• efendim önce içgüveysinden hallice bir tencere alınır içine iki bardak mercimek atılır (bardak bildiğiniz su bardağıdır eğer zekiye hanım gibi bardak olarak sadece rakı bardağını tanıyorsanız 3 bardak atınız) bol su ile haşlanır. daga sonra ates kapatilir ve icine henuz suyu suzulmeden 1,5 bardak ince bulgurdökülür (rakı bardağı ile 2 ) tencerenin ağzı uygun bir kapak ile kapatılır* bulgurun sismesi beklenir.
    bu arada aglamak pahasına ince ince kiymis oldugunuz 1 kuru sogan hafifce pembelesinceye kadar yagda kavrulur, soyulup kutu kutu dogranmis domates eklenir (usengecler icin boyle konserveler de var migroslarda) hafif onlarda karsitirilarak kavrulur, üzerlerine 1 kasik salca (bildigin corba kasigi) konup atesten alinir.
    bu karisim daha once hazirladiginiz bulgura suyu süzüldükten sonra eklenir iyice yogurulur, üzerine tuz, karabiber, kimyon, ince kıyılmış yeşil soğan ve maydanoz eklendikten sonra boyle avuc icinde kofte bicimi verilerek servis yapilir.
    yaninda bir bardak cay ile iyi gider.
    afiyet olsun.
  • bereketli maşallah. 2 su bardağı mercimeğe 1 su bardağı ince bulgurla yaptım. ben yedim, arkadaşım yedi, komşuma verdim ve hala daha bir leğen mercimek köftesi var evde. binada öğrenci de yok ki onlara vereyim.
  • gece gece tam da acıkmışken solda görüp tıklamanın akıl kârı olmadığı yiyecek. delirttiniz ulan beni. manyağın biri de katır kutur marullar falan resmen tasvir etmiş olayı. kastınız mı var insanlara? katil mi edeceksiniz beni?
    allahım biri üstüme mercimek köftesi fırlatsın.
  • bana göre kadınbudu köfte , mücver ve kısır familyasından bir yiyecektir. bu dördünden müteşekkil bir sofrada çılgın atmak mümkündür ve şarttır. ancak gece uykuda derin hazımsızlık sorunları yaşayacaktır bu küçük oburcuk, bu da hesaba katılmalı.
  • uluslararası mercimek köftesi birliği bir an önce toplansa ve netleştirse artik. mercimek bulgur oranı 2/1 diyen, 1/1 diyen, 1/2 diyen var. bu kadar kaygan zeminde başarılı olmak mümkün değil.
  • cogu yiyecekte oldugu gibi malzeme miktarlarinin büyük önem taşıdığı yiyecek. bir malzemesi miktar bakımından çok abartildiysa ya da noksansa baska bir seye dönüşüyor.

bir de ben efendim baklavalari, mantilari, sarmalari, dolmalari vs gotururken bazen düşünürüm misal siradan bir abd vatandaşı bu gibi yiyeceklerden habersiz gocup gidecek bu dünyadan. dusunsene biber dolmasi yemedin, mercimek köftesi yemedin, kisir hakkinda zerre fikrin yok. tursu-kuru fasulye-pilav-sogan nedir bilmezsin.
    yazik lan.

pesin edit: yazar burada dunyadaki ac insanlari da dusunup ic gecirmis ve haline sukretmis lakin yazisinda bu konuya deginmemistir.
  • kisir gibi marul yapraginin arasina iki-uc tane yerle$tirilip sandvic yapilarak da yenir, cig kofteye tercih bile edilebilir lezzet acisindan*...
  • tereyaginda kavrulan sogan kokusudur benim icin mercimekli kofte. kapidan girer girmez ice cekilir ve... "anne? mercimekli kofte mi yapiyorsun?"

ugruna ruhumu satabilirim.
  • hay beni bu gecenin korunde eksiyi okutan kadere tukureyim. bu meret her ogune acayip guzel yakisan super bisidir. ama gel gor ki, bu sozluk zibidileri gecenin bi korunde ruyasında mi gordu bilmem, butun dikkatimi alt ust etmislerdir. evde dogru duzgun yiyecek bisey de yok, ben size ne diyim bilmem.
  • yapımı zor olan, ama hakkı verilerek yapıldığında turşu ve marulla voltranı oluşturan yiyecek. mercimeği yıka, haşla, bulguru ekleyip demle, ayrı bir yerde soğanı salçayla kavur, sonra malzemeleri incecik incecik kıy, hepsini harmanla, baharatlarını tam kararında ekle, tabi en son da şekil ver. 1,5-2 saatimi alıyor her seferinde, yorucu bir maraton anlayacağınız. yine de severek yiyoruz efenim, buyrun; http://twitpic.com/show/iphone/5tzwuz
hesabın var mı? giriş yap