• bu filmdeki zuko (yani onu oynayan dev patel) oyunculuk ve karizma bakımından hem en iyi hem de en kötü karakterdir. nası yani açıklaması:

en iyi karakterdir, çünkü filmdeki diğer oyuncular oldukça tırt. hal böyleyken zuko rolüyle dev patel ciddi manada öne çıkıyor. çizgi filmi izlememiş birisi olarak en çok zuko'yu beğendim.

en kötü karakterdir, çünkü filmdeki zuko ile çizgi filmdeki zuko arasında ciddi bir kalite ve karizma ve dahi yakışıklılık farkı var. çizgi filmi seyretmedim ama yorumlardan ve zuko fotolarından zuko'nun nasıl bi karakter olduğunu öğrendim. öğrendiğim şeyle filmdeki durum arasında ise bariz bi fark var.

yani ne ile kıyasladığınıza göre zuko (dev patel) en iyi oyuncu-karakter ya da en kötü oyuncu-karakter olabilir.

fakat tartışılmayacak bir şey var ki o da shyamalan denen zatın böyle bol aksiyonlu, maceralı, fantastik filmler çekmemesi gerektiğidir. o gitsin aksiyonu az, ruhsal, mistik filmler çeksin.
  • shyamalan'in karmasini du$uren produksiyon.

ben her gun bir posta beddua ediyorum kendisine, ustelik filmi daha izlemedim bile. tez zamanda film cekemez hale geleceksin shyamalan, nazar boncuklarini, muskalarini hazirla.
  • kesinlikle türkçe dublaj izlenmemesi gereken filmdir.

seans gereği türkçe dublaj izlemek zorunda kalan biri olarak, her seferinde hikayenin baş kahramanı aang'in telafuzunda kulaklarımı tıkama gereği duydum. "ang, ang, ang", beynim zonkladı her seferinde. ve her seferinde "dilinizi eşek arısı soksun" demekten kendimi alamadım. aynı durum iroh'nun telaffuzunda da geçerliydi.

türkçe dublaj yapan sanatçıların çizgi diziyi izlemediği muhakkak. en azından kendilerine 1-2 bölüm izletilseydi iyi olurdu. hatta filmin türkçe dublajında, çizgi dizide dublaj yapan sanatçıları kullansalardaı tam süper olurdu.

not: orjinal alt yazılı versiyonu izleyenlerin değerlendirmelerine ihtiyaç duyulmaktadır.
  • film izlerken filmi bırakıp 3d gözlüğün kenarını kıvırıp "ahaa gözlük büküyom lan muahuahu" ya da "belim büküldü lan hihhho" gibi esprilerin yapılmasına sebebiyet veren dandik bir uyarlama.
    ha bi de "havatar" esprisi vardı.
    filme bilet alırken bilet satış gişesindeki elemanın "yanlız 3d derinlik hissi fazla değil girmek istiyo musunuz?" demesi ardından hala olumlu cevap görünce "ha bi de bu saatteki seans türkçe dublaj, giricek misniz?" diye üstelemesi de ayrı bi dandiklik alametiydi de neyse...
  • --- spoiler ---

okuduğum yorumlar sayesinde hiç bir şey beklemeksizin gidip seyrettim bugün bu filmi. film iyiydi kötüydü diye derinlemesine bir analiz yapmaya gerek yok çünkü herkes biliyor neyin ne olduğunu ama ... evet kocaman bir ama. tamam , vaktin az. koca sezonu sıkıştırıyorsun. detaylara inecek vaktin yok . oyuncu seçimin bombastik o yüzden tipler bizim hatırladığımız gibi değil. animasyon teknolojisiyle yapılabilenler birebir film teknolojisiyle yapılamıyor bile olabilir ( aslında bundan emin değilim.) ama ... arkadaşım eğer bir uyarlama yapıyorsan karakterlerin ve olayların oluş şeklini tamamen değiştiremezsin. bakalım beraber hatırlayalım neymiş bu değişikliklerden bazıları:

1- appa'nın dizideki ilk uçusu farklı .
    2- aang'in zuko'dan ilk kaçışı farklı.
    3- kuzey hava tapınağı ve avatlarlar odası olayı tamamen farklı.ne o yaw tuzak falan. hem avatar heykelleri kuzey hava tapınağında mıydı ?
    4- prenses yue'nin babası nerde ? koca kabileyi o mu yönetiyor ? saçma.
    5- hele hele şu kendi ateşini yaratamama olayı var ya , duble saçma. iroh ateş yarattığı zaman şaşırmalar falan ...
    6- ay ruhlarının yerinin öğrenilmesi de faklı. zhao onu ozai'ye falan söylemedi hiç. kendi kafasından iş çeviriyordu.
    7- zhao çember sakallıydı hani. hadi bunu affettim.
    8- ay ruhunu zhao ateş bükerek öldürmüştü. gerçi bu da ateş yaratma sorunsalının yan etkisi.
    9- zhao'nun ölümü malum avatar'ın elindendi. su bükücülerin alakası yoktu.
    10- zuko aang'i kaçırdığında yukarıya buz çölüne kaçırmıştı. şehrin içinde odaya saklama fikri kimin aklına geldi lan ?
    11- aang ay ruhunun yerine geçip ying yang ı tamamlayıp sudan canavar yaratmıştı. gemiler de öyle püskürtülmüştü.

daha sayıcam ama resmen bitmeyecek saymakla. tamam diziyi izlediğimiz için olayların gerçeğini biliyoruz ama ne gerek vardı değiştirmeye? değinmezsin olur biter. ha şimdi giydiyorum bir dolu , ikinci film çıkarsa gitmeyecek miyim , sanırım yine gidicem . o zaman niye kafa ütülüyosun diyenler vardır kesin ama söylemeden olmaz ki arkadaşım.

edit: bak şimdi durduk yere aklıma geldi. sokka ve katara aang'i bulmak için gitmeye karar verdiklerinde büyük anneleri ;

" eski arkadaşım hama'yı almalarından sonra köyde kalan son bükücü sendin" dedi katara'ya. bak bu dizide yer verilmeyen ilginç ve güzel bi ayrıntıydı. hama olayı 3. kitapta anlatılan bir detay. ama kardeşim tutarsızlık işte. sen git bi dolu ayrıntıyı kes , nerden aklına geldiyse hama ismini kullan. nayt şaylaman öpüyorum seni. 3. filmde anlat bari hama'yı.

--- spoiler ---
  • bir film bu kadar katledilebilir ve m. night shyamalan the golden raspberry'i bu filmle yüzde yüz alır dediğim film. avatar su bükmeyi öğrendi, shyamalan ne zaman film çekmeyi öğrenecek merak konusu. elinde 3 kitap, bir sürü konu var, yapa yapa bunu mu yaptın be adam demek işten bile değil. shyamalan hint asıllı olmasından mütevellit filminde hintli oyuncuları boy boy görüyoruz. komutan iroh'yu oynayan aasif mandvi filme hiç yakışmamış, animesindeki gibi zao yaşlı, komik ve göbekli bir şahsiyet olsa ve filme 3-5 ince espiri katılsa kalan 2. (toprak) ve 3. (ateş) filmeler için az da olsa umut var'ın sinyallerini alırdık. peter jackson duy sesimizi.
  • gidin bu filme. ulan ben gittim, bok gibi, siz de gitmezseniz çok kötü hissedicem. herkes gitsin bu filme.
  • çok daha iyi olabilecekken oldukça vasat bir hale getirilmiş.. belki devamı güzel olur bilemiyoruz.. ama karakter seçimleri biraz can sıkıcı olmuş.. izledik bitti gitti..
  • kırmayın kalbimi, 1 senedir sabırsızlıkla çıkmasını bekliyorum bu filmin, fragmanlarını izleyip gaza geliyorum.
    bugün yarın en geç kendisini de gidicem ama bütün keyfim kaçtı, 2 tane bükme görsem mutlu olacak kadar düşürdüm beklentilerimi.
  • seyrettigim robotlu filmler arasinda en iyisi. ozellikle hava buken robotla bumerang firlatan robotu cok begendim.
hesabın var mı? giriş yap