• türkiyede colgate ve oral b nin çıkarttığı ürünlerin, yanında şekerli su gibi kaldığı ağız gargarası. etkinlik açısından durum nedir bilmiyorum, ben de "ağzım yanıyor şimdi bakteriler kesin ölüyordur" salak düşüncesine takılmış durumdayım.
  • bunun gargarasını kullandıktan hemen sonra trafik polisi sizi durdurur ve alkolmetreye üfletirse 327 promil (ebesinin amı) alkollü çıkıyorsunuz. ben bugün bunu gördüm.
  • çok seviyorum ve yaklaşık 1 yıldır da düzenli olarak kullanıyorum, ancak dişimi sararttığını düşünerek nette biraz araştırma yapınca(bkz: listerine stay white) denilen ürününü bile kullansanız; içindeki thymol ve eucolyptol benzeri fenol türevleri nedeniyle özellikle gündüz kullanımlarında artmış diş sararmasından bahsedilmekte; kaldı ki ana ürünü turuncu renkli original (ki bu % 58 alkol içermekte) ile sararma kaçınılmaz denilmekte.
    daha da beteri karşıt çalışmalarda olsa 2008 yılında ve sonrasında yapılan çalışmalarda ağız içi kanser oranını arttırdığı (alkol nedeni ile) belirtilmiş ve zero piyasaya sürülmüş ancak onun da etkinliği düşük görülmüş.
    keşke yer temizleyicisi olarak kullanıldığı günler devam etseymiş diyor insan ki o zaman çok daha ucuz olurdu.
    sanırım eski yöntem tuzlu su ile gargaraya dönecem
    (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/listerine)

edit: tuzlu su ile gargara da her ne kadar bakterileri öldürüp ağız kokusunu azaltsa da, diş çekimi dışında uzun süreli kullanımı ağız phsını bozup, diş yapısını etkilediği için önerilmemekte imiş
    (bkz: http://health.howstuffworks.com/…r-as-mouthwash.htm)
  • bunu kullanmayi bugun dis doktorum yasakladi. yani tam olarak yasaklama degil ama kisitlama getirdi. en fazla haftada bir defa kullan istiyorsan dedi. bu sivi agizdaki faydali baktireleri de yok ediyormus. bir sise suya tuz ve sirke ekleyerek kullanmak en guzel ve saglikli yontemmis. zaten bu sirkenin ise yaramadigi bir mecra yok gibi. her derde deva.
  • karıncalardan şikayet mi ediyorsun arkadaşım? bulundukları yüzeyi bunla silince gelmiyorlar. yaptım oldu. ama nasıl bir ihtiyaçla onu dökmem kanısına vardığımı hiç sorma hala düşünüyorum. neyse ki sonuç mükemmel.
  • almanya'da 750 ml olan şişesi 2 euro.ülkemizde 500 ml olanı 15-16 tl.havar komşular havar.adamlar ayakta düdüklüyorlar resmen bizi.artık almanyadan gelen akrabalardan listerine isteyeceğim.
  • ilk kullandığımda otuzuncu saniye itibariyle ateşte yürüyen yetersiz badi ekrem gibi yaşlar süzüldü gözümden amk! o kadar para vermişiz bekle bekle bi mucize olsun.. ı-ıh. yok! ama ilginç bir şekilde müptelası oluyorsun. birçok farklı duyguyu o 1 dk. içinde zalımca yaşıyorsun. biraz mazoşizm, biraz sadizm, bir tutam da kübizm içeren ürün.
    ağzıma sıçtın ben de senin ağzına sıçayım listerin. köpek herif, bok..
  • ağızda kezzap çalkalamaya benzediği yönündeki yorumlar doğrudur. beni açıkçası çok yakmamaktadır cool mint olanı, fakat yine de uzun süre kullanmayı düşünmüyorum. hem zararlarını okudukça tırstım, hem de şöyle bir şeye sebebiyet verdi:

birkaç sene önce başlayıp bırakmıştım bu mereti, ama şu aralar ağız içi temizliğim yeterli gelmediğinden alıp bir süre kullanmaya karar verdim. sevdiceğimin yanında ilk defa kullandım geçende. banyodan çıktım, ooh ferah ferah öpeyim sevdiğimi diye yanaştım, bana tüm ciddiyetiyle "canım domestos kullandıysan neden açmadın camı, açsana hava alsın.." dedi saf saf. "hayatım ağzımı çalkaladım?" dedim, "sen domestosla mı ağzını çalkaladın?!?" dedi.

ikinci dediği geyikti galiba*, ama ilk söylediğinde gerçekten lavaboyu domestosla ovdum sanmış. ben de sanıyorum ki ferah ferah mis kokulu öpücem.
  • bunun nanelisinden bir adet aldıktan sonra birinin yüzüne hoh yapıp gözlerinin yanmasını sağlayabilirsiniz.
  • listerine cool mint aldım bitane ufacık bişi. öyle bişi ki işyerinin tuvaletinde gargara yaptıktan sonra yanımda ellerini yıkayan arkadaşa öpüşme teklif ettim. ya ben gizli bi ibneyim ya da bu alet aşırı bi "şu sn nefesin çok güzel kokuyor neden biriyle öpüşmüyorsun" hissiyatı veriyor. ikincisidir inşallah.
hesabın var mı? giriş yap