• çok şahane kamera kullanımlarını içinde barındıran kore filmi. karakterle birlikte camdan atlayan bir kamera açısına sahiptir ki tadından yenmez.
  • uzun zamandır takip edemediğim uzakdoğu sinemasının aslında ne kadar değerli ve kaliteli bir sektör olduğunu bana hatırlatmış film.. biraz leon, biraz taken.. dövüş sahneleri de azıcık ucundan bourne.. hem aksiyon hem dram.. güzel film..
  • filmden bir diyalog.
    adam: benden nefret ediyorsun değil mi?
    küçük kız: hayır. eğer senden nefret edersem, şu dünyada sevmek isteyebileceğim tek kişi kalmaz.
  • düşük beklentiyle izlemenin büyük hata olacağı film.
    --- spoiler ---
    yarın için yaşayanın, bugün için yaşayan karşısında hiç şansı olmaz.
    --- spoiler ---
  • kore sinemasını kıskanmaktan yoruldum artık derken şimdi de bu çıktı. hikaye bildik gelse de nefis işlenmiş nefis yorumlanmış. iki dakika bırakılamıyor, başından sonuna keyifle izleniyor. hadi mınısiktimin hollywood'u al bunu da yeniden sıç.

--- spoiler ---

ayrıca finalde iki küçük bıçakla gerçekleşen inanılmaz bir dövüş kareografisine de sahip. helal lan, alkışladım valla gaza gelip.

--- spoiler ---
  • klişe bir konunun fevkalade icra* ile çatır çatır izlenebilir hayvanötesi olduğunu kanıtlamış filmdir. ha bir de her kore filmini oldboy ile kıyaslama furyası var. yapmayınız, içinde az çok intikam olan film oldboy ile kıyaslanmaktan vazgeçilmeli.

--- spoiler ---

konu klişe ama esas oğlanın sikertmesi no bullshit tarzda gerçekleşiyor. bu filmi ben dalkomhan insaeng* a benzettim ama ondan çok daha iyi.

--- spoiler ---
  • ihmal ettiğim uzakdoğu sinemasından pek başarılı bir örnek.

http://rosencruz.com/…si-the-man-from-nowhere-2010/

--- spoiler ---

yalnız delikanlıca savaşan, namertlik etmeden yiğitçe vuruşup ölen, ufak kızı da öldürmeden, gözünü çıkarmadan sağlam bırakan karizmatik kötünün hakkını teslim etmediler. öyle eli böğründe gitti adam.

--- spoiler ---
  • uzak doğu insanın olmaya çalıştığı iki tipleme var. bunlardan biri aşırı karizmatik, deli gibi laf sokan, içine kapanık insan. diğeri ise aşırı yavşak, harlem insanı özentisi sakız çiğneyen adam. bu iki karakteri çok özümsemişler ki sıkça görüyoruz. bu filmde de yine bu iki karakteri gördük ve diyebilirim ki karizma olayında ne kadar başarılılarsa yavşak tipleme de o kadar başarısızlar. daha doğrusu asya insanına yakışmıyor o tipleme.

--- spoiler ---
    rehinci abimiz sesiyle ve saçlarıyla ölümüne karizma. dövüş sahnelerinde ki soğuk kanlı hareketleri ise inanılmaz başarılı. evet adeta bir jason bourne.
    küçük kız çocuğu ise çok başarılı.
    kamyonun rehincinin karısını ezişi ise klasik araba patlama sahnelerinden kat be kat güzel.
    son sahnede ise esaslı polisimizin rehincinin tarafını tutup onu salıvermesini ve rehincimizin bilinmeze doğru yürüyüşünü görmek isterdim.

--- spoiler ---
  • oldboy'la alâkasını kurabilen varsa beri gelsin. tamamen farklı kulvarda at koşturan bir aksiyon-dram filmidir bu. belki dalkomhan insaeng'le bir paralellik kurulabilir, o kadar. konu yeni değil ama yapım gayet iyidir. senaryoda uçukluk da yok. oyunculuklarda falso yok. bu tarz bir filmden ne bekliyorsan tam dozunda var. ben beğendim...
  • filmin sonunda çalan mad soul child isimli grubun dear şarkısıdır.
    çok hoş, soundu fevkalade bir şarkıymış bu. solistin sesi ise mükemmel.
hesabın var mı? giriş yap