• 96 yılında önce kendi stadyumları amsterdam arena'yı açtılar, 2006 yılında londra'da emirates stadyumunun açılışına çıktılar. 15 ocak 2011 tarihinde de türk telekom arena'nın açılışına gelecekler. yakında hakan ünsal köfteci açınca oraya da gelirler.
  • hollanda liginde oynanan son 4 sezonu 2. sırada tamamlayan takım, yani şampiyon olamayan takım...

bu takım hakkında güzellemeler yapan türk taraftarına soruyorum.
    beşiktaş, fenerbahçe veya galatasaray böyle bir istatiğe sahip olsaydı, takımlarınızda;
    a-yönetim mi bırakırdınız ?
    b-teknik direktör mü bırakırdınız?
    c-futbolcu mu bırakırdınız ?

cevap veriyorum ?
    d, hepsini tarumar ederdiniz..

o yüzden, bekleme kabiliyetimiz olmayan şeylerin hayalini kurmayalım.
  • zaten şampiyonlar ligi grubunda yaraklara yan bastığından mıdır nedir bilmiyorum ama bu transfer döneminde alderweireld, eriksen, lukoki, boerrigter, sulejmani, babel, cuenca gibi sağlam elemanlarını elden çıkarmıştır. para için desen toplam 24 milyon euro almışlar ki onun da 14 milyonu zaten eriksen. ajax şuursuzca adam salıyor, napoli 25 milyon edecek adamlara toplamda 68 milyon veriyor, bale 100 milyona gidiyor, gs lazio'ya burakı gösterip geri çekiyor, real madrid özil'i bırakıyor falan. bu transfer sezonunda herkes amı götü dağıttı abi, başka açıklaması yok.
  • 2015-16 lig şampiyonluğunu ezeli rakibi psv eindhoven'a kaptırdıktan 1 dk sonra resmi twitter sitesinden rakibini tebrik etmiş olan spor klübü.
  • real madrid maçı sonrasında ülkemizin üstün futbol bilginlerinin altyapı övmek için kullandığı efsane kulüp. takım kazanmasa ne yapacaklardı çok merak ediyorum. bu takımın kültürü altyapı, 60lardan beri bunun meyvesini toplamışlar. ülkenin eğitim politikaları da bunu desteklemiş. herhangi bir 3 büyük sihirli değnekle buna geçemez ama gel de bu otoritelere bunu anlat. psv veya feyenoord da farklı değil bu arada. liglerindeki diğer büyükler de altyapıcı. bizde 3büyükten 2si altyapı kassa diğeri “nasıl da koyduk hödö” diye gezer.
  • bu adamları en son böyle oynarken izlediğimde sahada jari litmanen falan vardı. yıllar sonra öyle sağlam bir jenerasyon yakaladılar ki yine avrupa'nın devlerini arka arkaya tokatlamaya başladılar. iki tur arka arkaya real ve juve'yi elemek hem de eze eze, rahat bir futbol oynayarak elemek cidden müthiş bir olay.

tanım: dünyanın barcelona ile beraber en iyi futbol akademisine sahip kulübüdür. ve iki akademinin de ortak özelliği üzerlerine johan cruyff eli değmesidir. rahmetli büyük adamdı, mirası bugün hala avrupa futboluna öncü ve örnek olmaya devam ediyor.
  • şampiyonlar liginde takip ediyorum bu takımı, kendi liglerinde nasıllae bilmiyorum da abi adamlar yani çocuklar? hiç mi çirkef olmaz?
    adamlar herşeyin cevabını sahada veriyorlar, itirazı varsa hakeme yapıyorlar, sert bi faule maruz kalınca kalkıp kavga etmiyorlar.. bunu yapan takımlar da işte real, juve vs. bildiğin cevabı sahada veriyorlar. umarım müthiş yetenekleriyle harmanladıkları bu sporcu duruşlarıyla şampiyonlar ligini alırlar.
  • ispanyol, italyan, alman, ingiliz fark etmeksizin dev rakiplerini çaresiz bırakan takım.
    avrupa'da çok benzerine rastlamadığımız tarzda oynuyorlar,
    defansından - ileri uçtaki oyuncusuna kadar neredeyse hepsi teknik, hareketli, dripling yapabilen, çalım atabilen fizik gücü yüksek oyuncular...
    galiba gelecek 10 yılın topunu oynuyorlar,
    avrupa'nın büyük hocaları, rakip analizi konusunda aşmış taktik dehaları çözüm bulamıyorlar oyunlarına; yeni bir şey bu bence.
    futbolda paradigma değiştirmek de hollanda'ya yakışır zaten.
  • 1995 yılındaki kadroları şöyledir:

1 edwin van der sar
    2 michael reiziger
    3 danny blind
    4 frank rijkaard
    5 frank de boer
    6 ronald de boer
    7 finidi george
    8 edgar davids
    9 patrick kluivert
    10 jari litmanen
    11 marc overmars

edit: eklemekte fayda var; teknik direktörleri de louis van gaal elbette...
  • 1995'teki kadrosuyla 90'larda çocuk olanların gözlerini yaşartabilir. dile kolay 20 yıl geçmiş şampiyonlar ligini kazanalı, insan hayret ediyor. bir 20 yıl sonra torunlara gösterilir. ulan daha dün çalım atarken litmanen diye kendimize rol biçiyorduk sokakta. ne ara 20 yıl geçmiş. futbol tarihi inşallah böyle bir kadroyu parayla oluşturulmuş şekilde değil de böyle altyapı ağırlıklı üzerine 1-2 tane yetenekli dışarıdan oyuncuyla görür ve başarıya ulaşır. şu ara parayla oluşturulan böyle genç gelecek vaadeden kadrolara da razıyız ama romantizm işte.

futbolun romantizmi çok çekici gerçekten ve tadını sanırım en son biz 90'larda çocuk olanlar aldık. bosman abimizin davasıyla dolaylı olarak çok şey değişti. tekrar böyle bir kadronun var olabilmesi için özverili, sadık ve parayı düşünmeyen oyuncular gerek. bu da mevcut koşullarda çok zor tabi. o küçük ihtimallerden biri de ajax. o günleri de görürüz umarım.
hesabın var mı? giriş yap