• efendim cadir hikayesi soyledir yanlis hatirlamiyorsam (bkz: yamuluyorsam duzeltin);
    acik bir arazide (yesillik ot cimen) sherlock ve watson cadir kurup uyumaya karar verirler. saatler sonra sherlock uyanir ,ve watson ;
    holmes : watson yildizlara bak ve bana ne anladigini soyle .
    watson : milyonlarca yildiz goruyorum. eger milyonlarca yildiz varsa sadece birkaci gezegen olsa ve birkaci da dunya gibi olabilir. dunya gibi gezegen varsa ya$am da olabilir.
    holmes : watson seni salak! biri cadirimizi calmis!
  • ince bir altmetinle duygulara tercüman olmuş filmdir kendisi...

--- spoiler ---

irene: why are you always so suspicious?
    sherlock: should i answer chronologically or alphabetically?

--- spoiler ---
  • yakın zamanda külliyatını okuduğum için bana kafayı yedirtmiş, beni seri başarısızlıklara mahkum etmiş ünlü ingiliz kornişonu.
    -naber abi. çalıştın mı?
    -...
    -ne oldu niye gülümsedin?
    -dün gece içkiyi fazla kaçırmışsın!
    -yoo.
    -icq'da çok takılma. gözlerin bozulacak.
    -yok abi bende internet.
    -otoriter bir baban olduğuna bahse girebilirim.
    -git lan burdan hokkabaz!
  • filmle ilgili hoşuma giden bir ayrıntı:

sherlock holmes serisinden okuduğum eser sayısı azdır ancak bunlardan bir tanesinde şöyle bir olay geçmişti (hikaye ismini hatırlamadım); dr.watson vefat etmiş babasının saatini holmes'e göstererek babası hakkında neler söyleyebileceğini sormuştu, holmes'de saat üzerindeki çiziklerden babasının sık sık sarhoş olduğu sonucuna varmıştı, haliyle watson da ayar olmuştu duruma.

filmde de holmes saat üzerindeki çizikleri göstererek, alaycı bir tavırla "saat üzerindeki çizikler ne anlama geliyordu watson" gibisinden bir laf söylüyor, watson da "sahibinin sarhoş olduğu, evet" diyor ve yüzünde de "iyi ki bi bok öğrettin lan" ifadesi var.
  • "bu önemsiz bir ayrıntı watson; ama dünyada ayrıntılardan daha önemli birşey yoktur..."
    ayrıca, önemle (bkz: jeremy brett)
  • açık ve net... sherlock holmes'ün son uyarlamalarından dizi olanı, filmine en az beş basar.
  • sherlock holmes; 1903 yılında parmak izini kullanmış ve 2 yıl sonra, polis bu metodu kullanmaya başlamıştır. ayrıca, holmes'ün 1890 da ki hikayelerin de narkotik köpekleri vardı ama gerçekte narkotik köpeklerinin kullanılması 13 yılı bulmuştur.

(bkz: zeka)
  • sir arthur conan doyle tarafından yaratılmış ingiliz dedektif, yanında yardımcısı watson ile takılır, polisin çözemediği cinayetleri falan çözer...
  • sherlock holmes'un ortağı watson neden doktordu? çünkü doktorluk o dönemde şimdilerde olduğu gibi bir sosyal statü belirleyen, kişinin belli niteliklerin üstünde olduğunun önkabulünü yaşatan bir meslek.
    peki doktor watson nasıl çiziliyor? genellikle olayları hızlıca anlayamıyor ve sherlock'un çok gerisinde, o anlamıyor ve soruyor, okur, seyirci de onun üzerinden anlıyor.
    bu senariste yardım ediyor, izleyicinin her daim bir adım önünde oluyor sherlock ama bunu izleyicileri aşağılamadan, doktor watson'un sevimli yetersizliğini vurgulayarak yapıyor. böylece çok yönlü bir kazanım elde ediyor. yani; doktor watson aslında, okur- izleyici konumunda. okurun, izleyicinin özdeştiği karakter o. çünkü olayları hemen çözmüyor ve sherlock'un zekasından etkileniyor.
    (şimdi yok efendim ben hemen çözüyorum diye bana özel mesaj yazacak kişiler, lütfen yazmayınız, sadece bir polisiye yahu, çözseniz ne olacak)
  • o hani karadeniz'deki bir bitkiden bahsettiler ya, hani o arada türkiye dediler ya, işte tam o andan itibaren daha bir pür dikkat izlediğim filmdir.

http://i56.tinypic.com/28u2y6d.jpg
hesabın var mı? giriş yap