• tüm arap ülkelerinden önce türkiye'ye deprem için yardım gönderen, türkiye'nin gerçek dostu olan ülkedir. bu saat oldu araplardan hala ses yok.
  • israil'e düşman diyenin aklını sikeyim.
    100 yıldır "ümmet" denilen müsibet ülkelerden çok faydası olmuştur bize.
  • 450 kişilik ekibiyle türkiye'ye en çok personel gönderen ülke. küçücük bir ülkeden bahsediyoruz. gönderdiği 450 kişi sıradan insanlar değil. israil'de de bu işi yapan, profesyonel eğitim almış, çatışma ve savaş koşullarında bile çalışabilen uzman bir ekip. 150 ton malzeme ile!

bitti mi? hayır. istihbarat teşkilatı ve idf bu ekibi destekliyor. nasıl? uydu görüntüleriyle çözümleme yapıyor ve karadaki ekibi yönlendiriyor. taramalar daha hızlı yapılıyor ve kurtarma faaliyetleri etkili biçimde yürüyor. bakınız, bu sıradan bir insanlık faaliyeti, yardım vs. değil.

israil aynısını '99 depreminde de yaptı ve yüzlerce türk'ü kurtardı. şimdi çok daha donanımlı ve teknolojik olarak üstün bir şekilde türk halkını kurtarmaya kendini adamış bir ekip var ortada. bunu hatırlayın. israil'in azerbaycan'a verdiği desteği de hatırlatın. yarın öbür gün islamcı hükümetiniz zırlamaya başladığında, bilin ki bu halk ve bu ordu sizin dostunuz. şabat'ta çalışmaları için hahambaşılık özel bir izin çıkarttı ve kurtarma çalışmalarına devam edilecek. şabat'ta! yahudi halkı çalışacak ve buna israil hahambaşılığı onay verdi! hayatında en az bir yahudi ile yakınlık kurmuş biri bunun ne demek olduğunu bilecektir.

teşekkürler kardeş ülke israil! teşekkürler israil ordusu, idf! teşekkürler bütün müttefiklerimize ve komşularımıza.

düzeltme: mevcutta en fazla kurtarma ekibi gönderen ülke azerbaycan. israil'in ekip sayısı da arttı gelen son doktorlarla birlikte; ancak sürekli entry'yi güncel tutamayacağım maalesef. okuyan herkes ana fikri anlamıştır diye ümit ediyorum. sayılara da pek takılmanın önemi yok zaten. burada insan üstü, büyük bir çaba ve vefa var. tekrardan herkes sağ olsun, var olsun!
  • tekrar şaşırtmayan ülke olmuştur. depremden sonra yardıma koşacağını ilk belirten ülkelerden biridir.
    israil dost olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. ümmet nerede?
  • 17 ağustos depreminde annem ve kız kardeşim enkaz altında kalmıştı. binaya saatler sonra vardığımda kurtarıldığını söylemişlerdi. çıplak ayaklarla sakarya devlet hastanesine doğru koşmuştum. bahçede ilk gördüğüm israil bayrağı ve ekipleriydi. hayatımda o anı unutabileceğimi sanmıyorum.
  • an itibariyle ısraelden 150 asker 30 doktor 100 hemsire 8 ucak seyyar hastane gaziantep hava alanina bir sürü yardım kolileri ile inmiştir
  • hiçbir zaman yunanistan ve ermenistan gibi türk düşmanı olmamıştır, ne okullarında ne de devlet politikasında türk düşmanlığı yoktur çünkü türklerle tarihte hiçbir problemi yoktur, yahudiler tarihte hiçbir zaman türklerle savaşmamıştır, türkiye ve israil arasındaki en büyük problem kudüs’ün statüsüdür, bu iki gerçek türk düşmanı ülkeyle israil’i bir tutmak yanlıştır.

edit: ben israil’i övmek için yazmadım bu yazıyı, tabii ki ülke arasında problemler, sorunlar olur ama yunanistan ve ermenistan’ın düşmanlığı tarihsel, kurtuluş savaşında yunan denize döküldü, 1915 olaylarında ermeniler osmanlı köylerini yaktı ve sürüldü, filistin arabistanlı lawrence’ın kışkırttığı araplarla kaybedildi.
  • nüfusunun yüzde 74'ünün yahudi, yüzde 21'inin arap olduğu ülke.

yahudi soylu olup dışarıdan gelsen de vatandaşlık alıyorsun. ibranice dışında arapça da resmi dil. cuma ve cumartesi (şabat günü) günü tatil günleri çalışmak yasaktır. pazar ilk iş günleridir. erkekler zorunlu 2.5 yıl askerlik yaparken, kadınlar 2 yıl yapar ve iyi maaş alırlar. israilli araplara askerlik zorunlu değil. israil, 2023 yılı için tahmin edilen milli geliri ile 196 ülke arasında dünyanın 29. büyük ekonomisi ve 55 bin 536 dolar kişi başına düşen milli geliri ile dünyada 13. sırada yer almakta. israil ekonomisi yüksek teknoloji ürünlere yoğunlaşmış durumda. bir örnekle açıklamak gerekirse israil borsasının en büyük 35 şirketinin 14 tanesi yüksek teknoloji firması. siber güvenlik alanında dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında gelen israil’in gayri safi milli hasılasının yaklaşık %15’ini bilişim şirketleri oluşturur. ülke vergi gelirlerinin %25’i de bu firmalardan toplanır. toplam istihdamın %10’u bu sektörde çalışıyor. israil, 2021 yılı insani gelişmişlik endeksine göre dünyada 191 ülke arasında 22, ortadoğu'da 1. sırada. basın özgürlüğü endeksinde de 86. sıradadır. yahudiler de müslümanlar gibi domuz eti yemez. kendilerine ait helal belgesi olan kosher damgalı ürünleri tercih eder. dünya ülkelerinde de kosher damgalı marketlerinden alış veriş yaparlar. erkekleri de müslümanlar gibi sünnet olur.

sınırlı doğalgazı hariç yeraltı kaynağı olmayan, çölün üzerinde oturan israil, dünyada eğitim sistemi en iyi olan beşinci ülke ve oecd tarafından 2017’de yayınlanan rapora göre en eğitimli üçüncü ülke konumunda. eğitime verdikleri önem sayesinde, israil kişi başına düşen mühendis sayısı ile birinci sırada yer alıyor. israil’in tüm dünyada yayınlanan bilimsel makale oranının tüm dünya nüfusunun oranından hemen hemen on kat daha fazla olduğu söyleniyor. ayrıca küçük nüfusuna rağmen israil, en fazla nobel ödülü kazanan on ikinci ülke konumunda. israilli bilim insanları tarım, bilgisayar bilimleri, elektronik, genetik, tıp, optik, güneş enerjisi ve daha birçok mühendislik alanının gelişimine katkıda bulunmuştur.

bugün ülkemizde üretilen muzların verimi konusunda israilli uzmanlardan yardım alınmıştır. su fakiri olan israil, denizdeki tuzlu suyu arıtıp kullanır ve bizden su ithal eder. tarımdaki damlama sulama sistemini bulan da israil'dir. topraklarının üçte ikisi çöl olmasına rağmen, tarıma elverişli %20’lik alandan büyük oranda verim elde edebiliyor. gelişmiş tarım teknolojileri sayesinde tarım üretimi son 25 yılda 7 katına kadar çıkmış. israil, parlatılmış elmas sektöründe de sözü geçen ülkelerdendir. geçmişte bize ileri teknolojinin ülkemize transferiyle beraber, ortak üretim teklif etmişlerdir.

link

bütün bu süreçler israil’i bugün dünyada startup ulusu olarak tanınmasını sağlıyor. dünyada kişi başına en fazla startup sayısı israil’de ve dünyada en yenilikçi ülke kategorisinde yedinci sırada bulunuyor.

daha önce osmanlı devleti zamanında ülkeye yerleştirilen yahudiler ve atatürk döneminde hitlerden kaçan yahudi bilim insanlarının ülkemize gelmesiyle yıllar içinde ülkemize olumlu katkıları olmuştur.
    edit: bazı düzenlemeler ve bilgiler eklendi.
  • suriye'de bulunan 1 esirleri için- evet sadece 1- suriye'ye 1.2 milyon dolarlık aşı verip esiri geri almışlar.
    bunlar gerekirse 1 askerleri için lübnan'a dalıyorlar, gerekirse 1 askerleri için 2 bin filistinli mahkumu bırakıyorlar gerekirse de 50 yıldan uzun süredir diplomatik ilişkilerinin olmadığı ülkeye aşı veriyorlar. bazıları da kendilerine dünya lideri demeye devam etsin.

debe editi: (bkz: sma hastası ayaz bebeğin dört ayının kalması)
  • 1999 depreminde de israil herkesten önce gıda, ihtiyaç maddeleri göndermiş ve ilk olarak adapazarında depremzedeler için prefabrik köy kurmuştu.

hatta dönemin israil başbakanı bizzat türkiyeye yani adapazarına gelmişti.

sağol israil, varol.

şalom.
hesabın var mı? giriş yap