• colonialism ve etik üzerine yazılmış bir roman.

colonialism'in medeniyet ışığından yoksun kalmış karanlık bölgelere ışık götürme idealinin gerçekte nasıl maddi çıkar elde etme noktasından öteye geçemediğini gösterir.

ayrıca, insanın kendisini baskı altında tutan toplumsal kurallardan ve kendisini tanımlamasını sağlayan toplumsal normlardan uzak kaldığında neler yağabileceğinden bahseder. (bkz: kurtz) insanın yüreğindeki karanlık, insan karanlığın yüreğine gittiğinde ortaya çıkar.
  • ufak bir veletken sahip olmustum bu oyuna, ilk ciktigi seneydi sanirsam. dahice yazilmis senaryosu ve super tasarlanmis bolumleriyle takilmam cok gecikmemisti, oyunun yaklasik %25'ini bitirdikten sonra ilerleyemez hale gelmistim.

aradan yillar gecti, ufak cocuk buyudu ruya gitti*; torrent denen dalga sayesinde cocuklugumu etkilemis oyunlari bir bir indirdim, heart of darkness ile basladim olaya.
    ulan ufakken begenmisiz oynamisiz da, bu yasta anladim ki bu oyun cocuklara gore degil arkadas. mina koyum oyle oyun mu olur, ufacik cocugu yiyolar elbiseleri dislerinin arasinda kaliyo maydanoz gibi, ayakkabisini tukuruyolar falan. ne lan bu cannibal holocaust gibi?!
    kisacasi infogrames calisanlarina mi kufur etsem, oyunu "sahane, ruyalar diyari gibin pust gibin bisey" diye tanitan level dergisine mi bilemedim ama bugun cinsel hayatim bu kadar sorunluysa sebebinin bilincaltima yerlesen bu oyun oldugunu dusunuyorum.

ha bu arada, o zamanlar aylarimi harcayip iki bolumden daha fazla ilerleyemedigim oyunu 1 gunde bitirdim. o 1 gun gecmek bilmedi anasini satayim, nabiz ortalama 250'den asagi atmadi.

bir de oyunun sukela bir yanini anlatalim da tam olsun :

--- spoiler ---
    oyunu bitirince sinematik girer, andy kardesimiz aslinda ruya gormustur (gerci orasi da supheli, zira andy uyaninca annesi gel evladim falan der ama ayni anda maceradan maceraya kostugumuz diyarda esyalarimiz kalmistir, entrika yapmis adamlar kisacasi). sinematik bittikten sonra bonus bolum baslar. koyu mor bir mekanda kirmizi gozlu siyah duman benzeri yaratiklar ucusmaktadir, dikkat etmezseniz oldururler falan. bolumu gecmek icin bunlari oldurmekten ziyade olmemek lazimdir. bu bolum de bitince "simdi kutudan cikan 3d gozluklerinizi takin" der ve son sinematik bastan sonra 3 boyutlu olarak gosterilir. boyle guzel bir detaya sahip oldugu icin heart of darkness gozumde bir basamak daha yukselmistir.
    --- spoiler ---

bitti.
  • kafamin basmadigi bir joseph conrad romani.
  • hannah arendt'e göre insanın karanlık bir yüreğe sahip olduğunu en iyi anlatan romandır. insanın karanlık bir yüreğe sahip olması insanın mayasına karılan kötülükten, insan doğasına içkin bir kötücüllükten kaynaklanmaz. arendt, böyle bir özsel kötülük (veya iyilik) anlayışını reddeder.

bu ifadeyle kastedilen daha ziyade insanın yüreğinin gölgeli ve karanlık bir derinliğe sahip oluşudur; söz ve edimlerimize yön veren güdülerin tam manasıyla belirlenemeyeceği ve önceden kestirilemeyeceğidir. bizi neyin (veya nelerin) güdülediğini tamı tamına anlamak veya bilmek neredeyse imkansızdır. çünkü edimlerimize yön veren güdüler sürekli değişir. insanın yapıp ettiklerinin çoğunlukla bir tutarlılık arz etmemesi de bundandır. kural olan daha ziyade tutarsızlıktır. insan, her an her şeyi yapmaya muktedir ve tekinsiz bir varlıktır. insan, yüreğinde uçurum(lar) barındırır. yüreğindeki gölgeler sürekli yer değiştirir. insan, yer değiştiren gölgedir.
  • 4 yıllık bir çalışma sonrası eric chahi tarafından yapılmış bir platform oyunu, oyun another world'e benzer fakat yönetilen karakter bir çocuktur, render grafikler üzerine, oturtulmuş çizgi karakter wardır, zamanının tüm "batlamış 3d"lerine karşın 2 boyutludur, hatta boyutsuzdur, çocuk köpeğinin peşinden boyutları kaybeder, "iyi ve kötünün sawaşı" diye nitelendirilebilir, bi ying-yang teması da içerir kendine göre. tutulmamıştır, yazıktır.interplay tarafından yayınlanmıştır üsteliq.
  • celine'in gecenin sonuna yolculuku yazarken esinlenmiş olması muhtemel olan kitap. edebiyat öğrencileri kurtz'un "oh the horror, the horror" dedigi yere dikkat etmelidir, sorular hep o civardan gelir.
  • oynadığım en muhteşem platform oyunu, hatta muhtemelen bu oyunu oynayan her kes için en muhteşem platform oyunuydu bu. hikayesi, animasyonları, yarattığı korku....bu aralar fellik fellik aratıyor kendisini, bulsakta yeniden oynasak cinsinden....
  • çocukluğumda kıçımdan kan getirip etrafı berbat etmiştir. belki o zamanlar uzuvlara hakimiyetin şimdiye kıyasla daha kısıtlı olması neticesiyle kanırta kanırta oynadığımı hatırlıyorum. çok zordu bu oyun yahu. kanlar içinde oyunu bitirdiğimde de oyun sonu demosunu da izleyememiştim ayrıca. allah belanı versin korsan!

aynı dönem, benzer zorlukta, yakın güzellikte bir başka platform oyunu için; (bkz: oddworld abe s oddysee)
  • yıllar sonra tekrar bulup kurduğum defalarca bitirmiş olmama rağmen oynamaktan kendimi alamadığım şahane platform oyunu
  • zamanla kaybolup gitmiş, uzun süre internette aranmasına rağmen bir türlü bulunamamış, cd'si kaybolunca beni deli gibi arayış içerisine sokmuş, enfes bilgisayar oyunu, 90'lı yıllarda pek oyun oynamamış olanlar bilmese de, o dönemin en başarılı oyunlarından birisidir kanımca, hakettiği ilgiyi görememiştir o ayrı.

http://www.mobygames.com/…t-of-darkness/screenshots
hesabın var mı? giriş yap