• "kadinlar erkeklere soyleyeceklerini gozleriyle soylerler."

alphonse daudet
  • ''hoşça kal gringoire!
    dinlediğin hikayeyi ben uydurmadım. eğer bir gün olur da provence'a gelirsen, bizim rençperlerden sık sık şunu duyarsın: mösyö seguin'in keçisi, bütün gece kurtla boğuştu, sonra, sabah olunca, kurt onu yedi. beni iyi dinliyor musun gringoire:
    sonra, sabah olunca, kurt onu yedi.''

ya da,

''haydi canım, siz parisliler hep böylesiniz zaten! nefret, alay, can yakıcı kahkahalar, acı muziplikler, sonunda da:
    'celine'in 13 mayıs'ta kesilen saçları.' ''

hangi biri için teşekkür edeyim bilemedim daudet, bir teşekkür de seni dilimde söyleyen sabri esat siyavuşgil'e,
    eyvallahlar olsun.
  • sucu baglislayan asildir, ozur dileyen daha asildir diyen zat.

(bkz: ozlu sozler)
    (bkz: insan kendini bilmekle alim olurmus)
    (bkz: nirvanaya ulasmak)
  • "her şeye bir alışkanlığın biraz yorgun sevgisi sinmiş." daudet.
  • “ah ne alçak gönüllerimiz var. nefrete neden olması gereken olayların sevgiyi öldürememesi ne acıdır!”
  • tanzimat dönemi sanatçımız olan samipaşazade sezai'yi etkilemiş fransız sanatçıdır.
    samipaşazade sezai bu sanatçıdan etkilenerek yazdığı kısa öykülerle batılı anlamda ilk realist ürünleri vermiştir.sanatçının "jack" adlı romanı ile "arlezyalı" adlı hikayesini türkçeye çevirmiştir.
  • degirmenimden mektuplar isimli kitabiyla taninsa da turkiye'de couklar icin yazdigi hikayeleri iceren kitaplari ile bir donemin kucuk jenerasyonlari tarfindan okunmus fransiz yazar kisisi. kucuk sey ve altin beyinli adam isimli, cok icli, cok huzunlu cocuk kitaplariydi bunlar netekim.
  • "yemin ederim ki kimse başkalarının çektiği acıları benim kadar yüklenmemiştir" diye yazmıştır mektuplarından birinde. sapho adlı romanını yirmi yaşına geldiklerinde okumaları için oğullarına armağan etmiştir.
  • fransiz romanci ve kisa öykü yazari.fransa nin nimes kentinde dogmustur.lyon da büyümüs ve düzensiz bir egitim görmüstür.17 yasinda iken paris e tasinmis ve gazetelerde calismaya baslamistir.daha sonra duke de morny nin özel sekreterligini yapmis, fransa-prusya savasi sirasinda orduya katilmistir.ilk kitabi,18 yasinda iken yayinlanmistir.ilk romanini ise 14 yasinda yazmistir.fromont the younger and riler the elder eserleriyle ile büyük bir edebi basari elde etmis ve fransiz akademi ödülünü kazanmistir.1897 de hayata gözlerini yummuştur.
hesabın var mı? giriş yap