• --- spoiler ---

"çok iyisiniz bayan veronica. neden bekâr olduğunuzu anlayamıyorum. çocuk yok, eş yok. zor olmalı. yaşlısınız da. daha da yaşlanacaksınız. bu apartmanda yalnız başına yaşlanıp gitmeniz çok yazık. tabii köpeklerin yardımı oluyordur. ama onlar çocuk değil. sadece köpek. kendimizi kandırmayalım. görüyorum ben. burada saatlerce duruyorum. komşular konuşuyor. farkına varıyorum. sizi dinliyorlarmış gibi yapıyorlar. ama çok acı. aslında zerre umurlarında değilsiniz. o yüzden onlara güvenmeyin. inanın bana artık sizden geçti. acayip yalnız kaldınız. ve inanın bana bunun çaresi yok."

--- spoiler ---
  • ne ilgisi var bilmiyorum ama film bana anayurt oteli'ni, cesar da zebercet'i hatırlattı.*
  • ispanyol gerilim sinemasının oldukça iyi örneklerinden biri. bu filmi seven muhtemelen bunları da sevecektir:

la cara oculta
    el cuerpo
    el habitante incierto
    celda 211
    los cronocrímenes
    la piel que habito

rec ( en gerilimli olanı sona sakladım, gerçekten korkunç)

izleyin, pişman olmazsınız.
  • "baza candır." temalı film.
  • her şeyin altında - pek de görmesi zor olmayacak şekilde - yusuf atılgan'ın, "bütün dünya bana bir yaşama borçlu" sözü yatan mükemmel film.

hayatta hiçbir yaşama gayesi olmayan bir adamın, kendinde asla olmayacağına ikrâr ettiği bir mefhumu - mutluluk - salt insanlardan çalmak için yaşamasını anlatan ve lânet olsun çok güzel anlatan bir film. çok sosyopat filmi olabilir, psikolojik rahatsızlıkla gerçeği hayali kaymış olanlar olabilir, ama cesar ki her şeyi "gerçeklik" sınırları dâhilinde, insanı nasıl ve ne şekilde yıkabileceğini incecik böcek ayağı ayrıntısında planlıyor. salt bir tebessümden yola çıkan ve o tebessümü tasfiye etmek için akıl almaz her şeyin mübâh olduğu yapım.

"hayatınızdan ve insanlardan nefret edeceksiniz!" b. b. üsküdar post

"mutluluk nedir, kadir kıymet bileceksiniz..." u. b. kartal daily

şerh-i hayranite: filmin yönetmeni rec'i de çeken jaume balaguero diye bir herif de asıl yazar olan alberto marini'nin alnından öpme hissi uyandıran yapım.
  • damardan ince ince girip baş karakterin manyaklıklarıyla insanı sinir etmesi babında çok başarılı bir film. hani diğerlerinin mutsuzluğundan mutlu olan insan çok gördük, görüyoruz ama böyle de bir mutsuz profil az gelir dünyaya. cesar, bu anlamda sinema tarihindeki en kötü adamlar listesinde sıralamada en üstlerde yerini bence çoktan aldı bile.

--- spoiler ---
    hastanede ziyaretine gidip mutsuzluklara gark ettiği felçli annesinin de oğlunun saykoluklarından nasibini aldığı gibi bir izlenim edindim filmi izlerken. buna dair flashback sahneler de olsaydı tam süper olacaktı :)
    --- spoiler ---
  • (bkz: underrated)

izleyiniz.
  • film hakkında yazamayacağım. sadece ana karakterimize birkaç lafım var.

--- spoiler ---

cesar buradan sana sesleniyorum tabi gerçek adın buysa, olum sen ne pis ne orospu çocuğu adamsın ulan ?

tüm apartmanın anasını belledin milleti birbirine kattın. zaten köpeğe o patatesli börekten verdin ya o hareket zaten senin ibneliğinin özetiydi oradan anladık ne kadar boktan bi herif olduğunu. yani bak daha ileri bile gitmiyorum kızcağıza ettiklerinden, yaşlı teyzeye söylediklerinden, temizlikçileri hapise attırmandan falan hiç bahsetmiyorum. sadece köpeğe yaptığın hareket bile benden sana en babasından bir dayak kazandırdı sokakta görürsem ananı sikicem haberim olsun. ayağını denk al.

--- spoiler ---
  • insanı paranoyak eden, kalıp dışı, çok güzel oynanmış ve yazılmış avrupalı gerilim filmi.

--- spoiler ---

psikopatımız kızın erkek arkadaşına yakalanmasın isteyen bir ben miydim acaba? bütün bu pislikler için tek motivasyonu 'mutlu olmamak' olan ve onu sevmemiz için bize hiç bir ipucu vermeyen bu karakteri yine de insana bir şekilde yakın tutan senarist ve rejisöre kucak dolusu sevgiler.

--- spoiler ---
  • baya kaliteli ve amacına rahatlıkla ulaşıp insanı geren, rahatsız eden bir film. bir de özellikle ben müziklerine bayıldım. oyunculukları, atmosferi her şeyi iyiydi. senaryo kimisine ağır gelebilir ama baya etkileyici sözlerle başladığından kolaylıkla adapte olunuyor.

--- spoiler ---

filmde bir psikopatın doğuşunu izliyoruz adeta. olağanüstülükten uzak yanıbaşımızda gerçekleşebilecek bir şey olduğundan tüyler ürpertici aslında. onun da kendince gerekçeleri var ve mutlu olmaya çalışıyor. etrafındaki herkesi zehirleyerek. sonunun beklediğimiz gibi intiharla bitmeyip aynadaki gülüşle bitmesi çok daha sarsıcı ve manidar oldu bence.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap