• binbir emekle hazırlayıp balkona kurmuş olduğunuz yemeğin amına koyan şöförü yakalayıp cezalandırmak için yapılan eylem.
  • ayni aracin arakasindan bisikletle gorus mesafesi olmaksizin gitmek vardir ki, aracin ani bir durusunda, ilaci sikan makina ile tek vucut olmanizi saglar.*
  • ilk başta arabanın hızına ayak uydurulabilen afacan şahışlar daha sonra ilacın etkisiyle "kafa" oldup yerlerde yuvarlandıkları için çok da fazla devam ettirilemeyecek aktivite.

edit: ulan ba$lik yine ustumuze kalmi$. o zaman hemen kafaya giyiyoruz..
  • ben hiç yapmadım lan bunu. mahallenin kızlar dahil tüm çocukları koşardı, bense kenara oturup izlerdim. 'zehir o, zararlı' derdim kendi kendime. iyi aile terbiyesi almış idim ben.
  • bide bunla ilgili efsaneler wardır..
    mahallenin çok bilmiş çocukları we çocuklarının zarar görmesini istemeyen ebeveynler yayar bunları..
    misal
    -ayşe teyzenleri hatırlıorsun diimi
    *eet
    -ha işte onnarın orda böle sein yaşlarında bi çocuk koşuomuş gene sinek arabasının arkasından,çocuk sen düş bi dahada kalkama aman dikkat yawrucum..

yada
    -lean olm bak gitme gene böle çocuuun biri bisikletle gidiomuş sinek arabasını arkasından
    *eeeeee?
    -kaaaanser olmuş çocuk e ölmüş sonrada
    *hadi lan!
    -walla billaaaa
  • kafası güzel bir neslin yetişmesine olanak sağlamıştır.
  • 80'lerin sonu 90ların başında bir anlami olan hey gidi cocuklugumuzun kosturmaca aktivitelerinden birisi. o zamanlar mazot mu ucuzdu duman mi yoksa sivrisinek mi coktu artik neyse butun mahalle boyu goz gozu gormeyecek kadar ilac sikilirdi. simdilerde oyleseni hic rastlamiyorum ; pir pir pir kucuk bir motor havaya uc bes fis.. ve gorus mesafesi oldukca iyi. cocuk olsam :

-yerim la oyle dumani :)

belediyeler artik onlem mi almis yoksa sivriler mi azalmis simdi dusunmeden edemedim.
  • cocukken yazlik mekanlarda oynanan oyunlarin baslicalarindandir. butun gece arac beklenir, sesi duyulunca sevilinir, arkasindan kosturulur dumandan birbirini goremeyip cigliklar atilir, gulmekten yerlere yatilir. (bkz: tam uyak ve redif)
  • köpekler için rutin bir olaydir.
hesabın var mı? giriş yap