• okuyucu kitlesini değil, sadece parası olanı dinlediği için gerçekleştireceğim ve insanları da gerçekleştirmeye çağırdığım eylem. 15 mayıs 2011 sansüre karşı yürüyüş konusunda takındıkları tavır affedilir gibi değil. şu anda gözümde milliyet.com.tr kadar değerleri yok.

tek yapmak gereken sitelerine bir daha girmemek.
  • gerçekleştirmeden önce şu hareketin de yapılabileceği eylem:

şu linkten öneri ve şikayet kutusuna gidiniz ve aşağıdaki metni yazınız:

televizyonda ntv kanalının yayınlarını beğenerek takip ediyorken; ntvmsnbc haber portal'ının gittikçe artan bir "taraf tutma" yoluna girdiğini üzülerek görüyoruz. yakın zamanda belli bir partinin odağında gelişen haberler zaten kuşkuyu arttırmışken; bugün toplam 200,000 kişi tarafından gerçekleştirilen "sansüre karşı yürüyüş" eyleminin, aynı günün akşamında ana sayfanın en alt kısmında "teknoloji" başlığının altına itilmesi çok hoş değil. keşke ntvmsnbc saygınlığını yitirmiş diğer haber portallarının bile tüm gün manşette verdiği bir haberi atlama durumuna düşmeseydi. üzülerek benim ve çevremin bu portal'ı bundan sonra boykot edeceğimizi bildiririm.
  • ayfonumdan uygulamasini silerek katıldığım boykottur.

bunca insan sanki apple türkiye ofisi açılsın diye eylem yapmışta konuyu teknoloji başlığı altında haber yapmış. yani bu olayın haber değerini bu kadar görüyorsa biz de kendilerini pek değerli görmemeliyiz sanırm.
  • referandumdan bir önceki akşam başbakanla söyleşi yapıp başbakanın gömleği vb. tırıvırı konulardan konuşan, sıkıştırılcak bir milyon konu olmasına rağmen hiç birini sormaya götü yemeyen bir kanal, kendinden bekleneni yapmıştır ne yazık ki.
  • iphone uygulamalarını ve haber paketi üyeliğimi silerek katılacağım eylem. habercisiniz ötesi var mı. rte'ye şirin gözükmek için değer miydi. devletle bu kadar mı fazla iş ilişkiniz var. akp'ye nedir bu muhtaçlığınız. haber kanalını, yıkama yağlama araç servisi gibi kullanmak yakışmıyor. önceden ntv içinde defalarca söyledik (bkz: ntv/@uyumaz), ama internet üzerinden yayın yapan bir haber sitesi internet özgürlüğü için yapılan eyleme bu kadar kör olur mu. bugünler geçtiğinde hatırlamayacağımızı mı sanıyorsunuz. buralara notları yaptıklarınızı hiç unutmayalım diye düşüyoruz. hayırlı işler.
  • sebebi beklenmeyenden gelen kazık olan kampanya. doğan medya grubu'nu, haberturk'u az çok biliyoruz artık. ama ntvmsnbc kendi kitlesine, kendini var eden kitleye sırtını dönerek çok büyük hata yapmıştır. uzun yıllarda var ettiği tarafsızlık imajını birkaç ayda yıkmıştır.
  • yaşadığım, duyduğum ve gözlemlediğim birkaç olaydan sonra uygulamaya karar verdiğim eylem. zira daha önce de ntvmsnbc'ye mail attım. uygulamalarını değiştirmek zorunda değiller; ama en azından bir cevap yazılabilirdi.

üstelik gelen mesajlardan öğrendiğim kadarıyla küfür içermediği halde uygulamalarına eleştiri getiren bazı yorumları siliyorlarmış. bence tek başına bu bile bir daha kullanmamak için yeterli sebep.

bu arada not: bugün yürüyüşün medyadaki yansımalarını haber yaparak biraz olsun durumu kurtarmışlardır (burada olayın bbc'de daha çok yer aldığını öğreniyoruz). muhtemelen tepkinin farkındalar (bkz: yiğidi öldür hakkını yeme). ancak güven kolay kaybolur, zor tamir edilir. artık hangimiz, ntvmsnbc'nin seçim sürecinde akp aleyhine olabilecek gerçek haberleri manşete taşıyacağından eminiz?
  • ntvmsnbc’ye haksızlık yapılıyor. 15 mayıs sansür eyleminde idim. eylem daha tam bitmeden telefonumdan siteye girip baktım ve “binler ‘internetime dokunma’ diyerek yürüdü” başlıklı haber manşette idi. diğer tüm manşet haberler gibi 3-4 saat manşette kaldı. ardından diğer manşetler devreye girdi. haber de gene manşet bölümünde bir alt başlığıa düştü. diğer manşetler geldikçe de manşetden çıktı. haberin asıl etiketi olan teknoloji bölümünde ebedi istirahatine başladı. bu haber belki siyaset kategorisinde de yer alabilirdi, bu tartışılabilir.

özetle ntvmsnbc ilgili haberi gayet hakkaniyetli bir şekilde verdi. hatta şu an tekrar ısıtıyor. haber gene manşetlerde. bizim vur deyince öldüren hızlı yazarlarımız görür inşallah.

ntvmsnbc şu sıralar hem islamcılar hem kemalistler hem de olayı anlamayıp dinlemeden bağrışan kalabalık tarafından taraf tuttuğu savıyla çok ağır eleştirliyor. eleştirilmeli de. geçmişte ben de benzer eleştirileri yapmıştım ancak bugüne baktığımda her geçen gün daha da iyileştiklerini görüyorum. her görüşten gelen bu eleştiriler de doğru yolda ilerlediklerine bir kanıt olmalı.

sabah, zaman gibi bir çok gazetenin, istiklal caddesinin komple kapandığı büyüklükte bir eylemi, bir satırlık bir haber olarak bile geçmediği bir medyada (atlamışsam düzeltirseniz sevinirim) ntvmsnbc’nin kıymeti daha da anlaşılıyor.

haberin duyulmasını istiyorsanız, hemen üstündeki facebook ve twitter tuşlarına basarak haberin daha da gündemde kalmasını sağlayabilirsiniz. top maalesef gene sizde yani. şu ana kadar facebook'da 304 kişi paylaşmış haberi. katılanların bile yaklaşık onbinde biri gibi.
  • (bkz: #23516536)
hesabın var mı? giriş yap