• dante'ye göre isa'dan önce yaşamış olduğu için isa'ya iman edememiş bir şairdir. dante'nin çok saygı duymasına ve eserde* sık sık üstadım diye bahsetmiş olmasına karşın yine de kendisine esas mekan olarak cehennemi layık gördüğü bir kişidir. çünkü isa'ya iman etmemiştir. yine de yaşamında çok iyi biri olmasından dolayı cehennemin en az eziyet görülen yerlerinden birine yerleştirmiştir dante onu. dante'ye yolculuğunda arafın belli bir kısmına kadar eşlik etmiş ve nöbeti dante'nin ölümsüz aşkı beatrice devralmıştır ondan sonra.

edit: jimi the kewl biraderimizin konuya dair mesajı:

"aslında dante 'nin vergilius 'u cehenneme yerleştirmiş olmasının asli sebebi, vergilius'un isa ile olan iletişim kopukluğu değil de, antik dünya'da hades'i yani cehennem 'i en ayrıntılı bir şekilde tasvir eden şairin vergilius olmasındandır.

vergilius, homeros'dan, stesikhoros'dan , 3-4. yy.'da ennius ve naevius'dan aldıgı söylence bilgilerini harmanlayıp augustus'un siyasetine uygun bir şekilde aeneis'i yazmıştır, aeneis destanında cehennem resimleri homeros'unkileri geçmiştir ve rönesans ve sonraki batı sanatında vergilius'unki baz alınır olmuştur. dante'nin onu kendine rehber edinmesini özellikle bu açıdan degerlendirmek lazım, zira dante dahil olmak üzere kim çıkar ki vergilius'u isa 'yı tanımadıgı icin cehennemlik ilan eder işte o zaman, anachronism içinde kaybolmuş olur."
  • dante 'ye cehennem ve arafta eşlik eden şair. ancak cennet anlatılırken virjil'in yerini beatrice alır, çünkü virjil hristiyanlıktan önce doğmuştur ve yeri araf'tır, cennete giremez.
    virgilius (vergilius da olabilir) yunanlı değil roma'lıdır, roma'nın buyuk şairlerindendir, diğerleri için (bkz: lucretius)(bkz: horatius)
  • "yapabilirler, cunku yapabileceklerini dusunuyorlar."

vergilius
  • " calismak her seyi fetheder."

vergilius
  • virgiliusun doğru yazılmışı olarak biliyorum.ilahi komedyanın başlangıcında dante karanlık ormandayken, yani aklının bulanıklaştığı,çelindiği bir zamanda karşısına çıkan, danteye cehennemde ve arafın alt kısımlarında eşlik eden latin şair..
  • maliye tanrisi.
  • “vergilius. yeryüzünün tüm şairleri arasında onunki kadar sevgiyle kulak verilen başka bir şair yoktur.”
    (bkz: borges)
  • “yoksa vergilius musun sen, konuşunca
    ağzından ırmaklar çağlayan?
    ey beni yazdıklarının peşinde koşturan
    emeğimi, sevgimi coşturan,
    bütün ozanların onuru, önderi.”

dante, ilahi komedya
  • "bana mesken olan toprak
    sende savaş belirtileri var
    savaşa hazırlanıyor bu sürüler, bu atlar
    ama biz bunların sabana koşulduğunu da gördük
    ama boyundurukta yürüdüklerini de
    barış umutlarımız yok olmuş değil yine de. "

demiş insan. sahi umutlarımız hala yok olmuş değil, değil mi?
  • antik roma'li bir sair. (bkz: babylon)
hesabın var mı? giriş yap