• uzun zamandır ağlamamış bir bünyeye, dibinden delinmiş içi dolu olan bir bidon etkisi yaratan filmdir...

--- spoiler ---

fakir çocuk-zengin kız klişesi ile başlayan film, mutlu bir evlilikle devam ediyor...filmin başından beri süren kızın unutkanlığının alzheimer olması açığa çıktıktan sonra kızın dramından daha çok aşık kocanın dramı insanı sarsıyor...

--- spoiler ---
  • bir kütüğü bile, duygulandırabilecek bir film. böyle sonbahar akşamlarında izlememek lazım insan tarumar oluyor.

ben filmin güzelliğini, esas kızın oyunculuğuna da bağlıyorum. o mimikler, o bakışlar. ilk defa bir uzak doğu sinemasında, kadınları karıştırmadım. genelde başrol hatunuyla, anneyi falan bile birbirine benzetirdim ama bu hatun muazzam bir oyunculuk sergilemiş.

--- spoiler ---

özellikle bir yakını alzaymır denilen illete yakalanmış kişiler ayrı bir darmaduman olur bu filmde.

--- spoiler ---

alkollüyseniz, yalnızsanız ve birini özlüyorsanız kesinlikle ruh sağlığınız için izlemeyin bu filmi. 50 ilk öpücük, the notebook türevi gibi gözükse de, elf kız & kusursuz erkek sevişmeleri olmadan da aşk filmi çekilebileceğini kanıtlamış adamlar. uzak doğu sinemasına dair toplasan en fazla 5 film izlemişimdir, beşinde de "ulan bu adamlar bu işi biliyor, ben biraz uzak doğu kasayım" diyorum ama sonra yine sonumuz hollywood duygu sömürüleri oluyor. bu kez karar aldım, kore sinemasının en sağlam yönetmenlerini araştırıp, filmografilerini izleyeceğim.

filmde bir sahne var;

--- spoiler ---

kocasına, eski sevgilisinin adıyla sesleniyor da, kocası da bozuntuya vermiyor ya; yemin ediyorum hayatımda ilk kez bir iç organımı hissettiğim andır o an.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sun-jin: "kafamın içinde bir silgi var, her şeyi siliyor. söylesene anılar gidince aşkın ne önemi kalır?

cheol-su: "ben her şeyi senin için hatırlayacağım, eğer her şeyi unutursan, ben onları bulup sana getireceğim. ruhunu bana bırak, ben senin hafızanım, ben senin kalbinim.

--- spoiler ---
  • korece " kafamin icindeki silgi " anlamina gelir.
  • aşk kavramını sorgulatan filmdir.

ben kolay ağlayan insanlardanımdır. fakat bir film- dizi seyrederken kolay ağlamam. sıkça kullanılan bir terimle ifade edeceksek, ' ajitasyon' yapan şeyler( ülkemizde yapılan işler genelde bu yönde) beni ağlatmaz.. hatta yanımdaki insanlar hüngür hüngür ağlarken, ben kahkahalarla gülerim.

ama.. bu film.. bu film beni mahvetti, dağıttı. ağlatmakla kalmadı yani..
    bu filmin yaptığı etkiyi çocukken seyrettiğim titanic'in oluşturduğu etkiyle kıyaslayabilirim ancak. ki, o bile yerinde olmaz.

bu filmi seyreden kaç kişi 'ben gerçekten aşık oldum.' diyebilir?
    ben diyemem.
    böyle aşık olur muyum?
    bilemem..
  • bu filmin faydaları saymakla bitmez..

aklınız başınızdayken sevdiklerinizi bir kez daha hatırlarsınız.
    araya sıkıştırılan ince esprilerin bıraktığı tebessüm vikipedia nın da onaylagı gibi sadece yüz ifadesinizi değiştirmez, beyninizin duygusal acıyı azaltan endorfinler üretmesini sağlar ve böylece esenlik hissi verir.
    son yirmi dakikada akıtılan gözyaşı ise ülkemizde ve dünyada yaşanan su sorununu çözecektir.
  • --- spoiler ---

doktor türkiyede olsa çok dayak yer arkadaş hem konuşmadan hem tipten kaybediyor.

--- spoiler ---
  • salya sümük ağlatmasa da izleyiciye istediğini veren dolu dolu gözlerle izlenen finalinde şiirleşen bir film ve;

--- spoiler ---
    affetmek, kinine kalbinde daha küçük bir oda vermektir.
    --- spoiler ---
  • vurucu bir güney kore filmi. izlediğim en iyi aşk filmiydi aynı zamanda. yalnız aşk filmi derken türevlerinden ayırmak gerekiyor. fedakarlığın, saflığın ve masumluğun dibini gösterip gerçek aşkın nasıl olacağını anlatıyor film bizlere. senaryosuyla zaten gönlüme taht kurdu daha izlemeden. özgün senaryolara her zaman saygım vardır. artı olarak su-jin'i canlandıran kızımız öyle tatlı ki alzheimer gibi bir hastalığın onu bulacağı aklınıza gelmez gerçekten, canım benim.

--- spoiler ---

insanlar kendilerini bir şeyler için zorluyorlar. bu zorlamaların sonucunda birini buluyorlar, aşık oldum deyip aslında büyük bir yanılgıya düşüyorlar. filmde de gördüğümüz gibi her ne kadar hayatın iki zıt karakteri olsanız bile mutluluk size gelmek istediği yerden geliyor. özellikle bu kadar fedakar, iyimser, hoş bir kız da olunca işin içinde insanı bir başka etkiliyor film nedense. özellikle bu hastalık erken geldiği için bu kıza, bu kızın içindeki güzide aşka, izleyenlerin içi daha bir garip oluyor.

çevrenizde sizi seven insanlar mutlaka vardır. ya da sizin sevdiğiniz insanlar diyelim. mum ışığı sönmeden, güneş kızıllığını yayıp etrafına kendini afilli geceye bırakmadan önce onlara mutlaka 'seni seviyorum' deyin. sevdiklerimizin karşısında o kadar boş lakırdılar çevirirken iki kelimeyi ihmal etmeyelim. yoksa cheol-su gibi hafızadan silinmesini istemeden seni seviyorum diyebilirsiniz. ya da karşısınızdaki insanın kimi sevdiğini bilmeyip muallakta kalırsınız. siz ve gözyaşlarınız.. bir anlığına odun olmayı bırakın. sevdiklerinize, yarın hiç olmayacaklarmış gibi bakın.

aşka dair iki sahne etkiler insanı. ilk olarak su-jin'in tüm ahali evdeyken altını ıslatması ve cheol-su'nun hemen kapıyı kitleyip, onun ayaklarına kapanıp ağlamasıdır. ikinci olarak da hafızayı canlandırmak için markete birlikte girmeleri ve tanıdıkların orada olmaları.. hepsinin gözleri ondadır. onun gözleri sıra sıra gezer hepsini. yarın hiç hatırlamayacakmış gibi.. ki öyledir, hatırlamayacaktır. istese de hatırlayamazdı değil mi, özür dilerim.

--- spoiler ---

gece gece ağzıma sıçmış ama iyi ki sıçmış filmdir. mutlaka izleyin. böyle bir aşkı bulduğunuzda da sanırım gözyaşlarınız tuzlu değil tatlı akmak için kendini zorluyordur..
  • uzun bir anlatimi olan ancak 10 imdb puani gucuyle kaptan magara adamini bile salya sumuk aglatabilecek bir film. hassas bunyeler icin hayata bakis acisini degistirerek, gelecekten endise duyma belirtileri gosterebilir, onceden uyarmis olalim.

--- spoiler ---
    doktorun zamaninda cektigi cileden olacak, hastalariyla tasak gecme havasinda konusmasina hasta oldum.
    --- spoiler ---

ha bu arada, baska duygusal filmlerden biraz da olsa etkilenebilmek istiyorsaniz bu filmi izlemeyin.
hesabın var mı? giriş yap