• leonardo da vinci (son akşam yemeği)tablosuna dair paulo coelho hikayesi;

leonardo da vinci; 'son aksam yemeği' isimli resmini yapmayı
    düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı... iyi'yi isa'nın
    bedeninde, kötü'yü de isa'nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona
    ihanet etmeye karar veren yahuda'nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı...
    resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceğ i
    birilerini aramaya başladı. bir gün bir koronun verdiği konser
    sırasında, korodakilerden birinin isa tasvirine çok
    uyduğunu fark etti.
    onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz
    çizdi. aradan 3 yıl geçti. 'son akşam yemeği' neredeyse
    tamamlanmıştı, ancak leonardo da vinci henüz yahuda için
    kullanacağı modeli bulamamıştı....
    leonardo'nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce
    bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başladı.
    günlerce aradıktan sonra leonardo; vaktinden önce yaşlanmış genç bir
    adam buldu. paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş
    bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı.
    leonardo; yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye
    taşımalarını söyledi. cünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı.
    kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler.
    zavallı,başına gelenleri anlamamıştı. leonardo adamın yüzünde görülen
    inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu.. .
    leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden
    kurtulmuş olan berduş; gözlerini açtı ve bu harika duvar resmini
    gördü. şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:
    "ben bu resmi daha önce gördüm..."
    'ne zaman?' diye sordu leonardo da vinci, o da şaşırmıştı..
    'üç yıl önce' dedi adam..
    'elimde avucumda olanı kaybetmeden önce... o sıralarda bir koroda
    şarkı söylüyordum. pek çok hayalim vardı. bir ressam beni isa'nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti...'
    iyi ve kötü'nün yüzü aynıdır...
    her şey insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır..
  • "acılar insanları değiştirir. eğer bir insanı değiştirmek istemiyorsanız onu kırmayın.."

- paulo coelho -
  • bilinen felsefeleri bilmeyen insanlara resimli bilgi ansiklopedisi tadında tanıtan kişi. taktir ediyorum. tek okuduğum kitabı simyacı olmasına karşın adamın olayını çözdüm gibi geliyo bana. :)
  • ''birinin gerçek yüzünü görmek istiyorsan, kendisine hiçbir iyiliği dokunmayan birisine nasıl davrandığına bak...''
    paulo coelho
  • "bir hikayeyi anlatmaya devam ediyorsan ondan hâlâ kurtulamamışsın demektir" demiştir.
  • yeni biyografi kitabında anlatılanlar doğruysa hayatının bir dönemini satanist olarak geçirmiş yazardır. şeytanla yaptığı anlaşma neticesinde başına kötü olaylar gelince, anlaşmayı iptal ettiğinden bahsediyormuş. ulan biz digiturk üyeliğinizi bile iptal ettiremiyoruz, helal olsun.

seks hayatı kısmından ise hiç bahsetmiyorum;

http://www.reuters.com/…ho-dc-idusn0446519920080604
  • benim gözümde pek de değeri olmayan bir yazardır coelho. kitapları çok satar, çok okunur; insanlar çok etkilendiklerini söylerler kitaplarından. hepsine saygım var, olmak da zorunda zaten. lakin bence boştur kitapları. insanlara umut verir, güzel hayaller kurdurur; o hayallere nasıl ulaşacakları konusunda ise sadece inanç ve kader der coelho. yahudi mistizminden başka hiçbir numarası yoktur kendisinin, kişisel gelişim kitaplarında sürekli tekrarlanan boş vaatleri daha güzel ve süslü cümlelerle tekrar eder sadece. oysaki gerçekten kitap okuyan insanların bu süslü cümlelerle verilen tavsiyelere ihtiyacı yoktur. o insanlar, zaten o öğütlerin hepsinin farkına varmış olan ve dolayısıyla o öğütlere ihtiyaç duymayan insanlardır.

tepkili olduğum bir diğer konu ise kuran' ın tevekkül inancını eleştirip sonrasında bu tarz yazarlara hayran olanlaradır yalnızca. az tutarlı olun rica ediyorum. onun dışında insanları kitap okumaya yönlendiren herkes saygıyı, takdiri hak eder benim gözümde.
  • "biz kozmik bir yolculuktaki gezginleriz, yıldız tozuyuz, girdaplarda dönüyoruz ve dans ediyoruz ve sonsuz anaforlarız. hayat ebedidir. biz birbirimiz ile karşılaşmak, tanışmak, sevmek ve paylaşmak için bir anlığına durduk. bu değerli bir an. bu sonsuzluk içinde küçük bir parantez."

- paulo coelho-

- the alchemist-
  • coelho'ya büyük yazar demek gerekir belki ama bu birçok yazara hakaret etmek sayılabilir aynı zamanda da. okuyucuyla bağı iyidir, o sebepten de çok satıyor olsa gerek. biraz eski biraz yeni ahit alıntısı, biraz bakın çözümleme yapıyorum betimlemeleri, evrensel ahlak ölçütleri ve buyrun mükemmel okunabilirlik düzeyinde güzel kitaplar size. ben seviyorum kendisini, çok satmanın ilkelerini de biliyor, okuyucuyu zeki hissettirecek şekilde yazmayı da. ama orda durmak gerek sanırım.

yetenek açısından coelhodan daha iyisini yazacak enaz elli tane adam çıkar şu sözlükten. felsefe göndermelerine ise hiç değinmek istemiyorum. yine de en az walt disney çizgi filmleri kadar içgörü kazandırıcı olduğunu inkar etmemek gerek.

beş kitabını da okudum ve hayır kötü bir yazar diyemem coelhoya. keşke yetenek ve yetkinlikle satış rakamları düz oranlı olsa dilerim bir tek başkaca yazarlar açısından.
  • kitapları best seller olmuş her yazar gibi, daha dumanı üstündeyken kapışılmış eserlerinin gelecek nesillere klasik olarak kalmayacagı aşikar bir yazarımızdır paulo. nerede marquezdeki dil kullanımı, betimleme, olay örgüsü, kurgu, sadeliğin içinde yatan inanılmazlık, nerede simyacı'daki, veronika ölmek istiyor'daki agdalı, "sok gözüme parmagını" cinsinden mesaj kaygısı.

yazarın görevi "anla hayatıııı, sev onuuuu, aman sakın ha kaçırmaaa" diye etrafa az gelişmiş bir felsefe sunmak, okuyucuyu illede bilinçlenmdirmeye çalışmak degildir.
    o yüzden her paulo okuyuşumda bahtsız kitap seçimime yanar, zaten bildiğim şeylerin bana "al ulan al" diye tekrar verilmesinden sıkılır ve nedense hep amerikada best seller olan "help your self" kitaplarından öğüt alıyormuşum gibi alık olurum biraz.
hesabın var mı? giriş yap