• önce biraz türkiyeyi sömürmek isteyip, mağazalarını konuşlandırmaya başlayan dahi, adam isviçreye daha yeni bi tane zara açtı ki burda kaç yıldır var.
  • from zero to zara..
  • zara, massimo dutti, oysho, zara home, tempe, stradivarius, pull and bear ve bershka gibi markaların sahibi olan iş adamı.

hanidir özellikle zara, stradivarius, pull and bear ve bershka'nın yayılma ve ürün startejileri ile mağazacılık anlayışlarının birbirine çok benzediğini düşünürdüm, aynı guruba ait olduklarını öğrenmemle aydınlanmış oldum.
  • inanır mısınız bilmem bir arkadaşımın eski ya da o zamanki komşusuydu, kızın hayatı gerçekten güzel olsa da forbes listelerine dahil olacak şekilde değildi ve bu adamı en azından şahsen tanıyordu. zara görünce heyecanla anlatmaya başlamışlardı, yeminle benim değil onların ingilizcesinden dolayı tam anlatamadılar ben de görmemiş gibi fazla sormadım.

kızın babası öğretim üyesi, annesi üniversitede çalışıyordu, banknot bozdurmamaya çalışıyordu, hani bildiğiniz orta üstü bi aile, benimle yaklaşık aynı markaları giyinip, aynı laptopa sahipti, ã coruña'da okyanus manzaralı bir dubleks dairede oturuyorlardı. armancio ortega alçak gönüllü bir adam olabilir onu bilemem ama bi tarafta milyonlar duruyor, bir tarafta orta-üst bir aile ben bunu alçak gönüllülükle açıklayamam. medeniyet olan yerde birileri birilerinden bu kadar çalmayınca karun da olsan sınıf farkı da kabul edilebilir düzeyde oluyor demek ki. ispanya böyleyse ben isveç norveçi falan zaten hayal edememiştim.
  • forbes dergisine göre an itibariyle ispanya'nın en zengin, dünya'da da en zenginler listesinde 10. sırada yer alan zara'nın da içinde bulunduğu inditex group'un sahibi.
  • bir aile şirketi olan zara markasının kurucusu.
  • muhtemelen biz züğürtlerin çenesini en az yoran zenginlerden. baksanıza hakkında çok seyrek bir entry girişi var. kendisi hakkındaki bilgileri 2013 verileriyle güncelleyelim:
    şu anki net serveti: 57 milyar dolar
    zenginlik sıralaması: ispanya'da 1., dünyadaysa 3. sırada.
  • kendisi aynı zamanda deportivo la coruna'nın da sahibidir.
  • ispanyol giyim markası ve mağazalar zinciri zara'nın sahibidir ortega.. armancio ortega'nın godfather serilerinden çıkma bir havası vardır, nemrut suratlı bir adamdır görünüşte..
    zara'nın böyle dünya çapında ün kazanması ile ortega da ispanya'nın en zengin adamlarından biri haline gelmiştir.. bir özelliği ise medyada yer almayı pek sevmezmiş ortega yalnız bir kere business week dergisine konu hem de kapak olmuştu.. kapaktaki fotoğrafı medyadaki tek resmidir nerdeyse.. gizemli bir şahıs netekim..
  • dünya tekstil sektörünün her bir ferdi için gerçekten örnek teşkil eden başarılı bir iş adamıdır. sahip olduğu inditex grubu, dünyada 7 bine yakın mağazaya sahip ve 150 bine yakın kişiye iş imkanı sağlamaktadır. kendisi yıllardır adım adım ilerleyerek sonunda bugün de bill gates'i devirerek en zenginler listesinde ilk sıraya oturmuştur.
hesabın var mı? giriş yap