• "bir gün meclis'te çetin altan 'nazım, türkiye'nin en büyük şairidir' deyince büyük kıyamet koptu. (...) gece geç vakit ap'liler bizim tarafa doğru hücuma geçtiler. bir ara çetin'in yerde tekmelendiğini gördüm. birisi nebioğlu'nu arka üstü yatırmış, gırtlağına yapışmıştı. birisi de benim gözüme bir yumruk attı. ama yumruktan çok orta parmağını mahmuz gibi ileri çıkartarak gözüme vurdu. o kadar çok acıdı ki öylece kaldım. o olayda en çok çetin altan zarar gördü zannedilir ama asıl ben zarar gördüm. ama zarar verdiklerini anlamasınlar diye söylemedim. gözüm müthiş ağrıyor, burnumdan kan gibi, cerahat gibi bir şey geliyordu. ertesi gün doktora gittim. meğer bende sinüzit varmış, gözüme yediğim darbe sinüsün yolunu açmış. ben de bu sayede sinüzitten kurtuldum." ( puslu camın arkasından, sadun aren, imge yayınevi)

http://www.sesonline.net/…el_sayfa.php?kartno=50820
  • dün kadıköy’de yürürken bir sahafın 10 tl’lik kitap sepetinde “100 soruda ekonomi el kitabı” adlı kitabına denk gelip tanıştığım profesör. marmara iktisat’ta 4 senede hiçbir öğretim görevlisinin sadun hoca’yı tavsiye ettiğini duymadım. 1968’de yazılmış olmasına rağmen günümüz kitaplarından çok daha anlaşılır, çok daha akıcı. hocanın kalemine hayran kaldığım için kitabı bitirmeden bu entry’yi girmek istedim. “100 soruda ekonomi el kitabı” iktisat 1. sınıf öğrencilerinin başucu kitabı olması gereken bir eser.
  • türkiye'de keynes'i doğru şekilde anlayan ve anlatan ilk hocadır sanıyorum sadun hoca. iktisat ilminin sair toplumsal bilimlerden (henüz) ayrı düşünülemediği bir çağın iktisatçısı idi. gidişiyle o çağ belki biraz daha kapandı.

toprağı bol, mekânı cennet olsun.
  • siyasal bilgiler'de öğretim üyesi olduğu döneme ait bir anısı;

üstadın bir öğrencisi koşturarak gelir ve "hocam, eflatun'un devlet'ini bitirdim, ne zaman tam bir sosyalist olabilirim?" diye sorar.

üstad, sakin bir şekilde, "2500 sene sonra" der.

altyazı: bu anıyı tv'de biri anlatmıştı, kim olduğunu hatırlarsam buraya denkleştiririm.
  • bize veda eden cinar, hocamiz..
    sosyal demokrasi oportunizmine bulasmamistir kendisi.
    gule gule git hocam..
  • bugünkü hürriyet gazetesinde sosyalizm'den ne kadar anladigini bir kere daha aciklamis profesör.
    aren, özelleştirmeye karsi cikmanin ilericilikle ilgisi olmadigini söylemis. sosyalizmin karsi ciktigi küreselleşmeden yana olduğunu da belirtmis.
    bir zamanlar, tip'in mecliste olduğu zaman devrimciler partiyi elistirip*ayrilirdi. aren*-boran* dönemi olarak adlandirilan dönem, 68 kitaplarinda sikca anlatilir.
    o zamanki devrimcilerin neden ayri oluşumlara gittigi simdi daha iyi anlasiliyor.
    ha bir de çetin altan vardi galiba.
    http://www.hurriyet.com.tr/…&gid=69&srid=3047&oid=5
  • "istihdam, para ve iktisadi politika" eseri hep masamdadır, adı makro iktisat olmayan makro iktisat kitabıdır. eserin isminde istihdam ve iktisadi politikanın olması da sadun hocanın iktisada nereden baktığını gösteren güzel bir ayrıntıdır. sadun aren'le ortak noktası keynes olan, ancak iktisadı sadun hocadan çok daha farklı bir noktadan anlamlandıran sabri ulgener de kitabına "milli gelir, istihdam ve iktisadi büyüme" adını vermişti, kısacası ikisi de "makro iktisat" gibi anlamsız bir ifadeye pek rağbet etmemişti. sabri ülgener'den sonra sadun aren'i de kaybetmemizle, türkiye'de keynesyen iktisat öksüz kaldı..

politikasız bir iktisat, iktisatsız bir politika olamayacağının bilincine varmış aksiyoner ve vicdan sahibi bir iktisatçıydı. mülkiye geleneğinin tam ortasından geliyordu, yarın da oradan uğurlanacak...

toprağı bol olsun...
  • anıları için (bkz: puslu camın arkasından).

1950'lerden 2000'lere kadar her dönem etkin olmuş;
    sendikalardan partilere, yasadışı tkp'den ödp'ye, sol örgütlerin her türlüsünde ve her kademesinde görev üstlenmiş;
    defalarca yargılanmış, yıllarca hapis yatmış;
    milli birlik komitesi danışmanlığı ve milletvekilliği yapmış;
    türkiye'ye ve mülkiye'ye modern iktisat bilimini getirmiş birisidir.
  • yoğun bakımda yatan, çıkması pek mümkün görünmediği için arkadaşlarını çok üzen...
  • "ben sosyalizm dediğim zaman komunizmi anlıyorum. çünkü onun dışındakiler sosyal demokrasidir." diyen iktisat profesörü, siyaset adamı ve ödp'nin onursal genel başkanı.
hesabın var mı? giriş yap