• radikal'de cesetleri satışa çıkardığını yazmışlar.. yalnız yazının sonunda body worlds leipzig'de devam ediyor diye eklemişler.

lan sergi burada.. tophane'de hatta. e sen böyle bitirirsen haberi ben niye ciddiye alayım ki yazdığını be radikal'im. gazetecilikte devrim yapmışlar güya.. devrimi geçtim, doğrudüzgün yapın işinizi o bile bize yeter.
  • kendisi de öldüğünde aynı şekilde plastinasyon tekniğiyle korunmak ve dilimlenmek istemektedir. "böylece her bir parçam bir başka üniversiteye gönderilir, ben de gerçek hayatta yapmamın asla mümkün olmadığı bir şeyi yaparak birden fazla yerde öğrencileri eğitebilirim" diyor. hasta mıdır yoksa dahi midir orasını bilmem, ben çok özel ve saygıdeğer bir adam olduğunu düşünüyorum. börtü, böcek yiyip de hiçbir işe yaramamasındansa, bilime ve sanata hizmet etmek için bedenlerini bağışlayan insanlar da en az kendisi kadar özel tabi, o da ayrı bir mevzu.
  • genelde tip ogrencileri yaptiginin etik olup olmadigi konusunda emin degiller. kendisinin "hasta" oldugu yolunda inanis mevcut..

bildigim kadariyla, ic organlarla calisirken falan kesit kesit kesiyor onlari, ince tabakalar halinde, sonra kendi gelistirdigi plastinasyon yöntemiyle cürümelerini engelliyor.

inanilmaz güzel eserler cikariyor ortaya ama. estetik duygusu oldugu kesin. yaptigi sadece kesip bicmek degil yani. kadavralari belirli anlarda dondurup, heykeltras gibi calisiyor. tabii bunu yaparken, sadece insan vücudunun disini görmüyoruz, röntgen gibi vücudun tüm ayrintilarini görüyoruz. sadece insan cesetleriyle degil, hayvanlarla da calismalari mevcut. mesela ata binen adam gibi.

potpuri gelsin:

- sevisen cesetler 1 yasaklanmis sergilerin bazilarinda.
    - sevisen cesetler 2
    - hamile kadin unutulmazlardan.
    - bu da manyak bisii.. beyinlerin ve omurgalarin yerine dikkat..
    - kart oynayan tayfa.. insana en cok benzeyen bu arada von hagens'in ta kendisi..
    - dans
    - spor yapan insanlar konulu calismalari da mevcut. tabi burada anatomi bilgisi olmadan, yani spor yapan insanlarin gergin vucutlarinin -icten- nasil göründügünü bilmeden böyle sonuclarin cikamayacagini da unutmamak gerekiyor. basketbol
    - ata binen adam. at üzerinde de calisilmis tabii ki..
  • 1945 dogumlu alman anatomi profesoru. plastinasyon teknigini kesfetmis kisi. ayrica kendi kafasini kestigi icin hastanede 6 ay kalan psikopat doktor.
  • paul virilio 'nun/nin(?) aşağıda bir kesiti sunulmuş olan değerlendirmesine konu olmuş şahıstır.
    "schopenhaur görsel sanatların yaşama acısına karşı bir destek olduklarını söylemişti. yirminci yüzyılda ise, düşüncesiz bir alışkanlıkla kadavralarını bilimsel gözetlemeciliğin ellerine bırakan bireyler için, bugünlerde de kadavralarını yine doktor von hagens gibi birinin "sanat"(?)ına bırakan bireyler için görsel sanatlar acı ve ölüme sürüklenmek demek."

kaynak için (bkz: enformasyon bombası)
  • benimde 2002 yilinda ingiltere de body worlds adli sergisine bilhas gidip gordugum plastinasyon teknigi sayesinde vucutlarini bagislamis insanlarin anatomik yapilarini dilim dilim gosterebilen, sergisinde sigara icen bir insan cigerinden tutun da kalp kapakcigi takilmis bir insanin kalbine kadar hatta insanlardan ziyade bu teknikle hayvanlarin anatomik yapilarini bile incelemiş insanin kendi organlarini tanimasi acisindan enteresan bi sergi yaratmis olan alman profosoru.

daha fazla bilgi icin www.bodyworlds.com
  • cin´de idam edilmis kisilerin cesetlerini sergiledigi yönünde zamaninda spiegel haber yapmisti. kendisi ayni zamanda uzakdogu ülkeleri ile iyi bir kontakt icindedir. malum avrupali kendi cesedini orada burada acik secik sergilenmesini onaylamiyacagindan, geriye gariban ücüncü dünya ülkesi vatandaslari kaliyor. gelistirdigi plastination teknigi ile bilime katkisina birsey demiyorum fakat bunu ticarete dönüstürmesi ve idam kurbanlarini mal gibi kullanmasi kesinlikle tasvip edilemez. en son kaldigim sehirde yaptigi sergide iki cesedi seks yapar sekilde sergilemesi büyük tartismalara yol acmis, belediye baskanimiz olaya direkt el atmis, cektigi carsaf ile sahneyi sansürlemistir.

gercek adi gunther gerhard liebchen´dir, karisinin soyadini sonradan almistir.
  • kafasında fötr şapkasıyla doğmuş anatomi profesörü. biraz deli gibi sanki.
  • bilimin, sanat ve delilikten ayri bir sey olmadigini ve pazarlanabilecegini en uc noktada kanitlayan adam.
hesabın var mı? giriş yap