• tiksiniyorum bu kelimeden. mis gibi işletmek, kafalamak, keklemek gibi kelimelerimiz varken "trollemek" nedir a.k! sizin konuşacağınız dile sıçayım.
  • internet trollemesinin memleketimdeki karşılığı şöyledir: ortalığı bulandırmak.

biri gelir, normalde üzerinde konuşulması her karşıt görüşü de harekete geçirecek şok edici, göz pörtletici bir başlık açar, yahut bir başlığın altına yine yukarda yazdığım gibi milleti rahatsız edecek şekilde provokatif bir yorumda bulunur. buradaki amaç ajite etmektir. yani çok çaba sarfetmeden büyük kitleleri harekete geçirip açığa konuşturmak, tepki verdirmektir.

hani fitneyi verip kenara çekilmek denen nane var ya, işte o.
    ya da bi deli kuyuya bi taş atar, 40 akıllı onu çıkarmaya çalışır gibi gibi gibi...

bu tür durumlara maruz kaldığınızı anlamak için biraz uyanık olmak gerekir.

bu tarz durumların versiyonlarını basın, tv gibi daha köklü yayın organlarında da görmek mümkündür.

özellikle toplumsal olayların ardından, derbi maçları öncesi bu tarz çabalara tanık olabilirsiniz.

en anlamlı savunma akıllı tepkidir.
  • kişinin seks hayatında sorunlar olunca veya sorunlar içerebilecek bir seks hayatı bile olmayınca başvurulan mastürbasyon şekillerinden biri.
  • isletmek, kafalamak, keklemek degil. sozluk yazarlarinin belki de %90'i bunu yanlis kullaniyorlar, bilmiyorlar.

topluluga karsi yapilmasi gerekiyor bunun, tepki cekmesi gerekiyor, insanlari kizdirmasi gerekiyor ve bunun rol olmasi gerekiyor. balikciliktan geliyor, trolle tek bir sey avlanmaz, denizde ne varsa toplar. bu da o hesap. toplu sazan avi diyebiliriz. mesela metallica cok dandik ve abartilmis bir gruptur derim ve genc metallicacilari trolleyebilirim. bir ton sey saydirirlar, kufur ederler, sazan gibi atlarlar. bu trollemektir. trolleyenin rol yapmasi gerekiyor, gercek fikir belirtmek trolleme degil. aktroller var mesela. adam gercekten oyle dusunuyorsa, trollemiyor, fikrini beyan ediyordur. yani her hosumuza gitmeyen sey trolleme degildir. buyuk ihtimalle sozluk yazarlarinin cogu, troll diyince lotr serisindeki trolleri dusunuyorlardir. aktroller de bunlarin beyazlari iste...

yukaridaki entryde samama vermis zaten guzel ornekleri ve yanlislari ama bir ornek de ben vereyim. gordugum en guzel trollemelerden... forumdaki diger kullanicilardan cok agir hakaret ve kufur isitmistir yapan :)

not : loot denen sey, oyunlarda oldurdugunuz canli ya da canavarlardan dusen para, kiyafet, taki vs..

did he drop any good loot?
  • dün gece odama girip, uykumda beni rahatsız eden iki sivrisineğe yaptım ben bunu. önce yastığımı alıp salondaki kanepeye geçtim. bu salaklar da peşimden geldi. sonra yastığı kapıp koşturarak odama geri döndüm, kapıyı kapadım ve uykuma kaldığı yerden devam ettim. *
  • gerçek manasında, tamer karadağlı ve arzu balkan'ın düğününde, çift ilk danslarını yaparken özgür ozan, birol güven ve yamulmuyorsam rahmetli vatan şaşmaz'ın çiftin etrafında halay çekmesinin de örnek verilebileceği kavram.
    (bkz: çöp hafıza)
  • aslında gerçekte bir şeyler anlatmaya çalışan fakat konu üzerinde düşünecek zamanı, konu hakkında bilgisi, tutarlı bir tartışma yürütecek yeteneği, zekası, kültürü vs. olmayan insanlar için muhteşem bir sığınak. saçmalamaların bahanesini de genelde kişinin kendisi değil, etrafındakiler verir. "trollüyor seni olm!"

kötü birşey midir? tartışılır. trolleyen insan, az çok zeki bir tipse çok kasmadan 1-2 fikir-eleştiri ortaya atıp etraftaki tiplerin faydalı farkındalıklar edinmesini bunu yaparken de kendi namına çok da zarar gelmemesini sağlayabilir. zira çoğu insan bir çok konuyu, zaman içinde aklında beliren doğru ve yanlışlığını çok irdelemediği ilkel bir zihinle değerlendirir. trollemek bahanesiyle de olsa, bu tarz ortaya dökülmeyen ham düşüncelerin bir şekilde çevreye yayılması faydalı olabilir.

kötü yanı ise, hiç bir ham düşüncesi beş para etmeyecek zontalar dahil olmak üzere çok sayıda insanın saçmalamasına legal bir ortam sunması. huzurdan uzak, yorucu bir ortam.
  • hangi dalyarak bu kelimeyi türkçeye öykündürerek ortaya attı belli değil ama o atanı bulup odunla dövmek şart. bu kadar itici bir kelimeyi türkçeye katmak gereksiz gayretkeşliği gösteren densizlerin, derhal denlendirilmesi şart.
  • bu aralar çok yanlış anlamlarda kullanılan fiil.
    korcan cinemre'nin evlilik programında yaptıkları trolllemek fiilinin tam karşılığıdır. fakat bu hareket trolllemek değil, mala bağlamaktır. keza bu videoda yapılanlar da trolllemek değil, arkadaşlar arasında eğlenmektir. umarım aradaki farkı anlayabilmişsinizdir.
  • anlamı asıl keklemek değilse bile benim orta yaşı geçmiş zihnime keklemek üstünden hitap eden, becerebilirsem bilmemeyi, uzağında kalmayı yeğleyeceğim, kalıcı değil geçici bir moda olmasını umduğum ingilizce melezi yeni kavram/terim.

(bkz: keklemek/@ibisile)
    (bkz: patates adam/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap