• silah dünyasının lord voldemortu gibidir. onun da elinden sağ kurtulmayı başaran bir harry potter'ı vardır. (bkz: ibrahim tatlıses)
  • askerde nöbete başlamak için atış yapmak gerekir,
    atış için silahların , temizlenip yağlanması gerekir,
    işte bir kaç g3 temizleme ve kullanma deneyimimden sonra
    keleş ile dipdibeydim, komutan anlattı, neden bilinmez dikkatle dinledim,
    ve şok çat diye söküverdim komple , uzman şaşırdı,
    herkes atış yapacağı silahı temizledi,
    uzman emir verdi, silahı sök tak dedi,
    bende söktüm ve taktım, hızlı yap dedi ve bakışı değişti, bende bir garip oldum,
    gene söktüm taktım, 14 saniye tutmuş, nerelisin dedi , terörist falan sandı başta memleketi duyunca daha bir şaşırdı, neyse atışta da görecez bakalım dedi,
    atış 100 metre 36 mermi 0 isabet , uzmanın gözünde yine düz asker oldum.
  • denetlemelerde askerlerden;

"ak-47 kalesnikof piyade tufegi, 7.62mm capinda, 3 kilo 150 gram agirliginda, 876 mm boyunda, sarjorle besenen, hava ile soguyan, gaz geri tepmeli olup barut gazinin namludan gecerek mekanizmayi ve icra milini ileri itmesi ile calisan, tek tek veya seri atis yapabilen tek erin (en) yakin muharebe silahidir"

taniminin tek nefeste, hic tutukluk yapmadan bagira bagira yapilmasi istenen silah. aslinda "en" yok ama nedense cogu asker bu sekilde derdi.

sabit ve seyyar dipcikli olan iki turu vardir. seyyar dipcikli olanin dipcigi one dogru kivrilabildigi icin tasima esnasinda daha az yer kaplar. ayrica kimilerinin el kundaginda da kabze bulunur, bu tip silah denk gelen asker, bazi hareketleri talimatnamelerde yazildigi gibi yapmakta zorluk cekebilir.

sabit dipcikli olanlarinin dipcikleri tahta veya plastikten yapilir ve bazilarinin altinda yuvarlak, yayli, iceriye dogru acilan bir kapak bulunur. bu hazne, silahin bakim setini muhafaza etmek icin dusunulmus olsa da esrarli sigara zula edildigi de gorulmustur.

en yaygın olanı 400metre menzilli olan tipi olsa da, ayaklı ve uzun namlulu olup, daha uzun menzilli olan modelleri de vardır. temizlerken namludaki delikten gaz pistonu silindirine açılan kanala paçavra/bez parçası kaçırılırsa, bi koşu bi yerden sert ve ince birşey bulup (tel, dal vs) piston tarafındaki açıklıktan iteleyerek çıkarmak mümkün olmaktadır.

kişiyle nikahı ilk kıyıldığı anda bazısında gurur ve gaz hasıl olurken, silah merakı olmayan kişilerde* soğukluk ve tedirginlik hissi oluşturur. bir süre sonra alışılmaya başlanır. daha sonra bu evlilik kabak tadı vermeye başlar. biri çağırır, e gideyim ama bunu nereye bırakacağım, biryerine bişey olursa ayvayı yuttuk, of yine mi temizleyeceğiz bunu, yahu omzumda amma da ağırlaştı iki saatte gibi düşüncelere boğulur insan.

elinize alır bakarsınız. aslında bir makinedir. pimler, yay, metal, plastik ve ahşap. aynı malzemeler bir araya gelip bir ev eşyası da oluşturabilirdi ama bunu oluşturmuşlar. sıkıştırılmış barut tozu ve metalden ibaret olan mermiler koyuyorum içine. tetik denen şu zımbırtıyı çekince, yukarıda bir iğne mermiye vuruyor. barut patlayınca kimyasal bir reaksiyon oluyor ve bir sürü gaz çıkıyor. bu gaz merminin ucundaki metal çekirdekçiği ileri doğru itiyor. çekirdekçiğin içinde ilerlediği borunun* iç yüzeyinde burgu şeklinde girinti ve çıkıntılar var*. çekirdekçik ilerlerken bu burgu yüzünden kendi etrafında dönmeye başlıyor. sonra o minik parça namludan fırlayıp gidiyor... uçuyor... uçuyor... uçuyor... hedefe çarpıp deliyor... ya da sağından solundan geçip arkasındaki toprağa saplanıyor...

ya hedef olarak canlı varsa? o minicik çekirdekçik derisini ve diğer dokularını erimiş tereyağına giren bıçak gibi delip geçiyor. damarları ve organları parçalıyor. hedef birazcık şanslıysa ne olduğunu anlamadan, acı bile çekemeden ölüyor. bedeni toprağa gömülüyor veya gömülmüyor. zamanla çürüyüp inorganik maddelere ayrışıyor bedenini oluşturan tüm karbon, hidrojen ve oksijen temelli bileşikler. bir göçmen kuşun kanadından akdeniz'e düşen tüyün bir kısmı oluyor, rüzgarda savrulan toz oluyor, bir solucanın derisi oluyor, yağmur olup yağıyor, hava olup solunuyor. kahpe* ak 47 ise birisi onu alıp da binlerce derece sıcaklıkta bir kazanda eritmediği sürece, en fazla küflenerek öööyle kalıyor.
  • 1947 yılında önce rus subayları tarafından ciddiye alınmayan fakat daha sonra rusya çapında yapılan bir yarışmada alman otomatik silahlarına karşı alternatif olarak 1. seçilen ,adını mucidinden alan ve günümüzde dünyadaki en yaygın gerilla makinalı tüfeğidir. 7.62 mm çapında mermi atar. hafifliği tüm doğa şartlarına karşı dayanıklılığı ve basit aksamından doğan ucuz maliyetiyle en az bir asır daha insanları öldürmeye devam etmesi kaçınılmaz bir silahtır. mucidi herhangi bir vicdan azabı çekmedigini aksine ülkesine ve dünyaya büyük bir hizmet yapmış oldugunu düşünen en az tüfeğin kendisi kadar acımasız bir rus askeridir. (bkz: kalasnikof)
  • 1947 yilinda yapilan, ismindeki a harfini ruscada otomatik anlamina gelen automatikten, k harfinide mucidinin isminden, 47 yide 1947 senesinden alan hafifligi, ucuz olmasi, basit aksami ve hemen hemen her ortamda kullanabilmesinden dolayi dunyadaki en cok kullanilan gerilla makinali tufegidir... bulunduktan yaklasik 4 sene sonrasina kadar varliginin rusyadaki ordu mensublari disinda hic kimsenin orenememesinide ilk bulunduktan ve orduda kullanilmaya baslanmasindan sonra uzun bir sure tasinirken bile ozel kutu icinde gorulmesinin bile engellemesi ve cok buyuk bir ozenle saklanmasina borcludur... kalashnikov kisa bir sure once rusya tarafindan insanliga yaptigi katkilardan dolayi odullendirilmistir... (no comment)...
  • insanın insanı ,insan ın hayvanı vurmak için kulllandığı silah.
    ama bu silahla tavşan avına çıkmış birine ''oha'' diyebilirsiniz.eğer insan vuruyosa,sorun yok normaldir.
    ayrica teröristler kullanır hep.doğuda 100 $ a ruhsatsız alabilirsiniz.mermilerini saklamak sorundur ama.büyük mermiler.dir.
    bide 4 ün 1 dir.
  • esenler otogarının tamirhane katlarında iphone ile takas edilebilen silahtır.
  • kendisi hakkında bilgimin counter strike 1.6'dakinden öte olmadığı silah. ama gördüm ki millet olarak ak-47 ustasıyız hepimiz.
    (bkz: andrei kirilenko)
  • kırda bahçede iki tane çiçeği adlandıramıyacak yazarların sürüyle ayrıntısını iştahla yazdığı tüfektir.götünüze girsin inşallah
  • bi de ak74 var ak47 den sonra cıkan. automat (ruscada bu tur silahlara verilen ad) kalasnikof. ikinci dunya savası sırasında tank kullanan kahramanımız mikhail kalashnikof almanlar tarafından fena halde madara edilir. hastanede uzun sure yatan mikhail bir silah tasarlar ve acilan yarismada birinci olan silahi seri uretime gecer. mikhail silahini sole tanımlıyor:
    "ben sahsen ateist olmama ragmen bir kutsal kitapta yazdıgı gibi basit olan mukemmeldir prensibiyle tasarladım silahi. bu sayede kumda suda en elverissiz sartlarda calısabilmektedir."
    bugun uretimi yapılmamaktadir(hepimize yetecek kadar var.)
    zamanla gelen edit: mucidi hakkin rahmetine kavusmustur, bir de aleksandr olarak hatirliyordum ben bu adamin ismini, mikhailmis, ilginc oldu...
hesabın var mı? giriş yap