• bana oguz atayı hatırlatan secmenler.oguz atayın suna benzer bir lafı vardı" türk solu devrim yapmak için erken kalkamaz,çünkü bir gece önce çok içmiştir uyanamaz". aynen oyle. vırvırvır konusurlar ama hep masalarda anasını satıyım. ohh guzel seyler de oluyor canım ulkemde.
  • (bkz: vatandaşşak)
  • beni de içinde barındıran kümedir. türkiye'den nefret etmemin, bu ülkeye kendimi ait hissetmememin bir sonucudur bu. fakat siz böyle bir durumu kendi yakınlarınıza bile anlatamıyorsanız, buradaki insanlar da anlamayacaklardır, o yüzden çok fazla söze gerek yok. ama şöyle bir şey var: "oy benim oyum, hak benim hakkım, sadece de beni ilgilendirir." bu sadece benim için değil, diğer 13 milyon insan için de geçerlidir. ama bunu yakınınızdaki insanlara bile anlatınca "ama hayır desen ne olur?" diye tepki verdiği için, boşuna çene yormaya gerek yok. he der geçersin.

not: herhangi bir şeyi boykot etmiyorum.
  • "beyaz türkçü vs liberal islamcı" kayıkçı kavgasına müdahil olmamışlardır. pek de güzel yapmışlardır.
  • aralarında bulunduğum seçmeyen grup. evet, bok yiyor ve yaşadığım ülkeyi kaale almıyorum, neyse ki karşılıklı bu durum. aslında her şeye itirazım vardır ancak iletecek hiçbir kanalım yoktur. sokayım sizin plebisitinize....
  • oy vermeyerek seçmediklerini zannedenlerdir.
  • içinde bulunduğum ve bulunmaktan da pek de gocunmadığım grup. ne bayram tatilndeydim, ne başka bir yerde. oy vereceğim yer ise, evimin karşısındaki okuldu. erken de kalktım, dün gece içki de içmedim.

demokrasi içinde, oy vermek kadar, oy vermemenin de bir seçim olduğunu; bunun her zaman umursamamazlıktan kaynaklanmadığını, bir tercih olduğunu ve buna saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

bir anayasa değişikliğine gidilmesi gerektiğine inanıyorum. bu anayasa önersinin çoğu maddesini de destekliyorum. bunun için "evet" verebilirdim. ancak bir yandan, böyle bir gücün akp eline geçmesi konusunda şüphelerim var. ama bir yandan da akp yönetimine karşı, "bizi şeriata götürüyorlar" gibi cumhuriyet gazatesi önyargılarına sahip değilim. kendilerini tam anlamıyla desteklemesem de, çoğu faaliyetini akılcı buluyor ve demokrasi gereği, yaptıklarını mantıklı buluyorum. ama yine de içim rahat değil. bir yandan da, desteklemediğim maddeler var bu değişiklin parça parça değil de bütün halinde sunulmasından dolayı "hayır" diyebilirdim.

durum böyle olunca, her iki seçenek de içime sinmehyince, oy vermemek de bir hakmış gibi gözüküyor bana.
  • kemal kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu seçmendir.
  • bir çift düşünün, erkeğin kütüğü aydın-nazilli'de, kadının ise izmir'de olsun. evlenince ikisininki de nazilli artık, ve yaşadıkları yer de marmaris. fakat sandıkları konya'da olsun?! bu insanlar benim yan komşum. ben de marmaris'te yaşıyorum ama seçmen sorgulamada baktım ki benim sandığım da adapazarında. (orada okuyorum ama ikametimi aldırmadım) şimdi biz nasıl oy kullanalım? kalk git arkadaşım diyebilirsiniz ama 110 lira yol parasını kim verecek sormak isterim. ben de çok istedim reyimi basayım ama öyle olmuyor işte. alt kümesi keyfi olmadan, bürokratik yanlışlar nedeniyle oy kullanamamış seçmenlerdir aynı zamanda. buna sebebiyet verenlerin belasını da kimden korkuyorlarsa o versin artık.
  • bazıları adrese dayalı nüfus kayıt sistemi yüzünden kaydını yeniletmesine rağmen 22 temmuz seçimlerinde oy kullandığı halde her nedense referandumda oy kullanamayandır.
hesabın var mı? giriş yap