• turklerin fizik bir'le binlerce yil once tanistiginin bir kaniti.
    v hiziyla giden bir cismin (at) birim zamanda aldigi yol (ki buna dx/dt gozuyle bakilabilir), v arttikca artacaktir. birim zamanda bok atiyorsa da, boklar seyrek dusecektir.

(yıllar sonra edit: gerçeği şöyledir: (bkz: tez atın boku seyrek düşer))
  • benim anladigim, demeye cali$tigi $u olan atasozu:
    her durumun iyi yanlari oldugu gibi, kotu yanlari da olur. yari$ta birinci gelmek icin hizli at makbuldur. ama yari$ "bir turda alana en cok bok birakma yari$i" ise o zaman hizli at iyi degildir yani. en iyi at duran attir hatta. (bkz: oha) (bkz: ne dedim ben)
  • nerde seyrek düşmüş at boku görsem, ordan geçip gitmiş olan atın pek bir hızlı gittiğine kanaat getirmeme yarayan atasözü.

-snıff snıff..ha!... oha!! na bak buraya tepeleme sıçmış.
    -fazla uzağa gitmiş olamaz.
  • "bir halt yiyorsaniz bunu cabuk yapin ki anlasilmasi zor olsun" gibi bir anlami olabilecek atasozu.
  • açık ara en favori atasözüm.

bunu diyen atamızın nyquist sampling theoremden ve poincaré maplerden sadece bir adım ötede olduğunu düşünüyorum.

- hüseyin abi, hızlı giden atın boku seyrek düşer abi.
    + ne güzel dedin lan.
    - abi atın tur zamanı sıçma periyoduna denkse boku hep aynı yere düşer.
    +.....
    - hüseyin abi bi de şey var, atın sıçma periyodunun tur zamanına oranı irrasyonelse her yer bok olur abi.
    + .... o ilk dediğin iyidi onu yazayım ben bir yere...

bu atasözü olayında arkadaşlar önemli.
  • anlami pek bilinmeyen ama anlamliymis gibi gelen bir atasozu. sacmalamak icin kullanilir.
  • benim bildiğim bu söz köylerde şu şekilde kullanılır:
    misal, bir fasulye tarlasını çapalamak için toplanmış insanlar düşünelim. bu insanların kadın olsun erkek olsun ortalama olarak çalışma hızları birbirine yakındır. hemen hemen hepsi tarlanın sonuna yakın zamanlarda gelirler. toprağı havalandırmak için bir sağdan bir soldan köke yakın çapa atarlar. bazı çakallar vardır, onlar çok hızlı giderler. tarlanın sonuna bir anda varırlar, ama bir bok yapmamış olurlar. benim anladığım anlamı budur.
  • hızlı iş yapan kişinin kusuru az olur, ya da yavaş iş yapan bir kişiye göre daha az göze batar anlamında kullanılan atasözü.
  • felsefenin fizik bilimi ile yoğrulması sonucu ortaya çıkmış atasözümüz.
    öyleki; iki bok parçası arasıdaki mesafe ve atın makatının yerden yüksekliği ile atın hızı hesaplanabilir.

varsayım: at bokunu serbest düşmeye bırakıyor. yani fırlatmıyor.

çıkarsama: at durursa ya da yavaşlarsa ortalığı bok görütürür.
  • at üzerinde giderken ok atabilen türklerin koşarken sıçan atları olması olayına farklı bir yaklaşım getiren atasözü.
hesabın var mı? giriş yap