• (bkz: öz)
    (bkz: üvey)

benim zamanımda vardı, yoktur artık kalmadı öz üvey.
  • birde ''orman koymak'' vardir ki baska hickimse bilmez. mesela futbol sahasinda oynayan kucuklerden sahayi almak orman koymaktir.
  • her kadıköy anadolu lisesi öğrenisinin ve mezunun akıcı bir şekilde konuşabildiği, güzel türkçemizin yazış versiyonu."yalan olmak", "yalanlamak", "yalan yapmak", "yalaaan!" gibi ifadeler 96 mezunu yatılılar tarafından jargona sokulmuştur. esasen "yalanlamak" ve "yalan yapmak" derse girmeyip yatakhanede uyumak anlamında kullanılır. çıkış noktası ise bi ara kasede kaydedip sabahları kolumu yataktan dışarı uzatıp teybin düğmesine basarak bütün yatakhane'ye dinlettiğim ajda pekkan'ın "yalan dünya herşey bomboş, hancı sarhoş yolcu sarhoş" adlı şarkısıdır. "yalan olmak" deyimi ise "yalanlanan" ya da "yalan yapılan" şeyin cümlenin nesnesi olması halinde kullanılır. "ben ilk dersi yalanlıyorum abi" yerine "ilk ders yalan oldu be abi" denilebilir. "yalaaan!" ünlemi ise "yalan yapmak" ya da "yalanlamak" eylemlerinin gazlayıcısı olarak kullanılır. dersi "yalanlamak" istemeyen birisinin "abi ilk derse girmem lazım devamsızlık çok oldu" lafı üzerine umursamaz, rahat, ve pişkin bir ses tonu ile "yalaaan!" ünleminin kullanılması karşı tarafın direncinin ve haliyle sözü edilen ilk dersin de kısa bir süre içinde kırılmasıyla sonuçlanır.
  • 1) ormana geldik yaz geldi:
    2) beyler sahayı terkedin, topu da bırakın..
    3) ışıklar onda söneceeeeekk..(yatılılar için)
  • hacılamak lafının da kadikoy anadolu lisesi'nden çıktığı söylenir. bu deyişin, - 97 ve öncesi mezunları bilirler - 30 lu yaşlarına geldiği halde hala mezun olamamış hacı lakaplı muhteremin diğer öğrencilere ait menkul ve gayrimenkullar üzerinde hak iddia etmesi üzerine doğduğu rivayet edilir.
  • databaaannnnnggggaaaaa
    (bkz: databank)
    asiri buyuk, abarti seyler icin kullanilir *
  • bu ağızda konuşmaya son derece alışmış kadıköy anadolulunun yanına başka bir kallı bulamaması durumunda topluluk içinde uzaydan gelmiş gibi bakılmasına sebebiyet veren adeta bambaşka bir dil.
  • yarraaam kelimesini tur tur sekilde dilimize sokan cengaverlerin hitap seklinden meydana gelen agiz.
    (bkz: kufretme yarraam aile var)
  • (bkz: az çorba)
  • * ebedi kafa..
    *kafffama göre..
    *upgrade e geeeel..
    *kaaamooon..
    *darlamak (bkz: darladın beni) (bkz: olm çok darladı herif yardım et)
    *sımsıkı herif
    *zabbaha kadaar
hesabın var mı? giriş yap