• ne bolivya, venezuela veya küba gibi yas kararı almış; ne almanya, fransa gibi talep olursa yardım ederiz girişiminde bulunmuş; ne halkları soma'dakiler için sokaklara dökülmüş veya dualara durmuş, ne de herhangi bir devlet erkanı meydanlarda, soma'dakilere selam ve selamet dilemiştir. ulan beğenmediğiniz israil bile, büyükelçilikte düzenlenecek milli gün resepsiyonunu iptal edip, devlet düzeyinde taziye mesajı yolladı.
  • 30 küsür tanedir bunlar. istisnasız hepsi 300 küsür yıl osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

kendi içlerine lehçeleri değişmekle birlikte televizyon, radyo, gazete dili ortak bir arapçadır. o da kur'an'dan bugüne kadar korunan arapçadır. bu yeknesak arapçanın korrunmsında en büyük çabayı osmanlı devletinin sarf etmiş olması da bir başka ironidir.

ikiye ayrılırlar:
    - petrol çıkan arap ülkeleri
    - petrol çıkmayan arap ülkeleri

petrol çıkan arap ülkeleri ingilizler tarafından kral faysal'ın soyuna mülk olarak bırakılmıştır ve bu aileler acılığıyla amerika tarafından yönetilmektedirler: suudi arabistan, birleşik arap emirlikleri, kuveyt bunlardan bazılarıdır.

petrol çıkmayan arap ülkeleri (bkz: mısır)(bkz: suriye)(bkz: filistin) ise sosyalist arap partisi olan baas tarafından yönetilmektedir.

ırak'a başlangıçta faysal ailesinen bir kral atanmıştı. zira petrol çıkan bir memleket idi. sonradan baas burada ihtilal yaptı ve nato baas'ı ırak'tan silmek için saddam'ı destekledi. sonra onu da kaldırdı. bir bahaneyle faysal ailesinden birini ırak'ın başına getirmelerini bekliyorum şahsen. (bkz: şahsi kanaat)

cezayir, fas gibi ülkeler çok modern olmakla birlikte fransız ve ispanyol kültür hegomonyası çok kuvvetlidir.

1. grup ülkelere maliki mezhebine önem verir ve şeriatı bu bağlamda çok sıkı ele alır. fakat yine de fıkhın merkezi bu ülkelerde de sekülerist bir parti olan baas'ın baskin olduğu mısır el ezher üniversitesidir.
  • 31 mayıs 2010 gazze'ye yardım konvoyu saldırısı ile ilgili zerre kilini kipirdatmayacak ulkelerdir bunlar, zira kendileri bilirler ki uzerlerinden cekilecek abd destegi onlarin ve dunyanin sonu olacaktir. ellerinde petrol ve paradan baska gucu yoksa bir devletin ve bol bol dusmani varsa(kendi iclerinden dusmanlar ve iran) hic kimse icin ulkelerini riske atmazlar.
  • ne kadar koordine ve birbirini destekler şekilde davranabildikleri 6 gün savaşı ve yom kippur savaşları sırasında görüldüğünden, bunların dışında bölgedeki acizlikleri her daim gözlenebildiğinden kendi kendilerine bırakılması gereken ülkelerdir. zira kendi işlerini kendileri halledemeyen ülkelerin başında gelirler. öyle takılsınlar işte petrol, altından gümüşten klozetler falan, real the sims misali.

edit: typo.
  • zamanında bernard lewis’in güzel bir ayarına konu olmuş ülkelerdir.

arap ülkelerinde hep aynı argümanla karşılaşır lewis; “zamanında nasıl önce haçlılardan, sonra türklerden, sonra britanyalılardan kurtulduysak zamanı gelince yahudilerden de mutlaka kurtulacağız”.

buna karşılık lewis şöyle der; “yanılıyorsunuz, türkler haçlılardan kurtuldu, britanyalılar türklerden kurtuldu, yahudiler britanyalılardan kurtuldu. buraya bir sonra gelenin kim olacağını merak ediyorum.”
  • 15 yaş üzeri kadınların yarısının okuma yazma bilmediği, (http://www.unfpa.org/…t/factsheets/facts_gender.htm)

mısır başta olmak üzere umman, suudi arabistan, birleşik arap emirlikleri ve yemen gibi ülkelerin belli kesimlerinde hala fgm'in* uygulandığı, (http://www.unfpa.org/gender/practices2.htm#7)

umman ve katar'ın cedaw'u hala anayasal kılmadığı, (http://www.cedaw.org/facts_countries.htm#not)

2002'de iskenderiye adlı mısır şehrinde tecavüze uğrayan kadınların %47'sinin (yazıyla yüzdekırkyedi) tecavüze uğramalarını müteakip namus cinayetine kurban gittiği, ürdün ve lübnan'da bu cinayetleri işleyen katillerin %70 ila 75'inin kadınların erkek kardeşleri olduğu, (http://www.unifem.org/…men/facts_figures.php?page=3)

suriye'de eşlerini "cezalandıran" erkeklerin %56'sının (yazıyla yüzdeellialtı) "saygısızlık ve ağzı bozukluk", %14'ünün "ev işleriyle ilgilenmeme" olduğu ve "cezalandırma" yöntemi olarak bu erkeklerin bu "sebep"ler sağlandığı zamanların %49'unda eşlerini dövdüğü, (http://www.unifem.org/…story_detail.php?storyid=462) yine suriye'de kadınların %17,4'ünün miraslarından hiçbir şey alamadığı; saldırılan kadınların %76,4'ünün aşağılandığı, %80,4'ünün ailesinden biri tarafından dövüldüğü, %52,6'sının cinsel tacize uğradığı, %54,4'ünün ailesinden biri tarafından eşyalarının çalındığı; aynı kadınların %55'inin zina yaptığı için eşini öldüren kocayı haklı bulduğu (http://www.unifem.org/…story_detail.php?storyid=462) durumları,

ve daha nicelerini içinde barındıran ülkeler bütünü.
  • satılmış kukla birer lidere sahip olan ülkelerdir. suudi arabistan, mısır, ürdün ve bae başta olmak üzere bir çoğu amerikanın köpeğidir. ve israilin gemi batırması konusunda seslerini asla çıkartmayacaklardır, bu kadar da haysiyetsiz ve satılmış ruhludurlar.
  • asıl boykot edilmesi gereken ülkelerdir bunlar. öncelikle suudi arabistan. bir yıl boyunca yeryüzündeki hiçbir müslüman hacca umreye gitmesin de göreyim ben bunların ekonomilerini. aman olur mu efendim. kutsal topraklar ziyaret edilmeden olur mu.. yok üzerime hac farz oldu gitmesem olmaz. geçin bunları. olağanüstü durum sözkonusu olduğunda farzıyat kalkar. ilkokulda öğretmediler mi? sadece israil'i bilmem kimi boykotla olmuyor bu işler. terörü destekleyen, katliamlara sessiz kalan herkesi oturup adam gibi boykot etmek gerekiyor. özellikle arap ülkelerine fena halde öfke duyuyorum.
  • bu yıl eğitim için ya da green card ile amerika birleşik devletleri'ne gelen vatandaşları ile uzun zaman geçirdim.
    hayatımda ilk kez araplarla bu kadar yakın ilişki içinde bulundum.
    hemen gözlemlerimi yazmak isterim.
    elbette çok sınırlı bir nüfusla ilgili gözlemler:
    1- mısırlılara bayılıyorum. inanılmaz entelektüeller. çok modern kılık kıyafetler. hem doğu hem batı felsefesine deli gibi hakimler.
    bilgileriyle nice amerikalıyı tokatladıklarını gördüm.
    2- burada en yakın arkadaşlarımdan biri amerikan vatandaşı doktor bir filistinli.
    hastalansam arabasına atlar gelir bakar bana. o derece candan. bitanecik.
    hayatımda yemediğim maklubehi burada yedim.
    bu yemeğin bizim ülkemizde politik anlamı olduğunu duyunca şoke oldular. onlar için milli yiyecek.
    israil nedeniyle filistin'de wifi olmadığını aile üyeleriyle konuşurlarken öğrendim. ükelerindeki aile bireylerini aramaları ciddi bir sorun.
    hepsinin görüşü: "türkiye'ye bayılıyoruz. bütün kültürlerin, dinlerin en güzel şeyleri toplanmış gibi. bizlerin kültürlerinin en güzel öğeleri size taşınmış. kına gecesi gibi..."
    son olarak amerikalilar başka ülkelerin şarkılarına, kültürüne çok yabancılar. bizim radyolarımızda amerika ve avrupa listelerinin ayrı ayrı yayınlanamasına şaşırıyorlar.
    mesela stromae'yi bilen tek bir amerikalı bile görmedim.
    geldim geleli ilk kez! evet ilk kez bir yabancı şarkı olarak şu arapça şarkıyı duydum ders çalıştığım kafede.
    mutlu oldum:
    https://www.youtube.com/watch?v=qubvvtnrp4q
  • yeryüzündeki en garip ülkelerdir bunlar. ne zaman bir hareketlenme yaşasalar, ki adı devrim olur, bahar olur, demokratikleşme olur fark etmez, daha fazla özgürlük isteyenler, aydınlar, diktaya karşı olanlar, demokrasi isteyenler meydanlara iner, gösteri yapar, mücadele verir, yeri gelir canından olur. sonra ortalık sakinleşir, ağızlarda demokrasi şarkıları ile seçime gidilir ve o ana kadar ortalıkta görünmeyen, perde arkasından olayları ellerini ovuşturarak izleyen aşırı dinciler iktidara gelir. yönetmenden ikinci bir talimat gelene kadar senaryoya sadık kalınarak ilerlemeye devam edilir.
hesabın var mı? giriş yap