• almanyanin sinirinda, tarihinde fransizlar ve almanlar arasinda el degistirmis, oldukca germanic bir bolgedir. baharda sirinlerin kenardan koseden cikcagi hissi veren goruntuleri masallari hatirlatan, saraplari, biralari, bol sosili et yemekleri ve koca popolu sarisin kizlariyla unludur.

alsace gidince mutlaka tarte flambee'in ve crépe stub'in tadina bakin.

http://www.zanzig.com/travel/alsace.htm
  • kartpostal gibi köyler, şarap bağları arasında kıvrılan dar yollar.
    güzel ağaçlar, iyi şarap ve dağ havası. gidin görün.

şarap rotası var. onu izleyin. obernai, barr, colmar, mulhouse şehir/kasabalarını görün. strasburg'a uğrayın. dağların tepesinde kurulu görkemli şatoları ziyaret edin, eiger, jungafraou gibi nereden baksan 700 km ötedeki dağların manzarası eşliğinde dağlarında şarap için.
  • gitmek istediğim, görmek istediğim, yaşamak istediğim yer.

fransan'nın batısında, isviçre sınırından başlayarak kuzeye doğru boylu boyunca almanya ile komşu eyalettir. çocukken dinlediğimiz masalların gizemli diyarı black forest'ın fransa ayağı buradadır. şarap yolu ile ünlüdür. şarap yolu; gotik katedrallerin yükseldiği, küçük ama etkileyici tipik bir orta avrupa şehri olan strasbourg'tan başlar, güneyindeki kutu kutu evleri ve göz alabildiğine uzanan şarap bağları olan kasabalara devam eder. bunların en bilineni colmar olsa da, şahsımı en çok heyecanlandıran ribeauville'dir. zira daha küçük ve daha özel, 'hadi bisikletimi alayım da şarap bağının tepesine tırmanıp gün batımını izleyeyim' tadında bir yerdir. her ne kadar christmas zamanı ve kışın kar altında muazzam tatlı bir görüntüsü olsa da, zannediyorum keyfi en çok başbozumundan sonbahar sonuna kadar çıkar. zira bağların yaprakları kızardı mı gerçek olamayacak kadar güzel bir manzarayla karşılaşırsınız.

şarabıyla olduğu kadar, elbette fransa'dan bahsediyoruz, sabunuyla da ünlüdür. geçtiğimiz senelerde google mapsten tek tek şarap ve sabun üreticilerini bulup, varsa mail yoksa sosyal medya üzerinden yazıp yaz döneminde kendilerinde ücretsiz çalışabileceğimi, amacımın alsace kültürünü tecrübe etmek ve fransızcamı geliştirmek olduğunu söylesem de cevapsız onlarca mail ve birkaç ret cevabı ile alsace hayalime kırgın bir şekilde ara vermiştim. yine de kafaya koyup gitmek isteyenler ve zaman sıkıntısı olmayanlar workaway gibi sitelerden ücretsiz konaklama karşılığında geçici işler bularak harika bir tecrübe yapabilir, hatta gap yearınız için şükela bir alternatif rota olarak listenize ekleyebilirsiniz. unutmayın, ağustos ve eylül.

eh bana da gün batımını izlerken içtiğiniz bir şarabın mantarını anı olarak yollarsınız artık, anlaştık mı sevgili okur?
  • "parlez-vous allemand" sorusuna sikecekmiş gibi bakarak cevap verenler olduğu gibi direkt almanca konuşan insanların da yaşadığı yer, fransa'nın trabzon'u.
  • kanun geregi alsace saraplari, yöreye has, ince, uzun siselerde satisa sunulmak zorundadir. beyaz saraplari cok methedilen bir bölgedir: riesling, pinot gris (tokay d'alsace), gewürztraminer, pinot blanc.
  • içinde birçok almanın da yaşadığı fransa daki bir bölge. fakat günümüzde bu bölgedeki almanların çoğu artık almanca konuşmuyor. bu konunun nedenlerini aşağıdaki almanca sitede görmek mümkün.
    http://www.elsass-lothringen.de/#frage-zukunft

bu siteden aşağıdaki alt başlıkalardan öğrendiğimize göre;
    -wird in elsass-lothringen noch deutsch gesprochen?
    sorusunda okunabileceği üzer uzunca bir zaman fransa da "almanca" konuşuyorum demek dahi bir tabu imiş. öyleki insanlar "deutsch" konuşuyorum dediğinde almanyayı çağrıştırdığı için alsasca konuşuyorum demeyi tercih etmiş.
    -hat deutsch noch eine zukunft in elsass-lothringen?
    artık bugün bu bölgedeki çoğu alman için almanca anadil değil, büyükanne dili.
    -gibt es denn gar keine bestrebungen, die deutsche sprache in elsass-lothringen zu erhalten?
    -vahşi batıda buffalolar ta ki yok olma tehlikesi geçirene kadar katledildi. ta ki bu durum ortaya çıkınca bufalo lar koruma altına alınmış. benzer durum almanca için de söz konusu.
  • "alzas" diye okunur.
  • türkiyeden basel e uçarak (basele uçak bileti fiyatları daha ucuz oluyor) çok kolay ulaşabileceğiniz şirin mi şirin bir yerleşim yeridir. kendisi yıllarca hayallerimi süslemiştir ve nihayetinde geçen sene görme imkanım olmuştur. masallardan bozma, hansel ve gratelin yaşadıklarını düşündügüm evleri, le petite venisesi, sakinliği ile gönlüme taht kurmuştur. biz baselden araba kiralayıp buraya geçtik, 1 gece mulhouseda kaldıktan sonra ertesi sabah erkenden arabayla parise dogru yola koyulduk.ah ne güzel günlerdi...
  • fransa'nın kuzeydoğusundaki haut-rhin ve bas-rhin illerini kapsayan ve tarihi alsace bölgesiyle kabaca çakışan planlama bölgesidir, teknik açıdan.
  • nisan ayında colmar çevresinde 3 günümü geçirdiğim, bolca şarap içtiğim, içtiklerim yetmediği gibi, bir sürü şarapla eve döndüğüm, şatoları, evleri ve insanları çok güzel ve tatlı olan, aşırı huzurlu rota.

bu güzel rotaya, benim gezi notlarıma ve bu rotayı gezerken hissettiklerime dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap