• güzel senaryo mükemmel oyunculuk mükemmel yönetmen. planlandığı gibi 5 sene önce fargo çekilmeden çekilseydi çok daha fazla ses getirecekti ama bu haliyle de kara filmin en güzel örneklerinden
  • baştan sona gittikçe geren, aynı zamanda giderek de hüzünlendiren muhteşem bir senaryo, oyunculuk, müzik, kurgu, yönetim başarısı... izleyenler temel olarak gerilimin başarısından söz ediyor, doğrudur da sahiden çok başarılı ama aynı oranda da hüzünlü, insanlık hallerine bir bakış, bir ağıt bu film... sam raimi'nin şimdiye dek izlediğim en iyi filmi. tehlikesiz, risksiz görünen bir şeyin nasıl da karmakarışık felaketler zincirine dönüştüğünü gayet inandırıcı ve vurucu anlatmış. "nereden nereye" deyişine en güzel örnek verilebilecek bir öykü bu bence. izlediğiniz anda izlediğiniz en iyi filmler sıralamsında üst sıralarda yer bulacağı garanti bir film.
  • hakettiği başarıyı kazanamamış, çok sağlam bir film. yönetmeni sam raimi.. 98 yapımı
  • sonuna dek geren bir film.. yani demek oluyor ki iyi bir gerilim filmi.. ayrica billy bob thornton'a hayran olmamak elde degil.. ayrica cok da huzunlu bir filmdir..

--- spoiler ---
    cok zeki olmasini da eklemek lazim.. filmin sonlarina dogru film kendisinin bir numarasini da ayan beyan acikliyor.. filmdeki tum "basit" planlari kuran bridget fonda'nin oynadigi karakterdir.. ve basta ne diyordu bu kadin? "ben o parayi almam"

sam raimi.. opuyoruz ellerinden..
    --- spoiler ---
  • bill paxton ve billy bob thornton'a, kasabalı, dışarıya tamamen kapalı adam rolleri çok yakışıyor. e biri texas, diğeri arkansas doğumlu... ikiliyi al, thriller türüne yapıştır, voila! a simple plan bittikten sonra, cila niyetine de one false move çek... oh dios mio...

üç taşralı adam, karlar içindeki ormanın göbeğinde düşmüş bir uçak buluyorlar. uçağın içindeki bavuldan 4.4 milyon dolares çıkıyor. "parayı alalım mı, bırakalım mı, bu para kimin parasıdır, biz bulduk bizimdir, hayır bizim değildir" sorgulamaları neticesinde, anasını babasını satacak, yalan söyleyecek, ipnelik ve puştluk yapacak duruma geliyorlar.

ben; tnetennba el gucdevani bin velid, kyk borcumu ödeyeceğim gün gelmeden önce sinir krizleri geçirmeye başlıyorum. ulan, hepi topu 330 lira değil mi? yok. o 330 lira gözümde büyüyor. ya biri çalarsa, ya atm, paramı kaparsa, ya tüm atm'ler bozulur da parayı yatıramazsam? elimde, 330 lira değil de 1 milyon dolares tutuyorum sanırsınız. para, beni bozuyor.

4.4 milyonum olsa, geceleri uyuyamaz, "acaba banka hortumlandı mı" deyu ensonhaber'in hit'ini coştururdum. fakirlik, benim içime işlemiş, öyle böyle değil. hem zengin olacaksın, hem akıl sağlığın yerinde olacak he mi? imkansız... benim gibi fakirler, götü kaybetmemek adına, her zaman fakir kalmalı. yohusam, babamın milyoner teyzesi misali, bayramda gelen misafirlere "kaç tane kalburabastı istiyonuz" diye sorarım.

--- spoiler ---

üç tane adamsınız, pilotun cesedi meybuza dönmüş, çatır çutur kırılıyor soğukta. iki elinizle bi siki beceremediniz yemin ederim. bir de diyor ki "polis, olayı çakozlarsa, paranın hepsini yakar kurtuluruz." heee. sanırsın, pablo escobar. hayatında o kadar para gördün de yakmaktan bahsediyorsun. yakmayı bırak, o paraya bi şey olmasın deyu hepsini rulo yapıp götüne sokarsın. haahdjdjd. artiz. (yaktı)

bill paxton, aile babası görünümünün altında gizli, 5 lira borç para verilmeyecek adam rollerini mükemmel sırtlıyor. sarah, sen de az şerefsiz değilmişsin. kocanı fişfikleye fişfikleye ona buna düşman ettin. adamdan önce karısı bozdu.

filmin ana fikri; üç kişiyle iş yapılmaz. üç kişi eve çıktık, biriyle hala görüşmüyorum. birbirimizi boğazlıyorduk. 4 milyonunu geçtim...
    --- spoiler ---
  • fargo tarzı ama fargo'yu katlayacak kalitede bir kış filmi.
  • (bkz: shallow grave)
  • drag me to hell için sam raimi'nin en iyi filmi demiştim. kararımı değiştiriyorum. raimi'nin en iyi filmi budur! nasıl bu kadar underrated kalabilmiş anlamadım doğrusu. öncelikle filmde her şey var. gizem, gerilim, dram, polisiye, suç... süresi uzun lakin bembeyaz kış görüntüsüne ve pastoral planlarına hayran biri olarak aktı gitti benim için. aynı hikaye elbet 90 dakikada da anlatılabilirdi ama bu kadar etkileyici olur muydu bilmiyorum. çünkü filmdeki yavaşlık, hikayeye inanılmaz hizmet ediyor. özellikle gerilim ve dramatik yapı anlamında. mesela öyle mizansen ve diyaloglar var ki her bir karakter ve davranış şekilleri hakkında inanılmaz ipuçları veriyor. bu sayede karakterlerin reaksiyonlarını anlamlandırabiliyor ve "neden şimdi böyle yaptı?" sorularına peşinen cevap bulabiliyoruz.

kafa yormayan ve "ben olsam ne yapardım?" tarzı filmleri seviyorsanız izleyin. fargo severlerdenseniz iki eliniz kanda olsa izleyin!
  • --- spoiler ---

basit bir plan adıyla türkiye'de gösterime girmiş 1998 abd-birleşik krallık-fransa-almanya-japonya ortak yapımı ve suç-drama-gerilim türlerindeki sam raimi filmi. scott b. smith'in romanından uyarlanan film, çağdaş bir film noir örneği olarak dikkat çekiyor. filmin başrollerinde bill paxton, bridget fonda ve billy bob thornton var. kuzey amerika'da soğuk bir kasabada yaşayan üç kafadarın, düşmüş bir planör içerisinde ölü bir adamla birlikte 4,4 milyon dolar para bulmalarıyla başlayan film, ahlâki ikilimlere de ışık tutuyor. iki dalda oscar adayı olan filmde özellikle billy bob thornton'ın canlandırdığı sinir bozucu karakter dikkat çekiyor. ayrıca filmdeki gerilim giderek artıyor ve sonlara doğru doruk noktasına ulaşıyor. son olarak, filmin imdb.com puanı 7,5/10.

konusu
    minnesota’da kimselerin önemsemediği küçük bir kasaba… bu kasabada yaşayan hank’in (bill paxton) sevdiği bir karısı ve iyi kazandıran bir işi vardır. hank’in uzun zamandır haber alamadığı kardeşi olan jacob (billy bob thornton), ırkçı bir arkadaşı ile birlikte hank’in çalışanı olduğu firmanın kapısını çalar. birbirlerinden apayrı dünyaların insanları olan üç kişi, tuhaf bir şekilde bir araya gelmişlerdir. bir gün kasabanın yakınlarına düşen bir uçağın enkazını görmeye giderler. burada buldukları bir çantanın içerisinden tam 4 milyon dolar çıkar. para, değerince sorunları da beraberinde getirecektir. 80’lerin en sevilen yönetmenlerinden biri olan sam raimi’nin 1998 yılında çektiği filmin başrollerinde bill paxton, billy bob thornton ve bridget fonda var.

imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0120324/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/a_simple_plan_(film)

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=wfjtnfg6emi

--- spoiler ---
  • billy bob thornton'ın en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscara aday gösterildiği, sam raimi ustanın en başarılı kurgularından biri.
hesabın var mı? giriş yap