• ingiliz edebiyatının karanlık tanrıçası.
  • yabancılaşmanın dişil sesi.
    öte dünya habercisi.
  • ingiliz yazar.
    kafkaesk tarzda kaleme aldigi yapitlariyla 20. yuzyilda iz birakmayi basarabilmistir. ozellile franz kafka ardillari icerisinde en cok one cikan yazardir. turkceye de yapitlari cevrilmistir, hem de usta cevirmen roza hakmen tarafindan.
    (bkz: kartal yuvasi)
  • gerçek adı helen voods'tur. helen ferguson adını da kullanmıştır.1901 yılında doğdu.1968 yılında kalp krizinden öldü,ama elinde eroin şırıngası vardı.
  • sleep has his house, döner döner vurur.
  • "doğunun kafkası" hasan ali toptaş( ne demekse!), "iran'ın kafkası" sadık hidayet gibi coğrafya temelli "kafka" yakıştırmalarının ötesinde, üzerine cinsiyet temelli "kadın kafka" gibi bir yaftanın yapıştırıldığı yazar.

"buz" romanı klasik anlamda bir roman değildir. olması da gerekmez ama bilindik bir olay örgüsü yoktur. daha çok bir rüya veya kabus anlatımını andırır. uyuşturucu etkisinde yazılmış olduğu açıktır.sanırım kitaplarındaki bu atmosfer kafka'yla bir bağ kurma vesilesi sayılmıştır.illa bir akıma dahil edilecekse "sürrealist" denilebilir.
  • geç keşfettim kendisini ama iyi ki keşfettim. an itibariyle favori yazarımdır.
  • üniversite kütüphanesinden aldığım muhteşem buz romanı ile kendisiyle tanışmıştım. o kitap birgün kesin filme çekilecek, ben de kitabı daha güzeldi diyeceğim.
  • hakkında sıklıkla tekrarlanan '(bkz: kafka)'nın kızkardeşi' yakıştırmasını yakışıksız bulduğun efsane yazar. kafka'ya nazaran, kurguları çok daha post-apokaliptiktir; gerçekdışılığı kafka'da bu derece yoğun hissetmezsiniz. üslubu ise yine kafka'dan çok daha avant-garde'tır. (bkz: buz) romanı edebiyat okuyucusuyum diyen her zat tarafından mutlaka okunmalıdır.
  • ingiliz fantastik roman yazarı..
    "anna kavan" namını, yazdığı en mühim ve sürrealist eserlerden kabul edilen "sleep has his hause"dan değil, "let me alone"dan hareketle edindiği (son gelen havadise göre) söylenir..

buz, yky'den çıkmıştı evvelce, devamı gelmedi lakin..
hesabın var mı? giriş yap