• nur cemaatinden olan.. nurfi$ek..
  • said-i nursi'yi kendisine rehber olarak seçen, ancak bu arada ona karşı duyduğu sempatinin, sevginin ve heyecanın dozunu biraz kaçırarak, ona normal bir insandan çok daha fazla değer veren, bir anlamda farkında olmadan onu peygamberden üstün tutan, bir cümlede üç beş kere "üstad"ın adını anmaktan neredeyse peygamberin ve tanrının adını anmaya fırsat bulamayan insan modeli...

ayrıca, "en iyi nurcu çeşidi, benim mensup olduğum grup" iddiasında bulunurken bile yaptığı yanlışlığın farkına varamayan cemaat mensubu...
  • kibirli ve cehl-i mükap kürtçü bir şizofrenin peşinde düşe kalka maskara bir hayat yaşayan az akıllı sefil bir güruhun genel sıfatı.
  • sadece nur adını taşıyan bayanlara musallat olan erkeklere verilen ad.

(bkz: gotcu)
  • bir soyadıdır. sahip olan şahsın nereye gitse "aa siz nurcu musunuz?" tepkisiyle karşılaşmasına neden olan, ilkokuldan beri ne olduğunu bile bilmediği halde "nurcu ayağa kalk" şeklinde yüzüne vurulan bir soyadı.
    işin kötüsü ise şahsın kelimenin aslında derin anlamlara sahip olduğunu çook sonradan öğrenmiş olmasıdır. bankaya para yatırmaya giden şahıs ve veznedeki amca arasında şöyle bir konuşmanın vukuu bulmasına kadar da nurcunun deriiin anlamı hiiç merak edilmiştir:

-ben para yatıracaktım bidi bidi hesabına.
    -evet, adınız nedir?
    -hödö hödö nurcu
    -niea? o ne? nasıl? nurcu musunuz siz?
    -soyadım nurcu.
    -o ne biçim soyadı?
    -beğendiremedik mi amca?
    -tipinde de pek yok ama...
    -ne yok amca?
    -bilmiyo musun, öyle bir tarikat var.
    -hö?!
    -tamam çocuğum, öğren bak, başka anlamları var nurcunun.
    -...

ve şahıs dumur bir şekilde parayı amcaya uzatıp, bankayı terkeder. senelerce matemetik öğretmenin kendisine neden öldürecek gibi baktığını o anda anlayıvermiştir.
  • (bkz: isik evleri)
    (bkz: abi)
  • örgütlenmiş şizofreni maduru kişi.
  • nur alıp nur satan,kısaca nur ticareti yapan kimselerin mesleklerinin adı.
hesabın var mı? giriş yap