• ezginin gunlugunun ilk ask albumunde yeralan sarkilardan biri;

" kalbim sana ne yaptim,
    sen beni yaktin bir zalime
    caldi gitti elimden yillari, koyamadim yerine

kafesimden kacip kus gibi, yine geri donerdi
    sevdigini hic soylemedi, bazen cok doverdi

su giden gemi benim olsun, olsun
    yakarim yanginim olsun, olsun
    yedi cihan gulsun halime
    yeter yanimda olsun

duydum birini vurmus, firari, saclarim kan kirmizi
    disarda kis beyazi, kar sesi, ayrilik ayazi

hayat bir denizmis, kirlenir, benim kalbim cok temiz
    nasil gecerse gecsin gunduzum, mutlu bitsin gecemiz

benim sevdam dile dusmus, olsun
    atesimle alem tutusmus, olsun
    yedi cihan gulsun halime
    mutluluk benim olsun"
  • nasıl geçerse geçsin gündüzüm
    mutlu bitsin gecemiz
    diyerek mutlu aşkın formülünü veren baldan tatlı şarkıdır.
  • sanki aragon'la aynı şeyleri söyler, inkar eder gibi görünürken aşkın mutsuzluğunu... mesele mutluluğun ne olduğu galiba. mutlu aşk vardır, ama mutlu son yoktur belki, kimbilir!
  • vazgeçmemek için hayaller kurduran, umut ettiren ezginin günlüğü şarkısı.. inanmak istediğin sürece inanmana yardım ediyor..
  • platonik olani mutludur bu meretin, bilmedigin surpriz olasiliklarla doludur... kendinde yasadigin icin hersey cogunlukla olumludur gercekten farkli olarak...
    gelelim birlikte dolu dolu yasanina, paylastiklariniz ne kadar artarsa verdigi heyecan o oranda azalir, bir sure sonra heyecan aliskanliga aliskanlik rutine donusur, rutin insani mutlu etmez.

tuketilmis, heyecani kalmamis olani ask degildir, aliskanliktir.

birliktelik degildir askin kistasi, heyecanidir, tehlikesidir, gizemidir, korkusudur ... bunlar da mutlu eder kisiyi ( mazosist bir yaklasim olsada )

parcadan cikarilacak okuyucu sonucu ; ask varken mutlu eder ...
  • adinda belirttigi gibi insani mutlu eden yumusacik bir ezginin gunlugu sarkisi:

"benim sevdam dile dusmus, olsun
    atesimle alem tutusmus*, olsun
    yedi cihan *gulsun halime
    mutluluk benim olsun" *
  • aşkına karşılık görmüş bir kişinin kısa süreli de olsa sarfedebilmesi muhtemel cümle.
  • 2 saate yakın süren konserin sonlarına doğru çalınacağı sırada yanımda duran bezmiş adam "mutlu son vardır" diye bağırıp çıkarak sıkılan bir çok kisiye onderlik yapmıs ama aynı zamanda ayıp etmistir. (bkz: kınamak)
  • doğruluğuna elimdeki kanıtlar dahilinde hala kuşkuyla baktığım durum

iki insanın birlikte gerçekten mutlu olabilmesi mümkün mü? yoksa ikisi de mutlu numarası mı yapıyor sadece, bilemiyorum.

mutlu bir çift gördünüz mü yolda yürürken? ya da mutluluklarına tanıklık ettiniz mi? ne güzel... güzel bir durum. çokçasında ise benim gördüğüm yalnızca hayalkırıklıkları

insan olarak bencilliğimizden sıyrılmadıkça maalouf'un dediği gibi "kutsal bencilliğimizi" törpülemedikçe ne dünyayı kurtarabiliriz ne de ilişkileri.

bilgisayar lab'ında oturmuş ders çalışan iki kişi. çocuk bi iki saçma şey söylüyor. kız çok bozuluyor buna. kalkıp orayı terkediyor. çocuk da bozuluyor tabi de... sonra işte geri geliyor konuşuyorlar falan.çocuk gönlünü alıyor kızın ama hala soğuklardı ben orayı terkettiğimde.

otobüste bir kadın,ağlamaklı mesaj yazıyor sadece. hiç adetim değil de kafamı çevirdim ne yazıyor diye:"tamam seni rahatsız etmek değildi amacım ama neden bitti öğrenmek istiyorum sadece.. konuşabilecek durumda değilim ondan mesaj atıyorum" diyordu.

ya şanslı masadaki (gg sebebiyle yazamıyorum) adamın yaptıkları?

insan neden sevdiği insanı üzer? seni seven biri var,seninle vakit geçirmek isteyen biri var,neden yaparsın ki bunu? derdin nedir?

sevgilisinden daha çok başka bi arkadaşıyla vakit geçiren bi kız mesela... o da mutlu bir ilişkiye mi sahip? yoksa sadece ilişkisi olmasını istediği için mi devam ediyor? başkalarıyla çok daha mutluyken aslında...

anlayamıyorum çoğu şeyi... belki de sevgiyi ve mutluluğu kategorize etmeyi bırakmalıyız gündüz vassaf'ın dediği gibi.

sonuçta bugün bi ilişkinin bitişine ve birinin de zedelenişine şahit oldum. gerçekten mutlu bir aşkın olduğuna inanmam için biraz daha zamana ihtiyacım var galiba.
hesabın var mı? giriş yap