• nacizane ile cümle kurmaya başlayan şahıs, anlayın ki sahte bir tevazunun altında kabaran megalomanisini tatmin ediyordur. nacizane ben bunun örneklerine çok şahit oldum..
  • surekli yanlis kullanilan, yanlis kullanildikca da sinir bozan kelimedir. sanirim soylenisi insanlarin kafasinda "guzide" gibi bir anlam olusturuyor, ya da "ane"si "sahane"yi cagristiyor. ornekse, "kanser tedavisinde cigir acan nacizane bilimadami", bak sen, hem cigir aciyor hem de onemsiz.
  • sözcük türü olarak zarf*tır ve isimleri değil, diğerlerini (sifat, fiil, zarf) nitelemek için kullanılması gerekir.tdkda yer alan iki anlamı vardır:

1 . önemsiz bir şey olarak, haddi olmayarak. örn: "bunun için sizlere, naçizane, bir tavsiyem olacak."- t. buğra.
    2 . çok küçük, önemsiz bir şey olarak.

sözlük*te sözcüklerin hatalı kullanımına ilişkin bir top 10 listemiz olsa, haftalarca 1 numarada kalabilir.
  • "nacizane önerini alalim" gibi bir kullanimina $ahit olmu$tum. bilincsizlikten megalomanliga kadar geni$ spektrumda sebepleri olabilir. sözün sahibini incelemek lazim.

"önemsiz önerini alalim" demi$ oluyor ki$i. "nacizane istegini duraksamaksizin reddediyorum" diye cevap verebilirsiniz.kibar kibar..
  • cok kucuk, onemsiz
  • "çok önemli değil" demektir.
    ("yine de gayet işe yarayabilir" vurgusu esastır.)

(bkz: bilinçli mütevazı)
  • son kısmını -ane yerine, -hane olarak kullananların çoğunlukta olduğu kelime.
  • genelde "ya ben şimdi bir şey diyeceğim ama aslında bu sözü söylemeye de pek götüm yemiyor" demenin kısaltması olarak kullanıldığına tanıklık ediyorum.
  • ben naçizane diyerek bendeniz (kulunuz) anlaminda kullanmak yanlistir.

mesela soyle kullanilabilir:
    naçizane tavsiyem sudur ki dogru durust bilmedigimiz kelimeleri kullanmayalim.
    ben de o siir dergisine naçizane bir eserle katilmistim.

esasen sahsiyet olarak pek de yukseklerde bulunmayan bir kisinin tevazu gostermis gibi yaparak bu lafi fazlaca kullanmasi hem asil mevkiini hem de cehaletini gosterir; faydali laftir.
hesabın var mı? giriş yap