• bu hareket sonucu "aferim" deyip ayakta alkışlanmalılar. çok büyük iş yaptıklarını zannediyorlar. buradan onlara sesleniyoruz ve diyoruz ki : gelin buna oturun. hem daha yüksekte oturmuş olursunuz.
  • ehud barak olası türkiye ziyaretinde erkan plastik tabureye oturtulursa gereken misilleme fazlasıyla icra edilmiş olur.
  • "büyükelçi odadan çıkmalıydı" diyenler, asıl siz, türkiye'yi muz cumhuriyeti yerine koyuyorsunuz, farkında değilsiniz.

azıcık kafanızı çalıştırsaydınız, hiç bir büyükelçinin, çağırıldığı dış işleri bakanlığından kafasına estiği gibi kalkıp çıkamayacağını bilirdiniz.

aranız bir devletle ne kadar bozuk olursa olsun, büyükelçinin görevi orada bulunmaktır ki, "elçilik" yapabilsin. bir büyükelçinin bir ülkeden çıkması demek, o ülkeyle artık "konuşulacak bir şey kalmadığını" kabul etmek demektir.

israil'in politikalarından elbette halk olarak nefret ediyoruz. hem ortadoğu'daki hem de ,benim dünya görüşüme göre, bugünkü dünya düzenindeki yaptıklarını hoş görmeyi tartışmam bile oturup kimseyle.

ama, avigdor libermann gibi bir provakatörün de oyununa gelmemek lazım. israil'le ya da başka bir ülkeyle diplomatik ilişkiler kesilecekse, hükümet (ya da geniş anlamda "devlet") adam gibi oturur, bir kriz durumu ya da her neyse kararı alınır, ve büyükelçi geri çağırılır.

büyükelçi öyle kafasına göre çıkamaz. ne o, "muz cumhuriyeti" mi burası???
  • hemen israil büyükelçisi yer sofrasında yemeğe davet edilmeli, bizimkiler masada yemelidir.
    lan devletler de şaştı iyice artık. şimdi peres'e öfkelenen erdoğan'a, konya'daki israil pilotlarının eğitim uçuşu problemine cevabı mı bu israil'in ? bir de kurtlar vadisi'ne kızmışlar. ezel'i de takip ediyorlarsa bence biz avantajlıyız, adamlar müptelamız olmuş.

valla bu reelpolitik mevzulardan tiksinirim ama "siz bizim sakalı biz sizin kolu kestik" vak'asına döndü hikaye.

hadi bakalım. diplomatik düzeyde "göbeğinizden işetirim ulan" çıkışı bekliyorum bizden.
  • (bkz: pembe incili kaftan)

bakiniz insani olmayi sevmem ama tsi 05.00 den beri israil gazetelerine goz gezdiriyorum, turklere ne ihtiyacimiz var diyen mi dersin, ermeni soykirimi diyen mi dersin, az bile bombaliyoruz gazze'yi diyen mi ararsin acayip yorumlar var.

uygun davranis ne olur, nasil karsilik verilmelidir benim aklim ermez. bu olayi tek basina almamak, gecmisle beraber dusunmek mantikli diye dusunuyorum.

ama soyle de bir durum var; ic barisimizi saglayamadik, dis barisimizi saglayamadik, ordusu,polisi, yargisi, ilimlisi, ilimsizi, sagcisi, solcusu, gecim derdinde olani, ahtapot yiyip venice beach'de sorf yapani, asiricisi, pasifisti. herkes bir kavga halinde.

bi gun gulmezmi su insanimizin yuzu arkadas ya!
  • bana bundan ziyade, türk büyükelçisinin kız istemeye gitmiş gibi oturması koydu..

o ne basiretsiz bir oturmaktır abicim? nasıl bir ülkeyi temsil ediyorsun?
  • bir ilkokul müsameresi şeklinde gerçekleşen bu "alçaltma" vakasının türkiye'den ziyade israil'in düzeysizliğini, köşeye sıkışmışlığını gösterdiğini aklı başında herkes teslim eder. olay karşısında, israil'e "aferin", türkiye'ye "oh olsun" çeken akp karşıtı yorumlar bana galatasaray'ın yabancı takımla maçlarını karşı tarafın formasını giyerek izleyen fenerbahçelileri (ya da tam tersi) hatırlatıyor. buna buyukelçinin pişkinliğini de eklersek ortaya artan gücü ve önemini dünya farketmişken, henüz kendisi idrak edememiş bir türkiye resmi ortaya çıkıyor.
  • aklıma ister istemez semih cumhuriyetini getirmiş olay. ya olm koca koca adamlar, (dış işleri bakan yardımcısı falan lan bunlar) ciddi ciddi oturup bunu mu planlamışlar ? " olm alçak koltuk hazır mı ? he tamam, ben şimdiden oturayım yüksek koltuğa, çakal gibi de kaptırmayayım. " diye mi düşünüyo olm bunlar saatlerce ofiste ? bu kafalar mı yönetiyo dünyayı?. bi sonraki diplomatik temasta israil dış işleri bakanı türkiye'ye geldiğinde bir iki el pes atalım kendisiyle ama bozuk kolu verelim, sonra gelsin 5-0 lar anasını satayım.
  • sözkonusu olayla ilgili burda yapılan yorumların geneline bakıldığında israil in bu eyleminde haklı olduğu sonucuna varılıyor ki bu da akp karşıtlığının artık ne boyutlarda olduğunu bize gösteriyor. bu olayı geçtim israil yaptığı suçlamalarda türk hükümeti değil, türkiye değil "türkler" kelimesini kullanıyor. ama o türkler şu an birbirini yemekle o kadar meşgullerki kendilerine yapılan saygısızlık umurlarında bile değil.

(bkz: aferin lan)
hesabın var mı? giriş yap