• ankamall çalışanları süfer olan kozmetikçi.

"gelin makyajımı kendim yapıcam. bi fiyat listesi oluşturmak istiyorum. bütçemi ona göre ayarlayacağım" diye girdiğim mağazada ki hatun "aa insan hiç düğününde kendi makyajını yapar mı?" demeden, "şu, şu ve bu ürünleri kullanmalısınız, denemek ister misiniz? deyip makyaj masasına oturttu beni. abartmıyorum tam 45 dk uğraşıp gelin makyajımı yaptı. kullandığı tüm ürünleri bir bir önüme dizdi. her birinin nasıl kullanılacağını anlattıktan sonra elime fırçayı verip uygulama yaptırdı. "ya doğal kahve yerine şöyle lacivert far mı sürsek acaba?" dediğimde, "başka bir gece olsaydı olabilirdi ama gelinler masum görünmelidir." deyip ayrıca kalbimi çaldı. makyajımı tamamladıktan sonra "fotoğraflar da yardımcı olur makyajınızı yaparken" deyip fotoğraflarımı çekti. "ürünleri daha sonra alıcam." dediğimde hepsini listeledi, kodlarını ve fiyatlarını ekledi. mağazaya girdiğimde aklımda başka markalar da varken hepsini silinmiş oldu böylece.
  • soyle bir güzelliği var, lütfen küfür etmeden okuyun, sonunda sürpriz var.

280 liraya (evet, küfür etmeden okumaya devam edin) makyaj kursu alıyorsunuz 1.5 saatlik (önceden randevu lazım), yüzünüzün yarısına makyajı onlar yapıyor, yarısına size yaptırıyorlar. kendi yüzünüze göre makyajın her detayını öğretiyorlar, size uygulatıp doğru öğrendiğinizden de emin oluyorlar. sonra bunu face chart'a işleyip size veriyorlar.

ve sürprize geldik, eğitimi aldıktan sonra eğitim için verdiğiniz 280 lira vardı ya, işte onunla alışveriş yapıyorsunuz. yani eğitim ücretsiz oluyor aslında. "280 liralık ne alacağım lan çüş" demeyin. ürünler 30 küsür liradan başlar 100'e kadar gider. üstelik high end kozmetik markalarında mac kalitesine göre çok ucuzdur.
  • canlı hayvanlar üzerinde acımasızca test yaparak ürün geliştiren ve tavşanların gözlerini iritasyon deneylerinde kör eden zalim kozmetik markası. bu konuda sabıkalı estee lauder çatısı altındadır. tavşanların gözleri metal klipsler vasıtasıyla tutturularak, bu zavallı hayvanların gözlerini kırpmaları engellenir. ardından göz gibi hassas bir uzvun kabul edemeyeceği yakıcı-irrite edici hammadde tatbik edilir. tavşanların gözleri aşırı tahriş olur. sürekli tekerrür eden bu işlem sonucunda hayvan gözlerini tamamen kaybeder.
    daha sonra bu tavşanlar öldürülür. zerre vicdanı olan bir insan bunları satın almaz. mağdur bir tavşan

http://www.peta.org/…/search.aspx?testing=1&range=5
    http://www.peta.org/…/search.aspx?testing=1&range=5
  • calisanlari konusunda her elestiriye katildigim marka. yahu istinye park chanel magazasina gitsem calisanlar bu kadar boburlenip, ukalalasmaz gel gor ki bir bagdat caddesinde ya da istinye park'ta mac magazasina ugrayinca adamlar saniyor ki ilk kez makyaj urunu aliyoruz. hatta onu gectim ilk kez kaliteli makyaj malzemesi gormusuz gibi davraniyorlar.

yahu fondoten begensim 86 lira mi neydi ben de baya sevdim yani ama acik mi geldi bu bana diye kuzenimle konusuyoruz. cunku ben fondotenlerin ya en acik tonunu ya da yarim ton koyusunu kullanirim genelde. adam yarim ton koyusunu uzatti boynunuza surun boynunuzla uyumlu olmasi lazim dedi. surunce baktim havuc rengi gibi inanilmaz uyumsuz hemen sildim. turuncu kaldi bu dedim. tamam da surmedin ki sen daha bir kere azar isittim.

sonra bunu sallamayip en aciga bakmaya devam ettim almaya niyetlendim baktim gunes korumasi var bunun korumasiz olani yok mu dedim yok hepsi korumali dedi. gece fotograflarda cok parliyor genelde bunlar desim. iyi de elli faktor degil ki bu bilmem kac faktor diye yanit verdi. ben de almadan ciktim tabi.

bu tavirlar markayi kirletiyor bence. mac benim gozumde bu calisaniyla kalacak neticede. acilen kendilerini revize etmeliler. dort haneli rakamlarla satisa baslayan beymen'de bile rahat rahat gezebilirken 80 liralik fondoten icin kasikci elmasi gibi triplere giren magaza calisanlari hic hos olmuyor.
  • pakete değil içeriğe önem verdiğinden loreal fiyatına lancome kalitesini alabileceğiniz fakat türkiyedeki (akmerkez) satış görevlileri çok ukala ve kendini bilmez olduğu için her alışverişinizde sinir olup çıktığınız makyaj malzemesi markası. hayatımda gördüğüm en yaratıcı olmaya çalışan ama yeteneksiz makyaj personeline sahipler. geçen diyaloglardan bir örnek:

mac: hmm pembe mi? ıyy o renk size hiç yakışmaz. size turuncu allık verelim. (renk paletindeki en iğrenç turuncu allık bir ressam edasıyla yanağa sürülür.) işte bakın süper oldu.
    str: (o sırada o ışıklarda iyice punk orospusuna dönmüş suratına aynada dehşetle bakmaktadır. içinden bir hasbinallah çeker ve) hayır ben pembe allık istiyorum. şu numarayı
    mac:diyorum size o yakışmaaazzz...
    (yüz yıldır makyaj yapan ve neyin yakışıp yakışmadığına karar verebilecek yaşta olan) str: veriyo musunuz çıkıyım mı?
    mac: öfff buyrun..
    str:....

her gidişte aşağı yukarı aynı diyalog tekrarlanır. dertleri nedir bir türlü anlaşılamaz. yine de o kalite ve kalıcılığa değer.
  • bunların renk paletine ekmek bandırıp yiyesim var.
  • bunlardaki ticari zeka, bizim karaköy esnafında yok yeminle. bunlar makyaj yapıyorlar. para ödemiyorsun. karşılığı kadar ürün satın alıyorsun. adam hem sana ürünlerini kullandırıyor. hem adam gibi makyaj yapan birine makyajını yaptırıp senin iştahını kabartıyor.
    bunların kalemlerinden alırsan mesela onları açmak için ancak bu arkadaşlardan aldığın kalem traşı kullanabilirsin. 1 (yazıyla bir) kalem traşa 30 lira para isterler. böyle böyle döngüye giriyorsun.
    peki ben heteroseksüel erkek halimle bu kadar detayı nasıl biliyorum dersen, insan bazen bir avuç kimyasalın nasıl bu kadar para tuttuğunu anlamak istiyor :(
  • her mağazasında en az bir adet ukala, hadsiz ve kadın düşmanı 'ibne' çalıştırıyorlar. bunlardan henüz bir tanesinin tenime uygun tonda ürün verdiğini ben daha görmedim. atsan atılmaz satsan satılmaz.
  • tunali magazasina yagli musteri gidip girip, bu asalaklari asagilayici bir tavir takinmazsaniz kimsenin sizinle ilgilenmedigi marka. suc sizi insan yerine koyanda zaten. ha soyle bir ustten bakip, iki azar kayip, asagilayinca kicinizi yalayacaklar belli ki ama allahtan biz o kadar insan degiliz.
  • far, fondöten ve pudra kullanmadığımdan bu ürünleri hakkında yorum yapamıcam. ama;
    akmadığı iddia edilen gözkalemi-eyelinerı akıyo, rujları kalıcı diil, mascaraları beş para etmez... neyine ayılıp bayılınıyo hiç anlayabilmiş diilim açıkçası. kalite dersen, o kalitede ama çok daha kalıcı birçok seçenek var üç aşağı beş yukarı aynı fiyata. doğal diil zaten, hayvanlar üzerinde test ediliyo vs bunlar da diğer eksileri.
    bence boşuna abartılan bi marka. eksileyeceklere şimdiden kolay gelsin.
hesabın var mı? giriş yap