• baskalarinin pesinde kosup isimi yaptırmaya calisacagima kendim yaparim, kafam rahat eder, anlamina gelen atasozu.
  • zencilerde olmayan söz. adam iki sene et mi yesin amk? bizimki günü kurtarmak :/
  • işte asıl hayat guruları bu sözleri bulan ademler. yoksa içindeki enerjiyi hisset, kendi gücünüze inanın, tüm sorunlar beyinde bitiyor falan filan hikaye. bence tarih denen zanaat bu meselelere eğilmeli, bu ve buna benzer lafları bulan isimsi kahramanların peşine düşmeli. yoksa yemişim kanuni'sini abdülhamit'ini, bana faydası olmayan kilisenin papazını yefalleyim durumları. ki bakın mesela papaz ve faydacılık eksenindeki bu söz de üzerinde araştırmalar yapılmayı hak ediyor.

kendi kısıtlı metin dağarcığımla bu kasaba minnet etmeme tavsiyesinde çok gerilere gidemedim. galiba on dokuzuncu yüzyılda filan mevcuttu yazılı olarak ama daha evvel de vardır muhtemelen. bir diğer çok sevdiğim, adeta hayat felsefesi haline getirdiğim söz olan "elin sikini görmeyen kendininkini piyade tüfeği sanır" deyişiyle (ki hayatıma yön veren sözlerin hep sikli soklu olması manidar oldu şimdi, ama neylersiniz işte, nokta atışı yapmış zamanında şu lafları icat edenler) baya baya 300-400 sene öncesinin metinlerinden birinde karşılaştığımı hatırlıyorum. ulan tüfek daha yeni icat edilmiş, sen ne ara lafı koydun be mübarek?
  • (bkz: kasap bahane)
  • eşşeği çamura saplananın sahibinden kuvvetlisi yoktur atasözü ile desteklenebilir.
  • (bkz: can yücel)
  • kendi isimi ne pahasina olursa olsun kendim gorurum, baskasından medet ummayi sevmem anlaminda super atasozu
  • bir türk erkeğinin hayatta yapmayacağına, gerçekleştirmeyeceğine inandığım sözler bütünü
  • (bkz: cocugumu keserim)
    (bkz: kes)
hesabın var mı? giriş yap