• ilk ve son askimdin, genclik cagimda
    sevgi cicegimdin, gonul bagimda
    oyle yer etmistin, kalp otagimda
    sila mi gurbet mi , adini sen koy
    adini sen koy...
  • bu filmi tuna kiremitçi çekiyor, melis birkan oynuyor. senaryosunu da cezmi ersöz'e yazdırıp, müziklerini de ercan saatçi'ye yaptırsalardı türkiye'nin en tırt kadrosu bir araya toplanmış olacaktı.
  • babanın kendi kendisine featuring yaptığı yegane şarkıdır. zaten babaya featuring yapma haddini kimse kendinde bulamaz. müslüm babaya snoop doggy dogg feat. yapacak değil ya! müslüm babaya bir featuring yapılacaksa, baba onu da kendi kendisine yapar.*
  • bu şarkının nakaratındaki müslüm gürses performansı çoğu kez james labrie* vokalinde görülen sözlerin bas ve tiz notadan üstüste okunması hadisesinin güzel bir örneğidir. hatta o kadar güzel bir örneğidir ki ilk dinlediğimde "oha kim ulan bu müslüm baba'nın şarkısına maydanoz oluyor" demişimdir ve fakat hemen akabinde müslüm gürses'in vokal performansta dünya devlerinden teknik ve ruh açısından bir eksiği olmadığını hatırlayarak rahatlamışımdır.
  • sozlerini de yazayim tam olsun.
    dinlerken yaziyorum, durun dikkatimi dagitmayin,

ozlerim ben seni seninle bile,
    vuslat mi hasret mi, adini sen koy.
    a$kinla yakip da du$urdun dile,
    sevgi mi nefret mi, adini sen koy.

ilk ve son askimdin, genclik cagimda
    sevgi cicegimdin gonul bagimda.
    sila mi gurbet mi, adini sen koy.

a$kinin ate$i yakar kavurur,
    ruzgarim olursun askla savurur.
    bagrimi delersin bakinca durur,
    nazar mi hiddet mi, adini sen koy.

ilk ve son askimdin, genclik cagimda
    sevgi cicegimdin gonul bagimda.
    sila mi gurbet mi, adini sen koy.
  • müslüm babanın zirve parçasıdır.
  • müslüm gürses bu parçanın nakaratında bir coşar ki, böyle içten bir yoruma çok az şarkıda rastlanır.
  • sanıyorum müslüm fanlarının kendilerini jiletlemelerinin sebebi bu şarkıdır.
  • müslüm baba'nın söylediği bu şarkının nakarat kısmı, benim diyen entel hatunu bile sms ölçeğinde etkileme kudretine sahiptir.

(bkz: based on a true story)
  • kendi kendiyle düet yapan bir müslüm baba; hüznün yatağına sokup insanın damını dizine indirten bir şarkı. arabesk ve güzel, güzel ve arabesk.
hesabın var mı? giriş yap