• apple reklamı ve steve jobs göndermesi içeren enteresan film. farklı bir senaryosu var, bence gayet izlenebilir hatta şu filme 2 tane holywood klişesi, bir de amerikan bayrağı / milliyetçilik falan sıkıştırsalar direk imdb 'den 8+ alırdı. fakat şöyle bir durum var -ağır spoiler içerir- :

--- spoiler ---

filmin özeti steve jobs ölmeseydi de zihni ve düşünceleri sağlıklı bir fakirin bedeni çalınarak aktarılmak suretiyle yaşamaya devam etseydi ne gözel olurdu. hatta filmin ortasında keşke yaşasaydı dünyayı 50 yıl daha değiştirmeye devam etseydi güzellemesi direkman yapılmakta. zaten amk gezegeni sömürge düzeniyle yönetiliyor, bir de zenginler hiç ölmesin fakirlerin bedenlerini çalıp çalıp onlara verelim mantığına senaryo yazan ekibi derinden tebrik ediyorum, ibneliklerinin devamını diliyorum.

--- spoiler ---
  • hollywood klişelerine ve senaryo/anlatım tekniklerine hakim olmayan film. öyle olsaydı severdim ama olmamış bu.

--- spoiler ---
    spoiler olabilir.

karakterin ne istediği belli değil. tamam ölümsüzlük istiyor ama "adam çok zengin ölmemeli"den öteye geçemiyor. bir şey mi gerçekleştirmek istiyor neden daha fazla yaşam istiyor? hayır yeni vücuduna kavuştuğunda sağda solda sürtüyor.

kötü adam yeterince kötü değil ve ne istediği yine belli değil. bir ara einstein yaşasaydı gibi şeyler diyor hani cidden idealist adam desek e o zaman bu adamlar yeni vücutlarına kavuşunca neden onlara başka ev falan veriyor. resmen tanık koruma programı lan bu. öyle dünyaya yeni bir şeyler katalım gibi bir amacı yok gibi duruyor.

olay akışında sıkıntı var, tamam adam vücudunun nereden geldiğini anlıyor güzel twist ama sonrasında ne yapacağını kendi de bilmiyor. ha sonunda olan şey tamam düşündürücü ve güzel ama filmde oradan oraya kovalamacanın pek bir anlamı yok. ayrıca bence kötü adam da bizimkini neden kovaladığını bilmiyor. öldürecek mi ne yapacak? öldürmese ne olacak adam sırrı bütün dünyaya mı yayacak? "raise the stakes" denir zorlukları artır karakteri olayların içine sok ama bu filmde göremedim ben.
    --- spoiler ---

fikir güzel ama yazamamışlar. benim gözümde ikinci bir in time vakası.
  • güzel bir fikirle vasat-vasat üstü arası bir film yapılmış. gereksiz milyon tane sahne var, sıkılmadan izleyecekseniz buyrun izleyin ama beklentiyi düşük tutun...

bu arada bugüne kadar 3 sahnesinin birinde apple ürünleri görülen çok film gördüm ama para için bu kadar köpekleşeneni ilk defa görüyorum. sırf apple'dan reklam aldılar diye edison, einstein ve steve jobs'u aynı kefeye koymaları midemi bulandırdı. filmi orada kapatacaktım, hadi siktir et dedim. steve jobs kim a.k.
  • "çok iyi bir film fikrim var, hadi bu fikri boktan bir aksiyon filmine çevirelim" filmi. daybreakers gibi, bu film de uygulamalı olarak "iyi bir fikir nasıl piç edilir"i gösteriyor.
  • çok iyi bir şekilde işlenebilecek bir konunun polisiye ve melodrama çevrilerek batırıldığı, harcandığı, açıkçası piç edildiği bir filmdir. sonunu da yeşilçama bağlamışlar.
  • bilemedim. film bilimsel bir konuyu ele alıyor ama senaryoda bilimle alakalı bir cümle dahi yok. ulan bir replikte transplantasyonfilan deyin bari.
  • einstein ve steve jobs'ı aynı kefeye koyan sikik film. o diyalogda sandalyeden düştüm.
  • http://www.imdb.com/title/tt2140379/

konu itibari ile benzer filmler var ancak yine de ilginç geldiği için sinemada izledim. sinemada maalesef izlendiğine değmiyor ancak evde gayet güzel izlenebilir, tabi biraz hızlandırarak.

öncelikle filmi izlemeden önce trailer ların izlenmemesi gerekli. filmin ilk yarısı tamamen trailerlarda yer alıyor. bu açıdan çok sağlam spoiler mevcut.

çok ufak bir kadro ve senaryodaki altyapı eksikliklerinden dolayı harika bir konunun harcanışını görüyoruz filmde. kimi duygusal sahneler gereğinden fazla uzun oluğu için sıkıyor.

filmde tek zevk aldığım yer, louisiana sokaklarında, yerli halkın icra ettiği jazz müzik sahneleri idi.
  • çıkış noktası ve senaryo falan güzel. ama pek olmamış, basit kaçmış.
    10.dakikada konuyu anlamış, sonunu tahmin etmiş olursunuz. yönetmen pek sallamamış mı, yan roller mi çok tırt bilemedim.
hesabın var mı? giriş yap