• buna ırkçılık diyen, köpeklere arap diye isim verildi dendiğinde ayakta alkışlayıp '' evet son sultan'ım yaptı ibneler'' diyerek tempo tutmuştur.
    hadi araba zenci demek ırkçılık, araba arap demek nasıl ırkçılık?

korkarım yakında götlerinden bir arap soykırımı uyduracaklar.

tanım: rte'yi özet geçmiş kapaktır.
  • bence, esas bu kapak karikatürünü ırkçı olarak görmek ırkçılıktır.
    evet şaşırdınız değil mi? ama öyledir.
    bahsi geçen karikatürde, arapların geleneksel kıyafetini girmiş bir insan var. bu karikatürde arapların herhangi bir geleneği hor mu görülüyor? daha aşağı veya daha üstün olarak mı betimleniyor? hayır.
    ha geleneksel bir afrika kıyafeti giydirilmiş, ha geleneksel bir çin kıyafeti giydirilmiş, ha geleneksel bir arap kıyafeti giydirilmiş. ne var bunda?
    ama işte bu kapağı ırkçı olarak görenler, geleneksel arap kıyafeti ile cahilliği, geri kalmışlığı özdeşleştirip, arap nasıl bu şekilde resmedilir yahu diye itiraz edip esas ırkçılığı yapmaktadırlar diye düşünüyorum. o sıcakta don mu giyilir be? don giymemeyi aşağı olarak görüyorsanız, esas ırkçı sizsiniz, çünkü don geleneksel arap kıyafetinin bir parçası değildir, bu kadar basit. tıpkı topuklu ayakkabı veya kravatın da geleneksel arap kıyafeti olmadığı gibi. ama siz donsuzluğu hor görüyorsanız, arap kültürünü hor görüyorsunuz ve kusura bakmayın ama ırkçısınız demektir.

empati yapmaya çalışıyorum, bir arap devlet adamı folklorik türk kıyafetleriyle çizilse don giymedim yerine de ne biliyim kravat takmadım filan dese veya bir külhan beyi gibi çizilip yumurta topuk ayakkabım da var dese hiç bir şekilde alınacağımı zannetmiyorum. veya ben bu ırkçılık olayını tam olarak anlamamış da olabilirim.
  • sulandırılmış political correctness akımı gözlükleriyle bile bakılsa değil ırkçılık olsa olsa en fazla lahana dolması bulunan karikatürdür.

(bkz: dostum ırkçılık demişşin ama bu düpedüz traktör)
  • bir toplumun belirgin bir özelliğini ön plana çıkartarak; bu özellik üzerinden espri yapmak ne kadar ırkçılık ise; bu karikatür de o kadar ırkçıdır.

ortada bir ırkçılık yoktur. o toplumun belirgin bir özelliğine gönderme yapılmıştır.

bu karikatüre ırkçı diyenleri, japonlara dair "çekik gözlü adam" karikatürü okurken görürsek, üzülürüz.

yaz da geldi; yalova'ya yakın bir yerde iseniz, buyurunuz 2-3 saatinizi ayırıp bir ziyaret ediniz. kaplıcalara gelen arap turistlerin, yalovanın göbeğinde çarşıda gezerlerken don giyip giymediklerini gözlerinizle görebilirsiniz.. yalnız sizin için acı bir tecrübe olabilir.. demedi demeyin.
  • kesinlikle ırkçılıkla uzaktan yakından alakası olmayan karikatür.

bu karikatürde tayyip erdoğan'ın arap kültürüne duyduğu hayranlık şakanın merkezidir, arap bedevilerin çölde don giymediği bilinen bir bilgidir, türklerin 2 hafta yıkanmaması ile benzerliği yoktur, bir ırka yıkanmıyor ibneler derseniz bu ırkçılık olur evet. ancak zaten var olan birşeyi, sadece tayyip erdoğan'ın hayranlığındaki abartıyı dile getirmek için ''don da giymiyorum'' dedirtirseniz, bu yaptığınız söz konusu kişinin hayranlık derecesine bir eleştiri getirmiş olur.

karikatürde araplara yapılan en ufak bir hakaret yoktur. arapların geleneksel kıyafetleri, tarzları başbakana giydirilmiştir, ve başbakan bu kültürü yaşamaktan duyduğu mutluluğu, donda giymediğini belirterek ne kadar uçta yaşadığını göstermektedir karikatürde.

hala ırkçılık olduğunu düşünen varsa, harbiden bıraksın penguen almayı yazık günah parasına, madem anlamıyorsun espriden ne sikime paranı harcıyorsun derler adama.
  • her boka ırkçı diye atlamayınız, bu da tayyipin taktığı maskelerden biridir işte.. gülünüz geçiniz efendim, okuduğunuz radikal gazetesi değil protest bir mizah dergisi.. penguen bunu daha önce de yapmıştı, böyle bir tepki almamıştı.. ara sıra tayyip'in milleti uyutmak için taktığı maskeleri çizmeyi seviyorlar, o kadar.. bu sefer de çok güzel çizmişler, ben çok sevdim helal olsun :)

http://www.penguen.com/kapak.asp?gun=20100615 > arap tayyip
    http://www.penguen.com/kapak.asp?gun=20090908 > kürt tayyip
    http://www.penguen.com/kapak.asp?gun=20080826 > afrikalı tayyip
    böyle gider bu..
  • en hazin tarafı budur.

karikatürü ırkçı bulanlar; ırkçılığın ne anlama geldiğini bilmemektedir. fotoğraf çeken japon turist ne kadar yerinde bir tespit ise, sıklıkla don giymemeyi tercih eden arapların olduğunu belirtmek de, o denli yerinde bir tespittir.

içine don giymemeyi "kötü" olarak algılayanlara göre; bu karikatürün arapları aşağıladığı fikrinin oluşması gayet normaldir.

bu durumda, don giymeyen insanların aşağılanmaya meyilli olarak düşünmek, ırkçılığa yol göstermek, rota çizmektir.

ırkçı olan karikatür değil, ırkçılığa rota çizenlerdir. hedef gösterenlerdir.

ek olarak belirtmek gerekir ki, bu arkadaşların "ırkçılık anlayışlarına göre" birileri ırkçılık ile suçlanacak ise bu "türk arapsız yaşayamaz" (gerisini siktir et) olmalıdır.

hadi bir ek daha.. kişileri etiketledikleri için onlara öfke kusanların; cümlelerini "ulusalcılar - ırkçılar" ibareleri ile bitirmesi de, ciddiye alınıp, şunca yazıyı yazmanın ne denli büyük bir zaman kaybı olduğunun göstergesidirler.
  • en hazin tarafı şudur.

karikatürü ırkçı bulanlar bu karikatürün araplara karşı ırkçılık yaptığını savunmakta,

karikatürü ırkçı bulmayanlar da karşı tarafı "akp'li, küçük tayyip vs" laflarıyla etiketlemekte.

ırkçı diyenlerin karikatür eleştirilerinde ne tayyip, ne akp lafı geçmediği halde, bu karikatürün tayyip'e hakaret olduğu falan gibi saçma bi laf hiç denmediği halde, sadece ve sadece araplar söz konusu edildiği halde karşı tarafın eleştirisi fiks.

çünkü gördükleri şey hep aynı.. kendi dediklerine karşı çıkıyorsan ya akp'lisin, küçük tayyip'sin ya da (eğer ucundan kıyısından kürt sorunuyla alakalıysa) pkk'lısın, kürtçüsün vs.

araplara karşı ırkçılık yapıldığını iddia edince akp'li olunuyormuş.. ırkçının ve ulusalcının siyasi analiz becerisi bu kadar işte, ne beklenebilir ki zavallıdan..
  • ben sadece muhammed in resmedilemez olduğunu sanıyordum, meğersem arap kavmi komple muafmış bu işlerden.
    adamlar giydikleriyle övünüyor; serin oluyor, püfür püfür oluyor diye. bizim 2. sınıf demokratlarımız bunu dile getirmeyi ırkçlık görüyor. tabi, don giymemeyi ilkellik sanan adam, giyimle ilgili bir gerçeği espri konusu yapınca da ırkçılık sanar.
  • arap değil de fransız versiyonu çizilse, "g.tümü de yıkamadım" dese şimdikilerin yüzde doksandokuzunun tepki göstermeyeceği karikatür.

köpeğe "arap" demenin kötü niyetli olmasa bile gizli ırkçılık olduğunu düşünen dimağlara ise ilaç gibi gelmiş, yeni çemkirme olanakları yaratmıştır.
hesabın var mı? giriş yap