• acun ılıcalı gerçekten nereden rating çıkartacağını çok iyi biliyor. son 2 haftadır, birbirlerine her türlü lafı eden insanları karşılaştırıp ağız dalaşına sokuyor. bu da rating olarak kendisine geri geliyor. bu hafta da final adayı 3 yarışmacıyı diğer yarışmacılara sorgulattı. aydın'ı karşılarında bulanlar da verdi veriştirdi. elenen yarışmacıların sorularını çoğunlukla iyi buldum ama şöyle bir sorunun sorulmasını açıkçası isterdim.

* aydın abi, gördüğün zaman kıyafetlerini bile parçaladığın kuşların iyiler mi? iyidirler inşallah...

ha bir de hakan, furkan ve kız arkadaşlarının "ihsan" yazmasının nedeni de, elenmeyeceğinden emin oldukları merve'nin finalde daha zor bir rakip olan ihsan yerine aydın'la karşılaşmasını istemeleridir. onlarda kağıtlara isimleri yazarken şöyle birşey diyebilirlerdi :

- ihsan, aslında ben seni değil merve'yi yazacaktım ama grup kararı aldık onun için seni yazdım. iyi yolculuklar.. *
  • ciddi ciddi izlenen bir yarışma programıymış bu, ama öyle ciddi böyle ciddi değil. hatta insanlar üşenmiyor ve lost'u most'u analiz ettikleri gibi oturup analiz ediyorlar yarışmayı/yarışmacıları/adayı, çıkarımlar falan yapıp sonra da bizlerle paylaşıyorlar. madde madde belirtiyorlar fikirlerini, saptamalarını. lan bu yarışma sadece az biraz eğlenelim gülelim zaman geçsin diye değil miydi?! neler oluyor?! silkinin ve kendinize gelin.
  • aydın ın meslek zorluk kriterlerini kastederek ;

"iki meslek var madenciler ve pazarcılar" cümlesi tokat gibi hepimizin yüzüne inmiştir.
  • "acun ve kukla yarışmacılar" tiyatrosu devam ediyor.

başak'ın geçen haftaki "merve elendikten sonra..." cümlesine "dilim sürçtü" gibisinden bir kılıf uydurması, daha çok reyting getirecek olan merve'nin finale kalması için binbir türlü ali cengiz oyunları, başta en iyi erkek oyuncu oscar'ını hakeden hakan olmak üzere akademi ödüllerine layık performanslar, ihsan'ın mesut yar tiradı...

ben izlerken kendimi resmen aptal yerine konmuş hissediyorum. ama tahminlerime göre baya bi eleştiri alacaktır acun. tv dünyasında bugün varsın yarın yoksun, dün televole sunarsın bugün prodakşın firman olur ama yarın yine yoksun. o yüzden dikkatli olmak lazım, insanları aptal yerine koymamak lazım.
  • 9 eylul 2010 gecesi yapilacak cekimlerine beraberimde goturmek uzere 1 adet merve destekcisi aradigim program..

evet bir cilginlik yapip acunmedya com'dan merve-ihsan arasindaki finali canli izlemek ve programa izleyici olarak katilmak icin basvuru yaptim. yalniz basvuru formunda merveci oldugumu gizleyerek ihsan'i destekledigimi belirttim. kendime gore yuruttugum uber strateji geregi acun hakikaten adaletli bir insansa tribunleri de olabildigince yari yariya yapmaya calisacaktir. panama'daki ertanmatik kulislerin ardindan ihsan'i destekleyecek kisilerin bir tek yakin arkadaslari, ailesi ve demet akalin olacagi gorusune vardim ve sanirim ilk etapta basariya ulastim. gun itibariyle aradilar ve 18-30 yas arasi bir kisiyi yanimda getirebilecegimi soylediler. iste herkese soz hakki verilecekmis falan filan. yalniz yas araligi dikkatimi cekti, ve oguzhan birakti'nin "ben 50 yasindayim abi" triplerinden bayagi gina gelmis olacak ki 40 yas ustu izleyiciye bile tahammulleri yok adamlarin. yanimda survivor not defterimi de goturup * yarismacilarin yuzune yuzune bombastik aciklamalar yapmayi planliyorum. bu essiz geceyi benle paylasmak isteyen yazarlar varsa hemen mesaj kutuma yonlenebilirler..

not: bugun beni telefonla arayan eleman, eger bu satirlari okuyorsan merve-destek-ihsan ucgenindeki fantastik stratejimi lutfen gormezden gel.
  • eğer merve kazanmazsa bir daha izlemeyeceğim program. zaten final bölümüne geldiğimiz için bu eylemimde başarılı olabileceğimi düşünüyorum.
  • bu gece 20:00 itibariyle yayinlanacak finalden onceki son programina acunmedya'nin fizan studyolarindan seyirci olarak katildigim program. boylesine gereksiz, sacma sapan bir atraksiyonun altina neden imza attigimi hala sorguluyorum ama gittik iste bir kere, izlenimleri paylasmadan olmaz..

servislere alinmamiz itibariyle bunyeyi bi tirsinti kapladi. cekimler sabah saatlerine kadar surebilir spekulasyonlari 4 serviste birden infial yaratti, ardinal patlamasi yasadik. neyse 11:30 gibi hareket ettik, 12:30 gibi ayazaga'nin balta girmemis bir ucundaydik. 1:00 gibi de studyoya almaya basladilar konuklari. yalniz sunu rahatlikla soyleyebilirim ki produksiyon oldugu gibi merve fani. cagrilan seyircilerin %80'i merve'nin destekcileriydi. boylece basvuru yaparkenki "adaletli tribun" stratejim de gotumde patlamis oldu. cekimler baslamadan once acun geldi, bir iki kiytirik espri ve format aciklamasinin ardindan taburesine oturup cene acma hareketlerine basladi. garip bir malzeme sokuyordu agzina, anlam veremedik ilk etapta. akabinde sonradan adinin rahsan oldugunu ogrendigimiz gazeteci bir teyze karsisina gecti ve muhabbete basladilar. bu teyzenin yarismacilardan uber metin'in ablasi oldugunu falan dusunuyorum hala, siz de dikkatle inceleyin kendisini. bu gece yayinlanacak programla ve 18 eylul gecesi canli yayinlanacak programla ilgili bazi bilgi ve gozlemlerimi de yine paylasayim..

*11 eylul'de yayinlanacak programda sanirim 6 adet vtr var.
    -1 tane "adadaki zor sartlar, curuge cikan yarismacilar" (ertan'in gozler falan aman aman)
    -1 tane merve-ihsan adadaki performans karsilastirmasi (kac dokunulmazlik, kac odul oyunu aldilar vs)
    -1 tane rahsan aka "antibagyan" ablamizin survivor adasi ziyareti (sanirim kolpa olmadigindan emin olmaya gitmis)
    -1 tane merve temali "nasil sampiyon olacagim" vtr'si (ki kendisinin tenis ogrencisi tombigin aciklamalari oldurucu etki yapabilir, dikkatli olmakta fayda var)
    -1 tane ihsan temali "spor salonum var, rahatim valla" videosu (bunun icinde de olmazsa olmaz eye of the tiger)
    -1 tane reklam sonrasi kapanis klibi..

*final kilometrelerce uzakta cekilecekmis. yeri soylemedi acun lakin rahsan aka antibagyan ablamiz bayagi bi tahmin yuruttu.
    *finalde 3 puani alan sampiyon olacak. oncelikle 2 oyun oynayacaklar ve bu 2 oyundan birer tanesi finalistlere sunulan potansiyel yarismalar arasindan kendilerinin sectikleri yarismalar olacak. bu 2 yarismanin gosterilmesinin ardindan once sms oylamasi sonra da final konseyi olacak. eger 2-2 esitlik olursa canli yayin duellosuyla 500.000'in sahibi belli olacak.
    *acun israrla kendi favorisini soylemekten cekindi ama onun da ruzgara uyup icten ice merve'yi destekledigini dusunuyorum kisisel olarak.
    *merve de ihsan da cok mutevazi insanlar ya da bize oyle davrandilar. usenmeden tek tek herkesle program sonunda dakikalarca fotograf cekildiler.
    *acun konseyden merve'nin cikacagina cok yuksek ihtimal vermiyor. emin gibi kararsizm temsilcilerinin etkili olacagini soyledi ama bize inandirici gelmedi. bir surpriz olmadigi surece sms'i de konseyi de merve alacaktir.
    *merve programda sure aldigi tum vaktini ihsan'a korku salmaya calismakla gecirdi. ne gerek var dedik biz ama dinlemedi. 4-0 alacam, zimba gibiyim ulen triplerindeydi.
    *ihsan cok agirbasli konustu. bu programin artik efsanesi olan grubun bana kalirsa en iyi niyetli adami olarak cok dogru bir tespit yapti. "eger senin destekledigin hakan'in tayfa son haftalara kalsaydi bugun sen finalde olmayacaktin dedi. burada ikimizin yerine hakan'la bir baskasi olacakti." dedi.
    *yayinlanir mi bilmiyorum ama acun furkan'in bir gece kendisine attigi - ki bahsedilen gece aydin'in engizisyonundan sonraki gece hemen - fantastik sms'i bulana kadar yayina ara verdi. blackberry'sini dakikalarca karistirmasina ragmen sms'i bulamayinca kafasindan ozetlemeyi secti. hic de okumaya gerek yokmus zaten mesaji, ezberlemesi pek basitmis. furkan kendisi disindaki kalan yarismacilarin bu satis sebebiyle aydin'a yuklenmesine inanilmaz icerlemis. bir gece de uyuyamayinca bu sikintidan acun'a mesaj atmis. bildigin liseli modeli..
    *ihsan ertan'in elendikten sonra dahi kulis yapip konseyde kendisine calismasini istemis midir diye dusundum ama sanirim oyle bir durum yok. kendisinin amaci 2 oyunu da kazanip sampiyonlugu duelloya tasimak. gozlemledigim kadariyla 4 erkege tek kiz kaldigindan beri merve'nin izleyen herkesten buyuk destek almis olmasini kabullenmis. kendi capinda mantikli ve hakli.
    *merve cidden cok guzelmis, boyu biraz kisa hatta sasirdim fotograf cekilirken ama cok alimli canli olarak da. ihsan'sa felaket uzun ve ciddi yapili bir arkadas. kendilerine finalde basarilar. gonlum yine de merve'den yana..

netice itibariyle dekor olarak kaldigimiz bir gece oldu. az biraz eglendik tabi keyifli analizlerde, acun'un anektodlarinda. yine de finale cagirdiklarinda gidilir mi, ve oguzhan birakti'yi haftalarca yetmemis gibi bir de canli gormeye tahammul edilir mi bilmiyorum.

programdan 2 caps verelim son olarak;
    cekim sonu saat 3 bucuk sulari
    merveciler

not: son sozum de ihsan taraftarlari arasindaki eksisozluk okuru marmara kimya ogrencisi seker hatuna. "yahu millet neler yapmis, sozlukte okudum ihsan'ciyim deyip esasinda merve'ci olacaklar varmis yaa yaa" dedigin besiktas t-shirtlu eleman zaten o satirlarin yazariydi. "evet ben de okudum, nicki de maximus muydu neydi?" dedigimde anlamaliydin ama senin pasa gonlun sagolsun. beni bul diyorum, belki kahve falan iceriz :)
  • ilk bölümünden itibaren izlediğim yarışmadır. her ne kadar kurgu olduğunu bilsem de insanların ıssız (!) bir adada mücadele vermesi ilgimi fazlasıyla çekmiştir kabul etmem gerekirse.

acun ilıcalı'nın yarışma boyunca ufak tefek çakallıklarla, oyunu veya kazananları istediği gibi yönlendirmesine de bir şey demedim. nihai olarak bu bir televizyon eğlence programıydı ve yapımcısının izlenebilirliği arttırmaya yönelik hareketleri makul görülebilirdi.

ancak, panama çekimleri bittikten sonra acun ilıcalı'nın biz izleyicilerini iyice eşşek (evet çift ş) yerine koyması kendi survivor maceramı tamamen bitirmiştir.

merve fiziksel gücünü yarışma boyunca sergilemiş ve finali bileğinin gücü ile haketmişken, acun'un yine saçmaladığı bir oyunda ertan ile düelloya çıkmıştır. ertan'ın ciddi bir farkla önde gittiği yarışmada, ne hikmetse son düzlükteki atakla merve kazanan olmuştur. şimdi soruyorum size: seyircide böyle bir intiba yaratmaya, gelen bir talimatla ertan'ın yenildiği merve'nin kazandığı bir yarışma havası oluşturmaya ne gerek vardı? merve zaten birinciliği hak ettiğini tüm millete göstermişti; her halükarda ertan'ı bir spor müsabakasında yenerdi. merve'nin finale kalması için böyle bir dalavereye niye gerek duyuldu?

diğer taraftan, her ne kadar kelebek aydın'ı yanar döner bulsam da, acun'un bir tarafından uydurduğu bir yöntemle elenmesi vicdanları yaralayacak cinstendir. izlenirlik (rating) uğruna, sonuna kadar başarı ile mücadele etmiş aydın'ı çakallara parçalatması kabul edilebilir değildir.

acun'un rating uğruna yaptıklarından ve onun tarafından bu kadar eşşek yerine konulmaktan son derece rahatsız oldum. final'in ilk bölümünü izlemediğim gibi son bölümünü de izlemeyeceğim. acun ilıcalı'nın yaptığı hiç bir programı izlemeyeceğim. işte buraya yazıyorum.
  • herhalde bugüne kadar toplam 30 dk ya izledim, ya izlemedim ama merve kazansın istiyorum. nasıl bir şey anlamadım?

gerçi acun'un programlarını hiç izlemiyorum ama acun'dan nefret ediyorum. o da enteresan...

edit: bugün finali izleyeyim bari dedim, show tv'nin yayın akışında 20:00-02:00 arası görünüyor. 6 saat nedir abi? survivor falan yalan olur, 6 saat sonunda ikisi de ölür bence...
  • final gecesinde an itibariyle merve'nin 1-0 öne geçtiği yarışma.
hesabın var mı? giriş yap