• teknik aciklama:
    airbag'in $i$mesi tamamen halk arasi bir inani$tir. airbag $i$mez, "patlar". (bkz: patlamak) bu ilk tanimdan sonra devam edelim;
    sofor ile direksiyon arasi ortalama 40-50 cm. kadardir. arac kaza yapip, cok buyuk bir ivme ile durdugunda, sofor direksiyona dogru hala arabanin carpi$masindan onceki hiz ile gidiyor olur. (bkz: eylemsizlik) bu mesafenin (40-50cm.) bu hizla (ornegin 120 km/h) alinmasi cok cok kisa bir sure olup, su anda hicbir teknoloji, bu kadar surede o yastigi $i$iremez. yastigin bu kadar surede $i$mesinin tek yolu kontrollu bir patlamadir. airbag, arabada cogu kez on farlarin 20-30 cm. gerisindeki bir sensor tetiklenince patlar.
    $imdi bu "patlatma" zorunlulugunun handikaplarina gelelim;

1) kimyasal bir reaksiyon olarak patlamalarin ciktilarindan birisi de yuksek isi enerjisi olup, airbaglerde bazen insan icin zararli sicakliklara ula$mayi kacinilmaz kilar. kazalarda, patlayan airbag ile koltuk arasina siki$ip, yanarak yaralanan ya da olen cok insan vardir. yani airbag'lar patladiktan sonra sicak olurlar.
    2) patlama her ne kadar kontrollu olsa da, olu$an basinc airbagin balon kismini patlatabilir ki bu da airbag'in olmamasi ile ayni $ey demektir.
    3) airbag'in patlamasi, yumu$ak bir yuzey olsa da, eger balonun $i$mesi tam bitmeden vucuda temas ederse, cok ciddi bir darp olu$ur. kafa kopma olaylari da bundandir.
    4) ozellikle gunumuz airbag teknolojisi icin yapilan dizaynlarda, aktif gergili emniyet kemeri sistemi ve kemerin takili olmasi esas alinmi$tir. gunumuz modern araclarinda airbag'i olan, fakat emniyet kemeri takili olmayan suruculerin yaptigi kazalarda airbag 3. maddedeki handikaptan dolayi yarar degil zarar getirebilir. carpmadan sonra, carpma etkisinin uzerine, bir de airbag'dan geli$ine vole yersiniz. aman diyim!

teknoloji sanildigi kadar yeni de degildir. airbag teknolojisi sayesinde kurtuldugu bilinen ilk hayat, 1967 yilinda amerika'da $ehir icindeki bir kazada, bir chevrolet icinde olan bayan surucu'nun hayatidir.

(son bilgi icin kaynak: discovery channel)
  • emniyet kemeri takılı olmadan açılmayan hede. burada daha önce yazmışlar ama ben de hatırlatmak istedim. hava yastığı, geçen gün izlediğim belgesele göre; (bkz: national geographic) emniyet kemeri genelde takılmadığı için icat edilmiş alternatif yöntem imiş. gelin görün ki dostlarım; bugün hiçbir arabada emniyet kemeri takılmaksızın açılan bir hava yastığı bulunmamaktadır. bununla ilgili bir anımı anlatmak isterim:

ben 3 ay önce arabayla kaza yaptım. araç sağından solundan ve arkasından içeri göçtü. yani araba pert oldu. emniyet kemerim kaza anında takılı olmadığı için (tabi ben bunu sonradan öğrendim) hava yastığım açılmamıştı. ön kapısı açılmadığı için kendimi arka koltuğa atıp inmek zorunda kaldım yani mucize bir şekilde ölmeden arabadan çıkmıştım. arabadan baya dumanlar yükseliyordu. başımı direksiyona çarpmışım, burnum da kanıyordu. üstüm başım kan içindeydi. sonra ambulans hastane falan, şükür ki; bana pek bir şey olmamıştı. sadece göğsümde ezik olduğu için nefes alırken bir süre biraz canım yandı. başımdaki küçük yara da saçlarımdan neredeyse görünmüyordu. güle oynaya hastaneden çıktım. kazadan sonra arabayı yedieminlerden birine çekmişlerdi. arabanın içinde özel eşyalarım kaldığı için almaya gittim. otopark görevlisi arabadan eşyaları alırken: ''arabayı kullanan kimmiş? ölmüş mü?'' diye sordu. o an kanım dondu ama belli etmedim. ''hayır'' dedim geçti gitti. ama adam haklıydı. arabanın o halini gören sağ çıkmamı pek beklemezdi. o gün ben orada ölebilirdim...

yani demek istediğim; en azından istanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız emniyet kemerinizi ihmal etmeyin. çünkü takmadığınızda isterse arabanız paramparça olsun (ki benimki öyle oldu); o lanet olası hava yastığı açılmıyor. airbag denen zıkkım kazanın şiddetine göre değil, emniyet kemerine göre açılıyor. (arabanız ne kadar pahalı olursa olsun.) bilin istedim. başıma gelmez demeyin. elbette gelir.

edit: teşekkür ederim
  • 2. stüdyo albümleri all rights removed'u yakın zamanda çıkarmış olan başarılı progressive rock grubu. 2009 çıkışlı ilk albümleri olan identity'nin içinden hala çıkamamışken, yine başarılı bir albümle karşıma gelmeleri beni bu grubun sıkı takipçilerinden biri haline getirdi. müzikleri hakkında fikir vermek gerekirse, parçalarındaki soloların david gilmour koktuğunu, zaman zaman grubun solistinin ve soundunun akla porcupine tree'yi akla getirdiğini söyleyebilirim. bence bu kadarı bile bir progressive rock dinleyicisinin ilgisini çekmeli çünkü benzettiğimiz gruplar pink floyd ve porcupine tree. eh daha ne olsun bugünlerde bir grupta diyesim geliyor.
  • norveçli progressive rock grubu.

bir tutam porcupine tree alın , onu opeth ile karıştırıp bir güzel sote edin üzerine de iki çay kaşığı anathema serpin. öyle lezzetli ve güzel gruptur işte airbag. daha toy olmasına rağmen kalitedir.

iki albümleri var henüz.

identity (2009)
    all rights removed (2011)

şahsi kanaatim iki albümün de enfes olduğu yönünde. çizgilerinden hiç şaşmadan çok güzel iş çıkarmışlar. ayrıca grup pink floyd hayranı. onlardan esinlendiklerini şarkılarındaki klavye ve gitar tonundan çok net anlayabiliyorsunuz.

grup, 25 nisan itibariyle üçüncü albümün miksajına başladığını ilan etmiş. dört gözle bekliyor olacağım malum ortamlara düşmesini.

edit: imla
  • norveçli grup olanı, ciddi iyi müzik yapıyor.
    progressive rock sevenler bu grubu muhakkak dinlemeli.

bu kadar iyi müzik yapmalarına rağmen spotify da sadece 4000 kadar izleyicileri olması ise şaşırtıcı.
  • identity isimli albümleri, iki eliniz kanda olsa bile bulunup dinlenmelidir.

all rights removed isimli ikinci albümleri de ekimde çıkıyormuş.
  • 2:20 - 2:57 lik diliminde, dinleyiciyi tek kişilik astral seyahate çıkartan bir radiohead klasiği**.
  • ıdentity albümüyle tanıyıp çok sevdiğim norveç'li grup.
  • taze keşfim. norveçli bir grupmuş. disconnected albümü ilk şarkısından itibaren etkileyici. pink floyd, riverside, steven wilson'ın, biraz da nosound'un çok çok güzel harmanlanması gibi.

* grubun memleketini arjantin olarak yazmıştım. wikipedia'da başka bir airbag'e bakmışım.
    düzeltme - repihsrowlived
  • radiohead'in ok computer albumunun acilis parcasi, uzerinde fazla durulmasa da, dillere dushup agizlara sakiz olmasa da albumun en iyilerinden
hesabın var mı? giriş yap