• tüm şerlerin menbaı düşük seviyeli bilinçtir.

tüm hayırların başı da yüksek şuur mertebelerine ermektir.

tövbenin aslı dahi yüksek şuur mertebelerine ermekten ibarettir.

bir kimse herhangi bir günahtan haz almayı sürdürüyorsa ve o günah ona çekici gelmesine rağmen kendini tutuyorsa, istediği kadar diliyle tövbe etsin, yansın yakılsın; gerçekte tövbe etmiş değildir.

bununla beraber herkes istiğfar ederek yani "estağfirullah" çekerek ruhuna yüklediği negatif kayıtları silmeye devam etmelidir. tövbe etmek bataklığı kurutmak mesabesinde iken, istiğfar etmek sivrisinekleri öldürmek kabilindendir.

tövbenin hakikati, bir kimsenin o günahı işlemeye tenezzül etmeyecek olgunluğa ulaşması demektir.

örnek: önceden pc oyunlarına bayılır ve çok büyük haz alırdım. bu aralar bir iki oyun açıp kendimi deniyorum ama o eski zevkimi bulamıyorum. hatta hiç tat aldığımı söyleyemeyeceğim. yani bu benim artık pc oyunlarına tövbe ettiğim anlamına geliyor. şuur seviyesi olarak o noktaya geldiğimi gösteriyor. diğer iptilalar da aynen bunun gibidir. çocuk büyüyüp olgunlaştıkça, oyunlardan(günah=nefsin oyunları, oyuncakları) zevk alamaz hale geliyor. dolayısıyla terk ediyor.
  • hafta içi hemen her sabah işe gitmek için evden çıktığımda, hiç olmazsa tövbemden eksik olmayayım düşüncesi ile: "allah'ım işlediğim bütün günahlardan, ilkinden sonuncusundan, büyüğünden küçüğünden, gizlisinden aşikârından pişman oldum, tövbe ediyorum. beni affeyle." diyerek, yaradana sığındığım ve af dilediğim dua türü.
  • ibrahim tatlises'in bu efsane filminde,dillere destan bir plan vardir.sinema derslerinde okutulacak denli sira disi bu plani gelin ozetleyelim;

ibrahim tatlises bir barda icki icmektedir.kamera goze zoom yapar.
    *cut*
    oya aydogan'in gozu
    *cut*
    ibrahim tatlises'in gozu
    *cut*
    afisteki kadinin gozu
    *cut*
    oya aydogan'in gozu
    *cut*
    ibrahim tatlises'in gozu
    *cut*
    afisteki kadinin gozu
    *cut*
    oya aydogan'in gozu
    *cut*
    ibrahim tatlises'in gozu
    *cut*
    afisteki kadinin gozu
    *cut*
    oya aydogan'in gozu
    *cut*
    ibrahim tatlises'in gozu
    *cut*
    afisteki kadinin gozu

bu plan yaklasik 45 saniye boyunca ivmelenen bir hizla devam eder.seyirci yorgun duser,mahvolur."bir daha ibrahim tatlises filmi izlemek mi,tovbe!" der,boylece filmin isminin nereden geldigi de anlasilmis olur.
  • böyle, kırmış kalbini ya da geçmiş olsun tarzında bir şarkıdır 'tövbe'. benzer alt yapıda, keyifli ve kaliteli bir şarkıdır. duman'ın en az sevilen duman 2 albümünün en iyi 3 şarkısından biridir, ki ben duman 2 albümünü beğenirim. tövbe'nin sorunu pek anlaşılmamasıdır. sözlerini tek başına okursanız, öyle çok aşırı anlamlı bir şarkı değildir; tipik duman şarkısıdır. şarkıyı da (sadece) dinlerken pek anlamazsınız zaten. ama sözlerini bir yerden okurken şarkıyı da dinler ve eşlik ederseniz, zamanla pek keyifli ve kaliteli bir şarkı olduğunu fark ederseniz! keyifli çalar - söyler duman bu şarkıyı!

[(bkz: #15973290) sözleri yukarıda mevcut], şarkı da burada var! 100 bin kere bile dinlenmemiş henüz youtube'da. şarkıyı anlamamaktan belki gerçekten de! bu şarkıyı, hafif çakır bi kafayla, sözlerini okuyarak bir kere daha dinlemek fikrinizi değiştirebilir! sayemde her duyduğunuzda eşlik ettiğiniz, efkarlandığınız, bazen bi cigara yaktığınız bir duman şarkısına daha sahip olabilirsiniz belki bu vesileyle!

ağız dolusu söylenen bir şarkıdır! dinleyin, sevin!
  • tövbe demek kapıyı kapatmak demek değil.
    kapıyı ördürüp duvar yaptırmak demek.
    artık geçecek bir kapı bırakmamak demek.

çaldık çaldık kimse açmadı. kapı duvar

sezai bey'den güzellikten ölen bir betimleme: "ben günah kadar beyazım, o tevbe kadar kara" *
  • orhan aksoy'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, görüntü yönetmenliğini orhan oğuz'un, yapımcılığını kadri yurdatap'ın yaptığı 1981 yapımı film. efendi ve yakışıklı tıp fakültesi öğrencisi mehmet rolünde ibrahim tatlıses döktürür. özellikle ibo'nun, yani mehmet'in katıldığı bir partide herkes eğlenirken boş bir odaya çekilip, uzandığı çekyatta huşu içinde ders kitabı okuduğu sahne tıp tahsilinin zorluklarına bir göndermedir. işte tam bu sahnede sarışın-zenci görünümlü bir hanım üzerindeki kombinezonla salına salına ibo'nun yanına gelir. şuh bir edayla "seni ne zamandan beri çok arzuluyorum mehmet" der. ibo'nun, yani mehmet'in cevabı unutulmazdır:

"git burdan git, istemiyorum seni..."

bu repliğin ardından tekrar okuduğu ders kitabına dalar mehmet...
  • duman'ın her albumunde diğerlerinden ayrılan birkaç parça vardır...duman 2 albumunde de, tövbe böyle bir parça...
  • "tövbe insanın bir önceki tanımını reddetmesi, kendini yeniden tanımlamasıdır."

-ismet özel-
  • hazreti peygamber*in de buyurduğu gibi, “bütün ademoğulları günahkardır, günahkarların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” ve “eğer siz günah işlemeseydiniz, allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.”

tövbe, kalbi temizlemenin ilk şartıdır. günahlardan kesin bir nedamet ve bir daha günaha düşmemeye azmetmeyi gerektirir. sofilerin yolunda şöylece yapılması adettendir: "yarabbi! ben pişmanım, bütün yapmış olduğum günahlardan. keşke yapmasaydım. inşallah bir daha ben yapmayacağım."
  • duman'ın bir ihtiyac olduğunu bir kez daha beynime kazımış şarkı.
hesabın var mı? giriş yap