• acid, bilgisayar bilimlerinde yeri olan bir kısaltmadır aynı zamanda. atomicity, consistency, isolation ve durability kelimelerinin kısaltmalarından oluşmuştur.

böyle veritabanı yönetim sistemleri (dbms) ya da örneğin linux'taki paket yönetim sistemleri (dpkg, rpm, portage ...) filan transaction managemenet yaparken sistemin herhangi bir anda ya da bir sorun meydana geldiğinde ve transaction beklenen şekilde bitirilemediğinde kararsız bir halde kalmamasını ve veri bütünlüğünün korunmasını garanti etmek için bu gerekliliklerin hepsini sağlamak zorundadırlar. yoksa hem kullanıcılar hem de akademisyenler onların kafasını kırar..
  • atomicity : bir veritabani i$leminde*, butun alt i$lemler ba$arili olarak i$lenmi$se ba$arili kabul edilmelidir. biri bile ba$arisiz olsa tum i$lem ba$arisiz sayilmalidir.

consistency : bir veritabani i$lemi veritabanindaki tum kisit kurallarina uymalidir. bu kurallara aykiri bir alt i$lem iceren bir i$lem ba$arisiz sayilmalidir.

isolation : bir veritabani i$lemi esnasindaki tum degi$iklikler, i$lem bitene kadar "gorunmez" olmalidir. yani benim i$im bitene kadar benim i$imin yaptigi degi$ikliklerden etkilenmemelisiniz.

durability : bir veritabani i$lemi bittigi anda uyguladigi degi$ikliklerin kalici oldugu garanti edilmelidir. i$lem ba$arili olarak bittigi andan sonra ortaya cikan herhangi bir problem, bu i$lemin sonuclarini etkilememelidir.
  • 1950 lerde etkilerini araştırmak üzere amerikan hükümeti tarafından, bir çizim sanatçısı üzerinde yapılan deney için;

http://www.cowboybooks.com.au/html/acidtrip1.html

gidiniz bakınız lütfen.
  • '' a cap of good acis costs five dollars, and for that you can hear the universal symphony with god singing solo and the holy ghost drums. ''
    hunter s. thompson
  • ingilizce'de bunu almak/kullanmak vs 'to drop acid' olarak gecer.

mesela;

wanna drop some acid with me?

gibi.
  • lsd'nin sokakta geçen isimlerinden biri.
  • (bkz: syd barrett) - ilgili başlıkta yazanların dokunmadan edemedikleri uyuşturucu.
  • "asitcimisin metalcimi" seklinde fantastik sorulari siradan yapmis, icerigini, anlamini bilmeden zamaninda nefret etmis oldugum, simdi ise sanirim kimselere birsey ifade etmeyen bir muzik turu.
  • (bkz: lsd)
hesabın var mı? giriş yap