrenmeniz gerekiyorken size ayetleri geri üfletiyorlar...
  • arapça aslında mantıklı, sade bir dildir.
    iç tutarlılığı yüksektir.

ama hukuk gibi din de kavramları birbirine katmak isteyenler için zemin oluşturabilir bazen.. bozuk niyetle ilgili bir şey.

örneğin günde 5 defa müezzin camiden salata çağırır..
    peygamber döneminde beri de 5 defa namaza gidilir..

ama bk böceği yahudi piçleri anlamazdan gelir. çamur beyinleriyle teliflere giderler... bunu yaparken de güya nefret ettikleri sapık tarikatlerden bir farklarının kalmadığını anlamazlar bile. (bkz: islam'daki acayip mezhepler ve tarikatler)
hesabın var mı? giriş yap