aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • içinde bulunduğumuz dönem itibariyle, hiçbir şey yokmuş gibi şarkı yazıp söylemeye devam eden sözümona sanatçılar gibi gözünü-kulağını-ağzını kapatmamış; aksine "görüyorum, duyuyorum ve söyleyeceğim" demiş olan mor ve ötesi'nin yeni marşıdır!

ülkedeki protest müzik eksiğinin buram buram hissedildiği bu dönemde, "bizden" birilerinin de bu ışe el atmış olması ziyadesiyle gururlandırdı.
    korkmadan, babalar gibi!!!

cambaz gibi, uyan gibi, doğru yanlış gibi, eski şarkısı gibi, darbe gibi... ve şu an aklıma gelmeyen onlarcası gibi... yüzümüze tokat gibi çarpan sözleriyle alarmı sürekli 5 dakika daha erteleyen bizleri, o tatlı uykusundan uyandırmış bir gruptan bahsediyoruz.

susacak mıydı tüm bu olanlara?

"...belki hiçbir şey
    böyle zor olmazdı
    biraz daha mutlu olsaydın..."

hep söylemişimdir... keşke annesi babası çok sevseydi kendisini...
    meselâ, babası hayalindeki mesleği seçmesine izin verseydi. şu an çok farklı yerlerde, en çok da gönüllerde yeri olurdu.
    meselâ, görücü usulü ile evlenmek yerine sırılsıklam aşık olsaydı...
    sevilseydi... sevmeyi öğrenseydi...
    insanı, ağacı, havayı, toprağı, hayvanı...
    belki mütevazı bir hayat gerekiyordu. kimine fazla gelir elinin altındakiler. aşırısı seni mutsuz eder, sonrasında çevrendekiler mutsuz olur... bulaşıcı değil mi bu hisler?

şarkı muhteşem, müzik muhteşem, sözler muhteşem...
    kaç kişi ağlar bu şarkıyı dinlerken bilmem ama ben ağladım. yediremiyorum bazı şeyleri gururuma, ağır geliyor.
    bazen bir yerlerde beylik laflar edeyim diyorum, kelimeler boğazıma düğümleniyor... yutkunuyorum ama geçmiyor boğazımdan yaşamak!

belki bu şarkı yardım eder bize... tercüman olur söylemek isteyip söyleyemediklerimize...

teşekkür ederiz mvö, o dik başlarınızdan öperim hepinizi!

"gitmedim işte,
    yenilmedim de !!!"
  • muthis sozleri olan bu sarkiyi yorumlamak istedim

ters yönden gelen (medeniyet yolundayken, tam tersi yola giren)
    bıçkın başkanım (baskan olarak kimden bahsettigini yazmama gerek yok)
    ağlamazsan bir çift sözüm var (artik dayanamiyorum, bu sarkiyi yazmak istedim)

hep sen istedin, ben de dinledim, artık benim de zamanım var (bizi hicbir zaman dinlemedin, sadece kendin konusyun, secim gumbur gumbur geliyor ve artik bizim zamanimiz basliyor)

gitmedim işte (ya sev ya terket)
    delirmedim de (o kadar sey yaptilar ama hala akil sagligimiz yerinde)
    anlatan benim
    seni ve her şeyi

belki hiçbir şey, böyle zor olmazdı, biraz daha mutlu olsaydın (bu kadar nefret dolu olmasaydin, kutuplasma yapmasaydin)
  • çocuklar... fark ettiniz mi bilmiyorum ama konserde ne biçim gider lan bu şarkı. bak gel, benimle birlikte hayal et.

sahnede mor ve ötesi, bir sonraki çalacakları şarkıya hazırlanıyorlar. etrafında müthiş bir kalabalık var, plastik bardaklarından biralarını yudumluyor herkes, sevgililer sarmaş dolaş... derken kerem özyeğen şarkıya giriyor, kısa bir sessizlik yükseliyor, inanılmaz akılda kalıcı birkaç nota kombinasyonu keşfetmiş yine. hangi şarkı olduğunu anlayan herkes çığlık atmaya başlıyor, kalabalık hareketleniyor tekrar, yerinde duramıyor... sonrasını biliyorsunuz. sesiniz kısılacak eşlik edilirken, öyle tepe noktaları yaratmışlar. bayıldım!!!

şu kısmı binlerce insan ile dinlemek istiyorum en acilinden.

"gitmedim işte
    delirmedim de
    anlatan benim
    seni ve her şeyi

ölmedim işte
    yenilmedim de
    anlatan benim
    seni ve her şeyi"

ve son olarak... bildiğim kadarıyla, ilk defa bir mvö şarkısında harun tekin'in sesinin arkasında derin, fısıltıya benzer bir ses eşlik ediyor, sanırım burak güven'in sesi bu. enteresan bir gizem kazandıran bir back vokal performansı olmuş. tam olarak sonlara doğru, şurada: "belki hiçbir şey böyle zor olmazdı, biraz daha mutlu olsaydın."

canım mvö, burayı okuduğunuzu biliyorum. sizi çok seviyorum. yine bir gün koşup geleceğim sahne arkasına, hepinize tek tek sarılacağım, iyi ki varsınız.
  • mor ve ötesi'nin kendisinden ödün vermediği kaliteli yeni işi. bazı cumhurbaşkanları ne şanslı ya, bir düşünün koca ülkenin tüm sanatçıları sürekli ona şarkılar, şiirler, kitaplar yazıyor. çocuklar her gece onu düşünüyor, yetişkinler her sabah ona uyanıyor. bazı cumhurbaşkanlarına gıpta ediyorum.
  • şarkıdaki "bıçkın" ve "ağlama" referansları mirgün cabas ve can kozanoğlu'nun "bıçkın ve ağlak: yeni türkiye'nin hikayesi" kitabından ilham almış gibi. çok şık olmuş.
  • mor ve ötesi'nin 10 aralık 2021 tarihinde yayınlayacağı yeni parçası. sözleri şu şekilde:

ters yönden gelen
    bıçkın başkanım
    ağlamazsan bir çift sözüm var

hep sen istedin
    ben de dinledim
    artık benim de zamanım var

gitmedim işte
    delirmedim de
    anlatan benim
    seni ve her şeyi

belki hiçbir şey
    böyle zor olmazdı
    biraz daha mutlu olsaydın

ters yönden gelen
    bitkin başkanım
    şimdi benim de zamanlarım

gitmedim işte
    delirmedim de
    anlatan benim
    seni ve her şeyi

ölmedim işte
    yenilmedim de
    anlatan benim
    seni ve her şeyi

belki hiçbir şey böyle zor olmazdı
    belki hiçbir şey böyle zor olmazdı

gitmedim işte
    delirmedim de
    anlatan benim
    seni ve her şeyi

ölmedim işte
    delirmedim de
    anlatan benim
    seni ve her şeyi
    seni ve her şeyi
  • kerem özyeğen yapmış yine yapacağını. adam resmen oturup düşünüyor nasıl zor şarkı yaparım da insanlar çalamaz diye.

şarkının ana tonu dm. verse kısmı f, a, f#m, a#, gm şeklinde. zaten çoğunlukla riff kullanılmış.

main riffte oktav pedalı var o yüzden size saz varmış gibi gelebilir, 2. verse kısmında tremolo+phaser kullanılmış, soloda ise digitech whammy var.

şu an solo dışında bütün şarkıyı çıkardım soloyu da yakında hallederim.

edit: solo da tamam.
  • yurtdışına taşınmayı düşünen doktorlardan biri olarak beni vazgeçirecek güçte bir şarkı. sürekli kulağımda. hiçbir sey bu kadar zor olmazdı biraz daha mutlu olsaydınız... gitmedim, gitmiyorum işte burdayım. kurtaran benim sizi ve her şeyi...
  • sabrın sonuna geldiğimiz şu günlerde moral olmuş mor ve ötesi şarkısı. iyi ki gelmiş, hoş gelmiş. gitmedik işte, delirmedik de. gitmeyeceğiz de ölmeyeceğiz de... teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap