1764 entry daha
  • çok çok uzun şeyler yazmak istiyorum aslında ufak bir biyografiye dönüşecek kadar amma velakin
    dünya edebiyatının en yoksul en fakir en zorlu hayatını yaşayan yazar olarak bildik ki öyledir gerçekten özgür olarak iki kitap yazmıştır insancıklar ve beyaz geceler öteki kalan bütün kitaplarını borç veresiyesi olarak daha yazılmadan satılmış borçları kapatacak eserler olarak yaratmıştır

karamazov kardeşlerde artık vedasıdır ve ne özgürdür tamamıyla ne para için yapmıştır ama hayatı çok kötü dediğimiz yazarın babası o dönemde askeri doktor küçük bir evde büyüdü işçi binalarında öldü hepsine tamamız ama türkiye'de kaçınızın babası doktor ya da iki nesil üç nesil öncesinde dedeleri doktor fabrika sahibi vs entellektüellik ailede başlıyor dedesinin üniversite mezunu olduğu kaç kişi var

balzac, dickens hepsi burjuva, işçi devrimcileri olan karl marx babası hukukçu engels babası fabrikatör hepsinin babaları bir şeydir dünyada isim yapmış bir şeyler başarmış ünlü kişilerin yüz kişide bir tanesi gerçekten sıfırdan başlıyordur ama bana denk gelmedi varsa yeşillendirin biyografisini okuyalım o yüzden en varoşu dediğimiz dostoyevski bile başlangıç olarak bizden iyi durumda benim gözümde
  • "onun kalemini tanrı yönetiyor."

tolstoy
hesabın var mı? giriş yap