• ebe secimi cok onemlidir. secilen ki$inin kesin surette firlama olmasi lazim gelir. aksi takdirde oyuncular icin oyun bir eziyete donu$ebilir. bir keresinde bir bayan arkada$in teyzesini ebe yapmi$tik. yarim saat sonunda baktik olacak gibi degil, oynamaktan vazgecip kurallari ebeye anlatmi$tik, yine de anlamami$ti.
  • küçüklerin anlamakta zorluk çektiği oyundur. yaz kamplarında liderlik yaptıgım bir donem öğrencilerime oyunu oynattığımda anlamıştım bunu. oyun bittiğinde öğrencilerin yarısı parmak kaldırıp "şimdi de ben ebe olabilir miyim nooolurr !" diye haykırarak şaşırtmışlardı beni. afacanlar yaa ! salak mısınız olm bir daha neyini oynayacaksınız.

aah ahh, 1 saattir boşuna uğraşmışız demek ki. ver topu oynasınlar işte ne uğraşıyosun sayko mayko...
  • öyle bir oyundur ki;

insanın bütün hayatı boyunca sadece 1 ( bir ) kez ebe olma şansı vardır.

o yüzden bir şey ekleme ihtiyacı duyuyorum.

şöyle bir gizli prensibi vardır bu oyunun.
    oyunu bilmeyen biri gelip de, alakasız zamanda bile olsa, " abi sayko diye bi oyun varmış, sen bilirsin; nedir bunun olayı ? " türevi sorular sorduğunda, bilen kişi cevabı vermez. oynayıp öğrenmen lazım der. ebe olduğum bir saykoda, bir bahane ile tuvalete gidip cepten aramıştım bilen birisini. söylememişti ibne. 3 saatim gitti o gün..

gerçi oyunu hiç bilmeyen birisi bu entrye kadar olan entryleri okuduğu zaman iş işten geçmiş olucak ama..

(bkz: mesaj kaygısı)
    (bkz: beyler bir el atın)
  • ilk oynu duyduğumda ebe olmadığım için içimde çok büyük bir ukte kalmıştır, yani ebe olmayacaksanız ilk seferinde oynamayın bu oyunu.

ayrıca oyun +18 sorularla daha eğlenceli olmakta. ebe masadaki tüm erkeklere ne kadar sıklıkla masturbasyon yaptığını sormakta fakat devamlı yer değiştirdiği için devamlı aynı kurban kızcağız adına cevaplar verilmekte.

veya ebe kişisi o esnada sigara içen birine "günde ne kadar sigara içiyorsun" diye sorduğunda cevap veren arkadaşın "ben bir sene önce bıraktım sigarayı" diyip sigarasından bir fırt daha çekmesi masada kahkahaların mekanı sarsmasına sebep olabiliyor.

oyunun sonlarına doğru sayko arkadaşın ağzından dökülen laflar "oyunun kuralını anlamadım ama aldığım cevaplar çok eğlenceli"
  • sıfatların tanımlamaya yetmediği, yettiği de benim kasamadığım*, 2-3 saat boyunca gülme krizleri yaşatan*, ebe olanın oyunu sadece bir kere oynayabileceği,ebenin yüzündeki o surat ifadesinin fotografının çekilerek ölümsüzleştirilmesi gerektiğine inandığım, deli manyağı bi oyun..

bu arada oyunun maksadı ebenin oyunun kurallarını bulması.. bilmiyorum ne kadar fikir verebildim ama..
  • argoda manyak, kafadan çatlak anlamına gelen ve ingilizce olan psycho kelimesinin türkçe okunuşu.
  • kalabalık arkada$ bulu$malarında oynanabilecek bir oyun.. oyunu daha önce oynamamış ve oyun hakkında bilgisi olmayan bir ebe seçilir.. ve oyunun döngüsünü bulması istenir.. genelde herkes solundakinin, iki solundakinin, sağındakinin ya da iki sağındakinin yerine koyarak soruları cevaplar.. örnek olarak benim saçlarım siyahsa ve ben bir erkeksem, benim sağımdaki bir bayansa ve sarı$ınsa bana ;
    -"sen bir erkek misin diye" sorduklarında
    -hayır
    -saçların ne siyah mı?
    hayır
    gibi cevaplar vermem gereken bir oyun.. tabi bu sorular çok masumca gorulebilecek sorular.. mesela ;
    sen kadın iç çama$ırı giydin mi gibi bi soruyada evet gibi bir cevap vermek zorundasınız.. hayır deme hakkınız da var ama bu genelde etik olmuyor.. hayır dediğinizde sayko deniyor ve döngüye göre cevap vermeniz gereken ki$i ile yer deği$tiriyorsunuz..
    ebe bu döngüyü bulmaya çalı$ır.. oyunu daha zevkli hale getirmek için bazen grup içerisinde oyunu bilen ama bilmiyormu$ gibi davranan bir ki$i ebe yapılarak diğerlerini kekleme yoluna gidilir ki en zevkli muhabbetlerin çıktığı da budur.. fakat iyi bi rol kesmesi gerekecektir..
  • bu oyunun en zevkli yanı ebenin sorusuna görmüyo musun diye cevap vermektir.. bu şekilde zaten kafası karışmış olan ebe, çıldırma yolunda yavaş yavaş ilerleyecektir..

- * sigara içer misin?
    - görmüyo musun abi içiyorum işte..
    - hrrrr.. nası yaa??!!?
  • sözlükçülerin zirvelerde oynadıkları ata sporu.

benim de başıma geldi. sordular, bilmiyorum dedim anında ebe oldum. oyunun ne olduğunu çıkarana kadar akla karayı seçtim. ama tuvalet için çıktığımda iyi ki telefondan nete girip kopya çekmemişim. çünkü gerçeğe yakın da olsa oyunu çözmüştüm. en çok keyfi de o anda çıktı. teşekkürler dostlar.
  • herkesin oyunu bilmesi halinde bile oynanabilecek güzel oyun. ama oynayanlar ustalaştıkça giderek abuk kurallar çıkmaya başlıyor. "ebenin sırtını döndüğü kişi", "kızsa 3 solundaki, erkekse 2 sağındaki" gibi nispeten basit kurallarla başlayıp "bacak bacak üstüne atmışsa 2 sağındaki, elleri dizindeyse solundaki", "cevap verenin sağındakinin baktığı kişi" gibi imkansız şeylere kadar gidiyor.

ayrıca, oyunu oynayanların birbirini tanıması gerekiyor mutlaka. "nerede okuyorsun?" sorusunda sayko yiyince oyun pek uzun sürmüyor çünkü.
hesabın var mı? giriş yap