• can pazarıdır.

petshoplarda satılan yavrular, damızlık için kullanılan dişi ve erkek köpeklerin yavrularıdır. bu köpekler, yılda 2-3 kez doğurması istenen hayvanlardır. daha çok yavru, daha çok para.

bu dünyaya sadece üremek için geldiğinizi düşünün. doğum yaptığınız andan itibaren tekrar hamile kaldığınızı düşünün. sağlığınızın, mutluluğunuzun, ailenizin hiçe sayıldığını düşünün. ömrünüz boyunca sevgi nedir bilmediğinizi düşünün. yavrularınız daha koynunuzda bebekken sizden çekilip alınıyor ve satılmak üzere kafese tıkılıyor. düşünün.

sürekli olarak doğurtulan, doğurtulmaya zorlanan, ilaçlarla bunun gerçekleşmesi için işkence edilen bu hayvanlar, 4-5 yaşlarına geldiğinde, sürekli doğum yapmaktan, birçok hastalıkla yüzyüze kalırlar. bakımsızlık, yetersiz gıda ( petshoptaki bebeklerin güzel görünmesi gerekir, annelerinin sağlığı önemli değil ), ilaçlar, sürekli doğum sonucunda bu hayvanlar çok genç yaşta, hayatlarını kaybeder. veya, hastalanmaları halinde, uyutulur, sokağa atılır, kısaca ölüme terk edilir.

petshoplarda, camların arkasında sevimli görünen yavrular, hastalandıklarında satılsınlar diye, kortizonlar vurularak, iyi gösterilmektedir. ne yazık ki hasta yavru, kısa zaman sonra hayatını kaybeder, siz gider yenisini alırsınız. aynı çocukken, güzel diye satın aldığımız, boyalı civcivler gibi. onların katili olduğunuzu bilmeden satın almaya, birileri de onları boyayarak öldürmeye devam eder.

safkan veya kırma farketmez. can, "can"dır. sahiplenin. satın almayın.

--- spoiler ---

allah der ki:
    hayvanlar benim sessiz kullarımdır. onlar şimdi zulme susuyorlar ama
    hesap günü konuşacaklardır!.." hz mevlana.

--- spoiler ---

http://www.facebook.com/….php?v=414886027368&ref=mf
  • sattigi hayvanlara resmen iskence yapan, en fazla 3 muhabbet kusunun sigabilecegi kafese 33 muhabbet kusu tikistiran, su kaplumbagalarini koloni halinde yasamaya zorlayan, hayvan degil de portakal satiyormus gibi davranan ulkem esnafinin actigi dukkan..
    (bkz: hayvan)
  • burada satilan zavalli kopek yavrulari ne yazik ki en bi gelisme caglarinda butun gun boyunca mal gibi bir kafesin icinde yatmakla mukellef olduklarindan dolayi yeni evlerine kavussalar bile yuksek ihtimalle fazla yasamazlar.. e anne sutu yok, hareket egzersiz yok, sosyallesme yok, ne o kopek satiyosun.. e be yavsak adam seni bir metreye karelik bir kafese kapatsak, her gelen sana gel oglum cuccuk cuccuk yapsa? yok di mi? ne de olsa sen insansin..

(bkz: sana insan diyenin amina koyayim)
  • genelde sinirleniyorum ben bu tür dükkanların sahiplerine, üstelik bizim buradaki gayet efendi, hoş, yakışıklı bi insan, hani neredeyse beğendiğim birisi iken ona bile bu yönden kılım sanırım.
    yahu dükkanına koyduğun hayvanları mal olarak görüyorsun, öyle görmemene imkan yok, çünkü satışını yapıyorsun, gelir gider hesabındasın. ama iyi bakamadığın hayvanları sokma dükkanına kardeşim, mecbur değilsin ki? balık mı seviyorsun, balık sat o zaman? köşede üşümüş birbirine sokulmuş iki hamsterın soğuktan titremesi seni ilgilendirmiyorsa hamster satma? ya da yalnızlıktan bütün gün ayna karşısından ayrılmayan, bi aşama sonrası depresyona girip kendi tüylerini yolmak olan papağancağızdan satmayıver?
    bu dediğim hafif bir örnek. bunların kafese tepeleme tavşan yavrusu dolduran ve altta kalmış ölü yavruları kafesten çıkarıp "çöpe atma" (gömmekten filan bahsetmiyorum) zahmetinde bulunmayanları da var.
    bunları denetleyen bir bakanlık ve orada işini yapan bir bakan ve onun işini yapan kadroları bulunmuyorsa bu ülkede neden vergi veriyoruz? neden oy veriyoruz? neden hayatımızda siyaset kurumu var?
  • 21. yüzyılda hala tamamen yasaklanmamış olması insanlık ayıbıdır.

bir türlü silemiyoruz bu rezaleti en azından ilk etapta kendi topraklarımızdan. hangi ahlakla, hangi etikle o yavrucuk hayvanların o küçücük kafeslerde, camekanlarda tıkıştırılıp sergilenmesine göz yumulabiliyor anlamak mümkün değil.

pet shop'tan alışveriş yapan insan iyi bir insan değildir. özellikle de "sahip" olacağı hayvanın "cins" olmasını isteyen insan. burada hayvanseverlikten, tok gönüllülükten bahsetmek samimi anlamda mümkün değil.
  • insanların, insanlığın yüz karası.

bugün bunlardan birine gittik arkadaşlarla. uzun zamandır evime bir hayvan alıp besleme hevesim vardı, ama genelde evimden çok şehirdışında yaşadığım için nicedir erteliyordum bu hevesimi.

içeride dolaşırken o masun hayvanlara bakakaldım bi anda. kimisi dünyanın öbür ucundan koparılarak getirilmiş, kafeslerin içine tıkılmıştı. yavru pitbull'un kafesinde dönebileceği kadar bile yeri yoktu. gözlerim doldu.

o an bir kez daha kafama dank etti ki insanoğlu doğayı mahvettikçe, hayvanları birer mal olarak gördükçe en orospu çocuğu canlıdır.

yok türkler asimilasyon yapmış, yok kürtler faşistmiş vs... boş ulan. şu apartman dairelerinden çıkmadıkça, hayvanlara, bitkilere yaşama imkanı tanımadıkça en büyük faşist de asimilasyoncu da yine biziz. modern dünyayı reddetmedikçe bu tür konuşmaları yapanları artık takmıyorum ben.
  • satılan her 1 adet hayvan için hemen 1 adet hayvan yakalanan yer.***
    onlar yakalandığı için satılmıyor, satıldıkları için yakalanıyorlar.
  • ev ve süs hayvanlarının** satıldığı yer.

şimdi bu işler tüh tüh'le, vah vah'la olmuyor malum. biliyorum her köşe başında denk geliyorsunuz bu işkencehanelere ve boynunuzu büküp ayrılıyorsunuz. ben şuracığa bu konuda yazdığım bir dilekçeyi bırakıyorum. vah vah'lanmaktan fazlasını yapmak isteyen olur ise, petshop'taki koşulları gösterir fotoğraf/video çekip dilekçeyi uygun şekilde doldurarak bimer üzerinden yollasın. bir şey çıkmaz demeyin, bazen çıkıyor. "zaten bir şey olmuyor" diye hareketsiz kalmaktan çok daha iyidir.

bimer nedir, nasıl kullanılır bilmiyorsanız (bkz: #66820073)

dilekçe metni:

"konu : … adresinde bulunan ve mevzuata aykırı olarak faaliyet gösteren … pet shopun denetlenerek gerekli idari yaptırımların uygulanması talebidir.

açıklamalar :

yukarıda belirtilen adreste faaliyet gösteren canlı hayvan satışının yapıldığı söz konusu iş yerinde ev ve süs hayvanlarının üretim, satış barınma ve eğitim yerleri hakkında yönetmelik ile 5199 sayılı hayvan koruma kanunu ile bu kanunun uygulama yönetmeliğinde belirtilen usul ve kurallara aykırı olarak hayvanların bulundurulduğu ve satıldığı görülmektedir.

söz konusu iş yerinin hem 5199 sayılı kanuna ve bu kanunun yönetmeliğine aykırılıktan il çevre müdürlüğünce, hem de ev ve süs hayvanlarının üretim, satış barınma ve eğitim yerleri hakkında yönetmeliğinde yer alan ruhsat verme şartlarına aykırılıktan il tarım müdürlüğünce denetlenmesini talep ediyoruz. denetim esnasında mümkün olduğu takdirde baronun hayvan hakları komisyonundan da bir avukatın hazır bulunmasını istiyoruz.

denetimini talep ettiğimiz bu iş yeri yasa ve yönetmeliklerde düzenlenen birçok kurala aykırı olarak faaliyet göstermektedir. şöyle ki;

a. satışı yapılan kedi ve köpekler yönetmelikte belirtilen şartlarda bakılmamakta, beslenmelerine özen gösterilmemekte, su verilmemekte ve aşılamaları yapılmamaktadır. hayvanların hali içler acısıdır.

b. petshopta satılan hayvanların türlerine uygun kafeslerde barındırılmadığı açıkça görülmektedir. söz konusu durumun net olarak tespitinin yapılabilmesi için iş yerindeki kafeslerin ölçülmesini talep ediyoruz.

c. petshopta satılan hayvanların yurt dışından kaçak olarak getirildiği ve bazılarının da ruhsatsız üretim çiftliklerinden ya da hayvan üretimi konusunda yetkisi olmayan şahıslardan temin edildiği gözlenmektedir. bu durumun ortaya çıkarılabilmesi için, satışı yapılan hayvanların yurda giriş evrakı ile hayvanların satın alındığını gösteren faturaların titizlikle incelenmesini talep ediyoruz.

d. hayvanların kafes temizliği de düzenli olarak yapılmamakta ve havalandırma sisteminin yetersiz olduğu görülmektedir. çevreyi rahatsız edici koku ve insan sağlığını da tehdit edici nitelikte hijyen eksikliği mevcuttur.

e. yukarıda ayrıntılı olarak anlatılanlar haricinde de ev ve süs hayvanlarının üretim, satış barınma ve eğitim yerleri hakkında yönetmeliğinin 7. ve 12. maddelerinde yer alan hususların tamamı bakımından da söz konusu iş yerinin denetlenerek gerekli idari yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz.

f. petshoptaki olumsuz şartlar nedeniyle ölen ve eziyet çeken hayvanların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilgililer hakkında 5199 sayılı hayvan koruma kanunu uyarınca idari para cezası uygulanmasını talep ediyoruz.

netice ve talep :

yukarıda ayrıntılı olarak arz edilen nedenlerle; baro temsilcisinin de bulunduğu bir denetim ekibinin oluşturularak, … adresinde faaliyet gösteren … petshop’un denetlenerek;

1. ev ve süs hayvanlarının üretim, satış barınma ve eğitim yerleri hakkında yönetmeliğin bilhassa 7. ve 12. maddelerinde belirtilen hususlara uygun olup olmadığının araştırılmasına ve her birinin ayrı ayrı tespitinin yer aldığı bir tutanak düzenlenmesine,

2. uygunsuzluk tespit edilen hususlarla ilgili olarak gerekli idari yaptırımların uygulanmasına ve iş yeri ruhsatının iptaline,

3. ölen ve eziyet çeken hayvanların her biri için ayrı ayrı olmak üzere 5199 sayılı hayvan koruma kanunu hükümleri uyarınca idari para cezası uygulanmasına,

4. denetimin neticesinden 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanunu ve 3071 sayılı dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanun gereğince tarafımıza bilgi verilmesine,

karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim."

dilekçe metnine şu linkten de ulaşabilirsiniz.
  • insanlarin cocuklarini goturup cici kopek sirin kedi demekle hayvan sevgisi asiladiklarini zannettikleri bi tanesinin dahi almaya tenezzul etmedii aksam olupta herkes gidince yalniz kalan hayvanlarin agladii sabah yine onlari izlemeye gelen cocuklar ve aileleriyle basbasa kalip o kucaktan bu kucaga atildii bu kisir dongu icinde yasamaya mecbur* olan hayvanlarla dolu dukkan...
  • sokağımızdaki kedi ve köpekler açlık, dayak ve belediye zehri tehdidiyle yaşamaya çalışırken binlerce lira verip pet shop'lardan kedi köpek satın almak, körlüktür.

sokaktan sıradan ve büyümüş bir köpek değil de cins veya yavru almak için pet shop'lara gidenlerse yeterince araştırma yapmamış demektir; çünkü internette sahiplendirme yapan ve güzelim yavruları size emanet eden bir sürü ortam vardır ve barınaklar da milyarlık ama büyüyünce terk edilmiş cins köpeklerle doludur.

kalbi kırık, terk edilmiş veya sokaklarda eziyet çekmiş bir canı -hem de bedavaya- kurtarmak varken, onca para döküp hayvan ticaretine dahil olmak niyedir?

zengin olmuş ama bilinçli olamamış yığınlardır bir ülkeyi geri bırakan. sefaletin insanı da hayvanı da, sefaletin aksi sorumluluk hissiyle donanınca diner.

ne o? sokakta yine şu kahrolası köpek mi havlıyor? aman sakın sizin goldın da bağırmaya başlamasın şimdi! hemen belediyeyi arayıp çemkirin ki veteriner aracı onu alıp gözden ırak bir yerde vursun!
hesabın var mı? giriş yap