288 entry daha
  • gerçekten zararlı olup olmadığı bilimsel olarak tartışılan nam-ı diğer çin tuzu. monosodyum glutumat (msg) gerçekten zararlı mı? tezeğin üstüne döksen o bile lezzetli olur diyorlar.tat algısını bozuyor biraz.

ne olursa olsun belki bir ihtimal zararlı değildir ama kaçınmakta da fayda var diye düşünüyorum. yine de başlık altında yazılan "çok zararlı", " kanser yapıyor.", "çocukların zeka gelişimini geriletiyor (gerizekalılaştırıyor dese pek inandırıcı olmaz.)" gibi tezleri bilimsel makalelere atıfta bulunarak savunmak lazım. posta gazatesi'nde rahmetli haydar dümen'in cinsellik köşesinin altından okuyup buralara gelip yazmamak lazım bence. yine de siz bilirsiniz.

neyse ne canım, msg olmasa da cips ve türevleri olabilecek en sağlıksız yiyecekler. meyve-sebze yesen pestisit yani böcek ilacı tarzı kimyasallar var, hormonu var, şusu var, busu var. kendin yetiştirmedikçe, sağlıklı beslenmek imkansız. ben bunu anladım. ama yine de cips, abur cubur, fast food olabildiğince uzak durmak lazım. asslında herkes biliyor ama sanırım "yiyen öldü de, yemeyen ölmedi mi?" felsefesine bağlanıyor mevzu. lakin ölemeyip sürünmek var, mutlu mesut bir hayat yaşayacakken hastane köşelerinde sürünmek var.

ah aslında her şey genlerde saklı, sen sağlıklı beslenmek için yırtınırsın, hastalıktan hastalığa düşersin. diğer tarafta adam hiçbir şeye dikkat etmez hayatında bir ağrı kesici bile kullanmaz. tabi genlere de güvenmemek lazım benim elimden geldiğince sağlığıma dikkat ettiğimi görenler genelde dalga geçiyorlar ama gen gerçeğine hadi geni de geçtim dış etkilere (hava kirliliği, stres, uykusuzluk, üzüntü vs vs) karşın bağışıklığımı yüksek tutmaya çalışmam, sağlığımı elimden geldiğince korumaya çalışmam ayıp mı? zaten çok da başaramıyorum arada abur cubur, fast food yiyorum.

son söz olarak senin deden fosur fosur sigara içip, en kalitesiz besinlerle 100 yaşına kadar yaşamış olabilir ama bu senin de aynı şekilde yaşayacağın anlamına gelmiyor tam olarak. bir de asıl mesele uzun yaşamak değil, hem kendine hem çevrendekilere sağlığını yitirip maddi-manevi zarar vermemek.

msg'den konu nerelere geldi ama sağlıklı beslenmek deyince karşımıza işk çıkan bu adı sevimli kendi sevimsiz şey çıkıyor zaten karşımıza. zararlı ya da değil uzak durmakta fayda var bence.
  • müptelasıyım.

ama gerçek anlamda. mis gibi burger'ciler ya da ev yapımı burger varken, insanın canı ekmek arası sunta çeker mi?
hesabın var mı? giriş yap