• ortalıkta sürekli kürt ve alevi olduğu dillendirilen yeni chp genel başkanı. fakat niye bu konunun üzerinde bu kadar durulduğunu anlamıyorum. kılıçdaroğlu dürüst bir insan, bu ülke için çok güzel şeyler yapacağına eminim *... bence pkk sempatizanı olmadığı sürece ve pkk'ya olan tepkisini ortaya koyduğu sürece hiçbir sorun yok...
  • en azından vaatleri olan bir muhalefet partisi başkanı olacağını bize ilk günden göstermiş çiçeği burnunda chp genel başkanı. o neydi öyle sürekli polemik, biri ip atar, öbürü laf yetiştirir, boş boş konuşurlar. "biraz umut verin insanlara kavga edeceğinize" temennisinin vücuda gelmiş hali olduğunu ümit ettiğimdir.
  • ülkenin en ciddi sorunlarından birisi olan, kürt sorunu konusunda ne düşündüğünü militarist kemalizme alkış tutarak aşikar eylemişti. lider olur mu olmaz mı nın cevabını da, bu konu ile ilgili söylediklerinden bir göz işareti ile çark ederek vermişti. ha buna rağmen bir kesime umut olmuştur. umulur ki bulundukları "tarihin karanlık kuyusu"ndan kılıçdaroğlu sayesinde, günümüze çıkarlar. gerisi, "iktidara geliyoruz" söylemleri şu "hal"leri ile şimdilik hayal. zira problemin baykal değil, chp'nin ve zihniyetinin kendisi olduğunu, deniz baykal'a bir anlamda haksızlık edildiğini, baykal ın en "güçlü" olduğu demlerde söylenirdi.
    (bkz: deniz baykal/#12865810)

chp delegelerinin ve chplilerin baykalcılıktan bir anda "kral öldü yaşasın yeni kral" tavrı ile kılıçdaroğluculuğa terfisi ise bir başka ilginç nokta.
  • şimdi de "chp laiklikten vaz mı geçiyor?" diye bir laf çıkmış.

demokrasi, laiklik olmadan uygulanması mümkün olmayan bir sistemdir. kılıçdaroğlu eğer laiklik meselesini demokrasi ile bağdaştıracak bir algı yaratma yoluna giderse, hem elit kesimini küstürmez, hem de akp'nin demokrasi söylemini zayıflatmış olur. ben olsam seçime kadar bu algıyı kamuoyunda yerleştirmeye çalışırdım.

bir de "sürekli işsizlik-yoksulluk derse, zengin elit kesimi kaybeder" diyenler var. chp'nin kalesi olarak görülen kıyı kentlerini kastediyorlar. bunların dertleri daha çok yaşam tarzı filan diye. ancak şunu unutuyorlar, chp'den başka oy verecek parti yok.
  • emre kongar'ın dünkü* köşe yazısından alıntıdır:
    ..

hiç kuşkusuz kılıçdaroğlu, chp'ye, chp örgütüne yeni bir ruh, yeni bir heyecan, yeni bir ivme kazandırdı. daha da önemlisi ülkede chp'li olan olmayan pek çok kişinin ortak umudu haline geldi. ona "gandi kemal" adını halk taktı. nasıl oldu bu?

sakin tavırları, bağırmadan konuşması, sıradan giyim kuşamı pek çok kişiden "pırıltısı yok", "karizması yok", "bürokrat kılıklı bir politikacı", "lider olamaz" eleştirileri alan bir "anti kahraman" nasıl birdenbire "kurtarıcı bir kahraman"a dönüştü?

denebilir ki, chp genel başkanlığı çok önemli bir makamdır. o makama oturana hemen umut bağlanır, o kişi hemen "kahramanlaşır".

ama kılıçdaroğlu olayında süreç tersine işlemiştir: makam kişiyi kahramanlaştırmamış, kişinin kahramanlaşması o makama gelmesine yol açmıştır. kılıçdaroğlu'nun "anti kahraman" imajı, aslında yozlaşmış siyasetin bütün simgelerinin "karşıtlığını" temsil ettiği için onu kahramanlığa taşımıştır.

..

sadece halka değil, kendi partisinin milletvekillerine de tepeden bakan, onlara "sizi buraya ben getirdim, bana biat edeceksiniz" uslübuyla davranan, "benim valim", "benim bakanım" söylemiyle, devlet gücünü kendi şahsında kişiselleştiren lider imajına karşı, hem halka hem kendi siyasal çevresine saygı gösteren alçakgönüllü bir kişilik sergileyerek sevgi ve saygı kazanmıştır.

..

sonuç olarak kılıçdaroğlu, hem bugüne kadarki çalışmalarıyla hem de bugünkü kurultay konuşmasıyla türkiye'deki siyasetin yozlaşmış simgelerine karşı çıkan bir "anti kahraman" imajı oluşturmuştur. üstelik de imaj danışmanı kullanmadan! bu imaj sonradan üretilmiş değil.. sahte de değil.. gerçek kimliğini, kişiliğini yansıtan bir imajdır. bir "anti kahraman", yozlaşmış bir siyasal sisteme karşı çıktığı ve bunu sahte bir düzenleme ile değil, doğal olarak kendiliğinden yaptığı için "kahramanlaşmıştır".

"kahraman" liderlerle yozlaşmış, yozlaştırılmış bir siyasal sistem, şimdi kurtuluşu, bu sisteme karşı çıkan bir "anti kahraman"da aramakta, onu "kahramanlaştırmaktadır".

kılıçdaroğlu'nun bu çelişkiyi çözecek ve aşacak bir kişilik gücüne, bir liderlik yeteneğine sahip olduğunu umut ediyorum.

emre kongar, cumhuriyet
  • "recep bey" seslenişlerinin bir kısmı şu adreste toplanan politikacı: http://atmarecepdinkardesiyiz.com/
  • hem alevi hem kürt hemde sol görüşlü olan chp'nin yeni başkanı...
  • en sonunda sünnetçisi ve manifaturacısıyla basın toplantısı düzenleyecek gibime geliyor. adamın pipisinden girdik gömleğinden çıktık iki günde. milletçe sıyırmış durumdayız sanırım, sen adama türkiye'nin umudu misyonunu yükle sonra pipisinde fazlalık var ehehe diye çemkir. yarak gibi adamlarız afedersin.
  • gömleğinin ederini tartıştığımız.
    halbuki kılıçdaroğlu halka yakınım demese, vaatleri halk için olmasa "yesin tabi, hakkı adamın, yiyor ama parti için, nihai amaç için yapıyor bunları" der, helali hoş ederdik.
hesabın var mı? giriş yap