• aldığımdan beri en çok duyduğum yorum şu oldu:

- aaa hayırlı olsun kaç para verdin buna?
    + x lira
    - neden iphone almadın, o paraya iphone da alırmışsın?

evet sayın tarraam, hepimiz ayfon almak için programlanıyoruz, ya akli melekelerimiz yerinde olmadığı için almıyoruz ya da alamayınca üzülüp böyle fakirce davranıyoruz işte :(

dfghdfghj çok meraklı olsam o paraya öküz de alırdım ama kimse öküzü sormuyor :/
  • 6 aydır kullanıp hiç bir bokunu anlamadığım telefonum.

sigarayı bıraktıktan sonra biriktirdiğim parayla alacağım için, kullanamasam bile sikimde değil lan diyerek aldım. ama burada yazılanları okudukça iyice mal gibi hissediyorum kendimi.

arkadaş millet yazıyor application, ios, data mata hiç bi sikim anlamadan açıp açıp temple run oynuyorum. bir de ramazan da imsakiye programı indirmiştim o da işimi gördü.
  • apple fanboyları ve anti-apple'cı android fanboyları yüzünden bir türlü doğru dürüst bilgi edinemediğim telefonlardan biri. lan aq kullancısınız lan taraftar değil, kötü özelliklerini de yazın iyisini de şu telefonların. biri diyor herşeyi mükemmel diğeri diyor herşeyi bok. bi smartphone alacam alamıyorum lan sizin yüzünüzden bir türlü, halen 3210 kullanıyoruz...
  • apple'ın 7 milyon satıyor olması bu telefonun gereksiz bir gazla piyasaya çıktığı anlamına gelmiyor. evet apple çok başarılı, ramazan pidesi gibi satıyor felan da bu samsung'u başarısız kılan bir faktör değil. apple kendi yarattığı ve lisansını kimseciklere vermediği sansürlü olmasına karşılık düzenli, cicisi bol bir işletim sistemi yani ios ile kendine gayet sadık bir müşteri kitlesi yarattı. çok sattı, satıyor ve satacak.

lakin bu galaxy s2 adını verdiğimiz telefonun değerini düşürmüyor. piyasaya sürülüş tarzına da neden laf sokulduğunu anlayabilmiş değilim. ülkemizde hangi elektronik ürün normal bir fiyatla satışa çıktı ki bugüne kadar. yurt dışında 1100 tl gibi gayet uygun bir fiyatla piyasaya çıkan telefon yurdumuzda 1500-1700 bandıysa burda hatanın büyük kısmı bence firmadan çok saçma sapan koyulan vergilerdir. sonuç olarak iphone 4 de eskimiş bir teknoloji olmasına rağmen bu ülkede 1.5 katı fazla fiyatına satılıyor. gold paket mevzusuna gelince. iphone 4 de ülkeye geldiği ilk aylarda turkcell platinum üyelerine ayrıcalıklı, sıraya girmeden sahip ol! gibi gazlamalarla lanse edildi uzun süre. bizzat en yakın arkadaşım iş yerime getirip elime verdiler diye böbürleniyordu. 2 yıl taahhüt ile ayda 110 tl gibi bir rakama her türlü verilir ele tabi apayrı. bunun adına pazarlama diyoruz. benim de hassiktir dediğim bir uygulama ama firmalar inatla uyguluyorlar. fazla kafa yorulacak bir mevzu değil.

55 günde 3 milyon rakamı da gayet büyük bir başarıdır. nihayetinde android doğası gereği ios gibi kapalı kutu ve tek firmaya özel bir işletim sistemi değil. samsung bu platformda htc, lg, sony ericcson, motorola gibi gayet ciddi global rakiplerle bir de üstüne huawei, zte gibi ucuza telefon üreten çin markalarıyla kapışıyor. satış rakamlarıyla ilgili yorum yaparken platform faktörünü unutmamakta fayda var. bir tarafta pazar payı 37% civarı olan android diğer tarafta 27% olan ios var. lakin ios platformunda senede ortalama bir adet model çıkarken android platformunda her sene zibilyon tane model çıkıyor. o yüzden galaxy s2 modelinin satış rakamının 10 milyonu geçecek olması samsung adına ciddi bir başarıdır. aldığı, verdiği gaz da gayet dozundadır.

bu arada söz konusu haber samsung'un kendi satış rekorunu kıracağı üzerine odaklanmıştır. apple fanatiklerinin üstüne atlaması gereken bir rakam değildir yani. merak etmeyin en birinci sizsiniz hala. herkese 0 size 100 puan.
  • ekran çözünürlüğü bu entariyi girdiğim bilgisayarın 17 inçlik ekranın çözünürlüğü kadar olan hayvan evladı.
    şu aşamada içine çift ekran kartı koyup crossfire yaptık deseler şaşırmayacağım artık bu cihazlara.
  • iphone 4s 'i bilezik diye koluna takar, caddede kızlara hava atar.

haydi apple fluffers, sıra sizde!
  • olur da "bellek neredeyse dolu" hatası verirse arama kısmında *#9900# yazın (baştaki yıldızı unutmayın). gelen ekrandan "2.delete dumpstate/logcat" seçeneğini seçin.

şu iki saniyelik olay yüzünden 6 aydır işkence çekiyorum. yüklediğim bütün programları sildim, file manager' dan klasörlere tek tek girip kıllandığım dosyaları sildim ama en fazla 50mb yer açabildim. yukarıdaki işlemle ise 200mb olan boş yerim 1,3gb' a çıktı.
  • bu telefona kardesi olan samsung galaxy s'i bir yil kadar kullandiktan sonra geçtim, o telefon superdi ki eşime hediye ettim, bu telefon fevkaladenin fevkinde olmus, iki gundur agzim acik kalarak kullaniyorum.

şimdi gelelim diğer detaylara; özellikle benim gibi samsung galaxy s kullanıcıları için karşılaştırarak gideceğim;

ilk cihazın 4.1 inch ekranı vardı, bunun ekranı ise 4.3 inch; 4.1 bile fazla fazla yeterken, 4.3 hakikaten güzel ama biraz büyük olmuş. yanlış anlaşılmasın, şikayetim yok, ancak benim gibi elleri kocaman bir adamın bile tek elle kullanırken kimi zaman zorlandı bir cihaz olmuş, buna mukabil özellikle kitap, dergi okuma, sörf yapma ve film izleme gibi aktiviteler bakımından çok çok iyi sonuçlar veriyor yeni büyük ekran.

ilk cihazın işlemcisi 1 ghz'de çalışan tek çekirdekli bir işlemci. bu işlemci kendi halinde bile mevcut piyasadaki hemen her telefonun üzerinde bir performans sergiliyordu. buna ilaveten yazılım ile ayarlarını değiştirerek 1.6 ghz'e çıkan hızlarda overclock mümkün, tabi bu en yüksek hız olmakla birlikte, kendimin de uzun süre test ettiği üzere 1.2, 1.3 ghz'de alet deli bir hızda çılgın atıyordu gayet stabil olarak, üstelik bu durum pil ömrünü de çok etkilemiyordu. yeni cihazın üzerinde ise 1.2 ghz'de çalışan çift çekirdekli bir işlemci var! ve çunu samimiyetle söyleyebilirim ki cihazın hızı benim bir önce kullandığım laptop'tan daha yüksek :) çılgın ötesi bir kullanımı var cihazın, pek çok şey yağ gibi kayıp gidiyor. tabi bunda samsung'un sonunda rfs inadından vazgeçip ext4 dosya sistemine geçmesinin de büyük etkisi var. önümüzdeki aylarda bu işlemci için de overclock yazılımları çıkar, o zamanki durumu şimdiden düşünemiyorum.

burada flash performansı için bir pencere açmak lazım. kabul etmek lazım ki flash içerikleri, ilk cihazda bile performans açısından sıkıntılı çalışıyordu, takılmalar vb. oluyordu, işte o içerikler artık sorun olmaktan çıkmış durumda, sanki bunları pc'de oynatıyor hissettim kendimi.

ilk cihaz üzerinde 512 mb ram ile birlikte geliyordu, bu ram miktarı bile bütün programları çok rahat çalıştırırken, hiç sıkıntı çıkarmazken şimdiki cihaz ise 1 gb ram ile birlikte geliyor! artık bir çok program siz ana ekrana döndüğünüzde arka planda kuzu kuzu yatmaya çok daha kolay devam ediyor. bu ram'i doldurmak hakikaten zor.

cihazın üzerindeki yazılıma bir pencere açmak istiyorum. google, geçen sene yeni amiral gemisi için htc yerine samsung'u seçtiğinde kızmıştım ancak çok akıllca bir sonuç çıktı ortaya. ilk galaxy modeli eclair denen android 2.1 ile geldi, bundan sonra da samsung - google arasındaki işbirliği arttıkça en son froyo denilen 2.3.4'e kadar geldik; bu süre içerisinde samsung, google'dan çok şey öğrendi ve artık android'i telefonlarında çok daha yetkin kullanabiliyor. yeni cihaz üzerinde android 2.3.3 ile geliyor ve bu sürümden sonra yazılımda çok radikal değişikler beklenmiyor, artık gelen güncellemeler ince ayar niteliğinde olacaktır, özellikle düşük pil ömrüne ilişkin tahmin ediyorum. bu nedenle yeni cihazda yazılım - telefon entegrasyonu çok daha yüksek seviyede gerçekleşmiş.

bu kadar artı nottan sonra gelelim tek eksi nota; o da ses kalitesi malesef. ilk cihazda ses işleme için wolfson wm8994 dac kullanılıyordu ve bu donanım çok kaliteli sonuçlar veriyordu; sırf bunun üzerine http://forum.xda-developers.com/…hread.php?t=806195 adresindeki yazılım geliştirildi ve bu cihaz hala tüm cep telefonları içerisinde ses kalitesi yönünden, yapılan geliştirmeler ile birlikte bir numara. malesef yeni cihazsa samsung kaliteden ödün vermiş durumda ve yetenekleri çok daha sınırlı yamaha'nın bir donanımı kullanılıyor ve sesin kalitesi malesef vasat. ayrıntısına şuradan ulaşılabilir: http://blog.clove.co.uk/…-user-review-part-3-media/ tabi derseniz ne kadar kötü, sonuçta boru sesi dinlemiyorsunuz, poweramp gibi yazılımlar ile ayrıntılı ekolayzır ayarları yapmak mümkün, yani ortalama kullanıcı için yeterli ama biraz daha kaliteli bir ses arıyorsanız o malesef yok.

son olarak da kamera farkına değineyim, eski cihazda 5 mp'lik bir kamera varken yenisinde 8 mp'lik lef flaşlı bir kamera var, aldığım sonuçlar son derece tatmin edici, bu noktada yani ilerleme var.

önemli bir konu sonradan aklıma geldi, onu da belirteyim, pil ömrü: eski cihaz 1.500 ma gücünde bir pil ile birlikte geliyordu; yenisi ise 1.650 ma'lık bir pil ile birlikte geliyor. eski cihaz, özellikle 2.2 froyo versiyonunda çok güzel bir pil ömrü sunuyordu, yani sabah evden çıkarken şarjdan aldığınız cihazı akşama kadar konuşma, mail, oyun, film için yoğun kullanıp akşam eve sorun olmadan dönebiliyordunuz. 2.3 android güncellemesinden sonra birden bu durum kötü bir şekilde bozulu ancak son güncellemeler ile jvp versiyonları ile birlikte tekrar düzeldi. diyeceğim o ki pil konusunun kullanılan işletim sisteminin versiyonu ile doğrudan bağlantısı var, diğer yandan yeni cihaz henüz bu sıkıntıları yaşamamış gözüküyor. yine de şu aklınızda olacak, sabah şarjdan aldığınız cihazı gece yatarken şarja takacaksınız, çok macera aramayacaksınız. en uygun çözüm uygun fiyata satılan yedek bataryalar: isterseniz şuna bir bakın, biraz önce ısmarladım, umarım patlamaz: http://cgi.ebay.com/…80776&sspagename=strk:mewnx:it diğer yandan araba şarjına da ihtiyacınız olacak, onun için de şuraya bakın: http://cgi.ebay.com/…74006&sspagename=strk:mewnx:it

bu telefon ile ilgili bir yerli bir yabancı forum kaynağı vererek entrymizi sona erdirelim:

türkçe için: http://forum.donanimhaber.com/…/mpage_1/key_/tm.htm

ingilizce için: http://forum.xda-developers.com/…display.php?f=1055

diyeceğim o ki eğer benim gibi takıntıları olmayan bir kullanıcı iseniz, fırsatınız olduğunda bu cihazı çekinmeden alın, yok eğer iphone vb. seveni iseniz buralara hiç mesaj atıp da ortalığı bulandırmayın. bu fanboy'luk müessesi hakkındaki görüşlerimi daha önce yazmıştım zaten, isteyen onu okusun: (bkz: #18477058)

şimdiden alanlara hayırlı, uğurlu olsun.
  • ekran kalitesi cok iyi, boyutu da buyuk oldugu icin rahatlikla yuksek kalitedeki videolar izlenebiliyor. soyle bir uyarim olacak: icerisine video atilacaksa, kies uzerinden degil, telefonu usb storage olarak gosterip atmak cok daha mantikli. cunku kies dosyalari aktarirken videoyu bozabiliyor.

dip not: iphone 4, iphone 4s vb hakkinda yorum yazilacaksa, kendi basliklari var, neden hala inatla bu basliga gelip yorum yaziliyor anlam veremiyorum. telefonu kullanmadigi halde gelip kendi basliginda samsung galaxy s2'yi elestirince apple fanboylarinin basi goge mi eriyor?

zamaninin otesinden gelen edit: sevgili apple fanboylar, bu entry'i kotuleyince de basiniz goge ermeyecek, bosuna ugrasmayin
  • ekran çözünülürlüğünün düşük olmasında zerre sıkıntı yok. review sitelerinde yer alan fotoğraflar sizi aldatmasın. meret 2 gündür önümde duruyor. aralıksız 35 saat oynadım. review siteleri arasında apple ürünlerini pamuğa dolayıp sunan engadget vardır misal. kurdukları cümle aynen şu bu telefonun ekranı hakkında. çevirisini kişiliğim gereği hafif geyiğe vurarak yapacam. lakin ingilizcesi olanlar bilir. birebir de çeviriyorum yalan dolana girmeden.

the galaxy s ii's screen is nothing short of spectacular. blacks are impenetrable, colors pop out at you, and viewing angles are supreme. this would usually be the part where we'd point out that qhd (960 x 540) resolution is fast becoming the norm among top-tier smartphones and that the gsii's 800 x 480 is therefore a bit behind the curve, but frankly, we don't care. with a screen as beautiful as this, such things pale into insignificance.

galaxy s2 ekranı en bildiğin muhteşem. bir siyah veriyor ki piuuuv. renkler resmen suratınıza patlıyor. görüş açısı desen gepgeniş. genelde bu noktada çemçük ağzımızla neden 960x540 olmadı lan bu alet 800x480 sanki biraz geri kaldı felan derdik huyumuz batsın lakin açık belirtelim sikimizde değil. bu kadar güzel bir ekranda bu tip mevzular son derece önemsiz kalmakta.

kısacası ekran konusunda tereddütü olanlar lafımı dinlesin. 2.5 gb animasyon filmi attım telefona. sıkıldıkça açıp bakıyorum. peh peh ekrana gel diyorum. ekranı iphone 4 ile kıyaslamayın bile. 3.5" ve 4.3" arasındaki farkı her türlü algılıyorsunuz. hele ki cihaz o kadar ciddi bir boyut farkına sahipken incelik ve ağırlık olarak (20 gram farkediyor evet) iphone 4'den üstünken. iphone 4 sahibi ve liseli kız modunda ciddi bir apple ve steve jobs fanatiği olan arkadaşım bile bu çok kastı bu ekranı kötüleyemedi.

kısaca texte zoom yapıp ekranın tümüne 36 font 3 harfi yayıp üstüne bir de büyüteçle bakıp "ayyyyy kenarlardan piksel taştı kendimi sikecem şimdi" diyecek kadar enteresan bir kişiliğiniz yoksa bu ekrandan memnun kalmamanız mümkün bile değil.
hesabın var mı? giriş yap