• dünyanın en narin çiçeklerinden biri, çiçeklerin kara gözlüsü... bilhassa pudra rengi ve beyaz olanları bir moda tasarımcısının elinden çıkmışçasına "stil sahibi" çiçekler, ha tabii bizim ülkedeki çiçekçilerimiz güzelim güllerin dış yapraklarını soyup soyup cücük gibi satmak dışında pek bir halt bilmediğinden böyle narin bir güzelliği -ayıptır söylemesi- nah bulursunuz...

şunun güzelliğine bakıp takdir edemeyene acırım http://www.google.com.tr/…art=0&ndsp=35&tx=35&ty=85

http://www.google.com.tr/…art=0&ndsp=35&tx=54&ty=50
  • ismini ilk kez lale müldür'ün seni bırakıyorum şiirinde duyduğum çiçek.`semender ile yan yana durur zihnimde aşağıdaki şiirden ötürü..

seni bırakıyorum semender ellerimle
    seni bırakıyorum
    seni bırakıyorum
    duvarlarda kurutulan anemon ellerimle

içimdeki sulara
    içimdeki sazlıklara
    içimdeki bataklıklara

seni bırakıyorum
    seni bırakıyorum kendine kapanmış
    kollarımın anarşik güzelliğiyle

içimdeki yosun yeşili sulara
    içimdeki tehlikeli kıyılara
    içimdeki siyah ışığa

seni bırakıyorum
    seni yatıracağım ellerimde
    bir ıhlamur yaprağı gibi

seni yatıracağım göğüslerimde
    menekşeler gibi
    seni yatıracağım gözlerimde
    bir yağmur suyu gibi...
  • adana'da ziya pa$a caddesi civarinda sevimli bir mekan. hayatimda ilk defa 3 katli tost gordugum yer.
  • adana'da öncelikle ziyapaşa'da (metro sineması sokağı da diyebilir eskiler) hizmet etmeye başlamış ardından kentleşme kapsamında turgut özal bulvarı civarında da yepyeni şubeciğiyle boy göstermeye başlamış bir mekan diyelim. ziyapaşadaki mekanın eski hali pek bir güzeldi: ahşap malzeme hakim; sıcak bir ortam, güzel müzik, uygun fiyatlı içkiler var ikeeeeen popüler kültüre mi desem yeni neslin trendi mi desem her neyse işte o şeye ayak uydurmuş konsepti tamamen değiştirmiş. soğuk ve bir o kadar da sevimsiz bir hal almış mekan.
  • lale müldür'ün 1988/98 yılları arasında yayımladığı uzak fırtına, seriler kitabı, kuzey defterleri, buhurumeryem ve divanü lügat-it-türk kitaplarında bulunan şiirlerini devşirdiği eseri. çöl ortasında bir sağanağa yakalanmak gibi.

seni bırakıyorum semender ellerimle

seni bırakıyorum

seni bırakıyorum

duvarlarda kurutulan anemon ellerimle

lale müldür/uzak fırtına
  • pal sokağı çocukları'nın bir şarkısı. tamamen rastlantı mı yoksa gerçekten yorumladılar mı bilmiyorum, ama elephant gun'la ilginç benzerlikler taşımakta. sevdim mi, sevdim.
  • mercanlara tutunarak yasamini surduren, boru seklinde yuzlerce zehirli dokungaci olan deniz canlisidir. sadece anemon baliklari, anemon karides ve yengecleri bu canlinin zehirinden etkilenmez.
  • insanın sık sık gidip , galata kulesinin gizemine ve bogazın büyüsüne kapılıp sarap içesini getiren kuledibi mekanı.
  • turkiye'nin belli bolgelerinde bulunan dort yildizli bir oteller zincirinin adidir. bir koluda aydin da bulunur.
  • latincesi anemone olan ranunculaceae (duguncicegiller) familyasından bir bitki. mor, eflatun, pembe, kırmızı çiçekli olanları vardır. denize yakın illerde baharın müjdecisidir.
hesabın var mı? giriş yap